Karadeniz Pet

Yeni yumurtlayan muhabbet kuşu

• Konbuyu başlatan aktiveking
  • Başlangıç tarihi
A

aktiveking

Guest
4-5 ay önce aldığımız muhabbet kuşumuz bugün yumurtladı. Adı Şuku. Valla daha önce bi tecrübemiz yok. 3-4 ay önce komşudaki muhabbet kuşuyla yanyana getirmiştik ama çiftleşmiş olmaları aklımıza bile gelmedi. Neyse Şuku bugün kafeste yumurtlamış. Ben daha ne yapıcağımı bilmeden hiç dokunmadım bile. Şimdi benim ne yapmam gerekiyo. Kuluçka vs. edinmeli miyim veya başka nasıl önlem alırım sağlığı açısından bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.

Komşunun kuşu ile halen yan yanalarmı? yoksa ayrık olarak yaşamaktamıdırlar? Ayrı ise çiftleşmeden 3-4 ay sonra olması imkansız :)

Kizginlik yumurtasida olabilir. Ciftlesme olmamis olabilir. Ciftlesmeden 2 hafta sonra yumurtluyor. 4 ay once yan yana koyduysaniz 2 hafta sonra yumurtlamasi gerekirdi.

3-4 ay oldu valla ondan sonra bir daha yanyana gelmediler. Bizde şaşkınlıklar içerisindeyiz ne yapıcağımızı bilmiyoruz. İlk deneyimimiz :))

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:31 -->-> Daha önceki mesaj 12:30 --

Kizginlik yumurtasida olabilir. Ciftlesme olmamis olabilir. Ciftlesmeden 2 hafta sonra yumurtluyor. 4 ay once yan yana koyduysaniz 2 hafta sonra yumurtlamasi gerekirdi.

Kızgınlık yumurtası nasıl oluyor ? Kusura bakmayın pek bilgim yokda bu konularda ayrıca eğer 2 hafta içinde yumurtluyorlarsa imkanı yok başka bi eş ile yan yana gelmedi :rolleyes:

Hayvan ciftlesebilecek duruma geliyor ve yumurtluyor. Yumurta dolsuz oldugundan bostur. Atabilirsiniz.

Kus kac yasinda? Foto atabilir misiniz?

sürekli yumurtanın üzerinde duruyor dışarı ben çıkarttım.

Kizginlik yumurtasi evet. Ciftlestirmek istiyorsaniz hemen es ve folluklu yuvalik alin. Yumurtayida cope atin. Cerenin kahverengi olmasi kizistigini gosteriyor.

Valla benim isteğim pekde önemli değil açıkcası :)
Taşındığımız için diğer kuşla yanyana gelmesi bayağı bi olay ama gerekiyorsa yapıcaz artık. Peki başka bi kuşla yanyana getircek olursak kendi yuvasına mı kuş bırakalım yoksa bunu götürsek olur mu ?
Birde yumurtasından ayrılmıyo yumurtada dolu gibi ben onu atayım mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
yumurta boş derken, döllenmemiş anlamında düşünün.. yani yavru cıkmaz içinden..

Cahillik kusura bakmayın :)
Benim ne yapmam gerekir şimdi ?

Çıftlestırmek ıstemıyorsanız tanıdık bır yerden yavru erkek ıle degıstırebılırsınız. Cıftlestırecem dersenız 1 yasında kızısmıs erkek alın. Kusu alacagınız yere dısıyıde goturun. Esını kendısı secsın. Hemen yuvalık takın kı alıssın. Opusme, kasıma, yem kusma varsa es tutmus demektır. Eger anlattıklarınız dogruysa bos yumurta atın. Dahada olmadı yumurtayı cope atın ve hayatınıza devam edın.

Son düzenleme:
Tanıdıkta bi erkek kuş var o kuş bendeki kuşla kardeş ama aralarında yaklaşık 6-7 ay var bu uygun olmaz sanırım :)

Kardesı cıftlestırmeyın sakat yavru oluyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Çok sağolun.

Eğer ki yavru almak gibi bir düşünceniz varsa, ve erkek bir kuş alma durumunuz olursa.. bulunduğunuz şehirden bir üreticiye ulaşmaya çalışın.. petshoplar sizi yanıltabilir, kücük kusları damızlık olarak verebilirler size.

Hangi ildesiniz hocam

Geri