Karadeniz Pet

yeni yumurtlayan dişi yem yemeye cıkarmı yuvalıktan

Emre oduncu

Yeni Üye
merhaba arkadaslar dişi kuşum ilk yumurtasını kırmısdı bu gun 2. yumurtladı aradabi yem yemeye kalamar kemirmeye cıkıyo bu normalmi ve yumurtayı kontrol etmem gerekirmi ben pek fazla yaklasmıyorum yem su vb şeyler icin sadece kafese dokunuyorum

Normal uzun süre dışarıda kalmıyorsa problem yok dışkılamak için de dışarı çıkar. Endişelenmeyin.

benimde 4 yurmurtam var erkek hiç beslemiyor dişi kendisi çıkıp ihtiyaçlarını karşılıyor.

Dişi genelde dışkılamak için dışarıya çıkar. Eğer dişi kuluçkada yattığı sürece onu besler. Dişi yuvalığa asla dışkısını yapmaz. hatta biriktirir biriktirir son hadde geldiğinde çıkıp dışkılar. Bunun için de dışkımı normalin 5 katı kadar olur. Kalamar kemiğini kendisi yer. Bu olay daha yumurta geleceğinin habercisidir. Çiftleşme devam edecektir. İlk kuluçkada acemilikten ilk bir iki yumurta kırılabilir. Ondan sonraki yumurtalara yatarlar. Siz rahatsız etmeyin. Yuvalıkla oynamayın, açmayın, kapamayın, yumurtaları ellemeyin. Yoksa yavruların ve yumurtaların sonu hüsran olabilir.
Mamayı yavrular çıkana kadar 2 günde bir verirseniz iyi olur. Mama da kızıştırıcı besin bulunmamalı. Sade mama onlar için en güzeli. Kafeste kuş kumunu bol tutman lazım. Erkek çok tüketecektir.

Kolay gelsin.

Geri