Karadeniz Pet

Yeni Yavru . sorularım ve önerileriniz

Taylan

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar.
bugün sonunda beğenip bir erkek yavru parçalı çek aldım . ortamını hazırladım ve koydum , ama bir kaç sorum olucaktı . öncelikle kuşun fotoğraflarını paylaşayım :

kuşum gayet sakin ve uysal bir şekilde kafesin altında hiç kıpırdamadan duruyor.

parmağımla sevip boyun kısmını da okşamama izin veriyor, hatta hoşuna da gittiğini anlayabiliyorum.

kafesin yapısı da şu an bu şekilde :

şimdi sorularım şunlar olucak arkadaşlar :

1)şu an sadece yem ve vitaminli su veriyorum, bi de dal darısı koydum belki yer diye, başka bir şeye gerek var mıdır ? ( ben alırken dal darısı yiyordu kafesinde, kümesde)

2) bazı makaleler ve yazılarda, önce ortama alışması için kuşu serbest bırakmamız gerektiğini, 24 saat ilgilenmemiz gerektiğini söylüyor, ama tabii ben yem yemez ve su içmez diye korkuyorum ve elimle sevdiğimde bir tepki vermediği için , size sormadan önce biraz sevdim.

3) Şu an yanımda mı dursun, yani yakın temas içinde mi olalım sürekli, yoksa biraz yalnız mı bırakaym.

çay bardağı tabağıyla su ve yem koydum, biraz da önüne döktüm yer diye ama daha kıpırdamadı kuşum yerinden. sorularım bunlar , sorular dışında öneriliniz varsa da çok mutlu olurum .

yavru oldugu için öyle dostum ve çevresıni tanımaya çalişyor zamanla kafes içinde gezer. eline alip hergun gunde 15 sefer 15 20 kere cici kuş aşkım gibi sözler söylerin daha sonradan o da onlari söyler...

Öncelikle köşeli kafes daha uygun olurdu. Yem su bulunsun o zamanla kendi içer.Ürkmüyorsa ilgilenebilirsiniz. İnsanların olduğu uzun vakit geçirdiği bir sıcak odada bulunsun.Hep aynı odada ve aynı noktada dursun kafes alışması icin.

Öncelikle köşeli kafes daha uygun olurdu. Yem su bulunsun o zamanla kendi içer.Ürkmüyorsa ilgilenebilirsiniz. İnsanların olduğu uzun vakit geçirdiği bir sıcak odada bulunsun.Hep aynı odada ve aynı noktada dursun kafes alışması icin.

evet sanırım o papağan kafesi bir cifhane alirsan daha iyiolur ilerde eş atinca kucuk kafes alirsan şimdi yine degiştirme diye aynısını ben yaşiyrum cunki kuşum tekki kucuk kafes aldik eş alinca degiştiricem.

evet sanırım o papağan kafesi bir cifhane alirsan daha iyiolur ilerde eş atinca kucuk kafes alirsan şimdi yine degiştirme diye aynısını ben yaşiyrum cunki kuşum tekki kucuk kafes aldik eş alinca degiştiricem.

aslında çok kararsız kaldım kafes konusunda ama yine forumda okuduğum bir şeyden dolayı kafesi böyle aldım, büyük rahat hareket edebilmesi için, geniş bir şey olsun dedim, sorun olur mu çok fazla kafes?

evim 1+1. diğer odada, yani sıcak olan odada klima çalışıyor bazen, o yüzden korkuyorum açıkcası , ceyranda kalmasın diye kendi kaldığım, yattığım odada duruyor. Zaten tek yaşıyorum, o yüzden hep onla ilgileneceğim için, çok insan kalabalığının olduğu odada olmasıyla ilgili bir sorun yok . ara ara okşuyorum kafasını o zaman, siz de sorun olmaz diyorsanız.

bir de oda sıcaklığı 18-25 arası değişiyor minumum olsa olsa 16-17 olur, sorun olur mu , soba falan açmam gerekir mi

gunduz sıcaklığı yeterli dostum gece de cok duşuk olamamisina özen göster...

tek kuş için bence uygun kafes yavru vede yeni geldiği için durgun olabilir zamanla ortamıda sizede alışacaktır kafesine oyuncak türü şeyler koymayın onlarla değil sizinle ilgilenmesini sağlayın. güzel kuş gülegüle besleyin.

tek kuş için bence uygun kafes yavru vede yeni geldiği için durgun olabilir zamanla ortamıda sizede alışacaktır kafesine oyuncak türü şeyler koymayın onlarla değil sizinle ilgilenmesini sağlayın. güzel kuş gülegüle besleyin.

teşekkürler, yorumlarınız gerçekten çok makbule geçiyor, içimi rahatlattınız ,

oyuncakları çıkartıcam

sağolun teşekkürler , ben de çok sevdim , inşallah o da beni sever

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:08 -->-> Daha önceki mesaj 16:03 --

maşallah cok tatlı kuşunuz

cok kucuk daha kafasindaki tuyler bile tam oturmamis kus beslenmese ölebilir !

kuşu aldğmda 3 gündür ayrı kafesteydi, kendi yem kırıyordu, ben kursaktan şırınga beslenmesini bilmiyorum, ama başka tavsiye edebileceğiniz bir şey varsa denerim beslenme konusunda, herkes alışınca yemek yiyiceğini söylüyor ama, hala yemek yemek yememesi beni de korkutuyor, kuşu 32 günlükken aldım bu arada

Son düzenleme:
kuşu aldğmda 3 gündür ayrı kafesteydi, kendi yem kırıyordu, ben kursaktan şırınga beslenmesini bilmiyorum, ama başka tavsiye edebileceğiniz bir şey varsa denerim beslenme konusunda, herkes alışınca yemek yiyiceğini söylüyor ama, hala yemek yemek yememesi beni de korkutuyor, kuşu 32 günlükken aldım bu arada

Aç bırakmayın hayvanı, yemeyi keserse bir daha yemez, ölür. Mama yapıp koyun kafesine kendisi yer. Yemezse de anasının yanına götürün koyun,1-2 gün daha kalsın.

Geri