petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yeni yumurtlayan muhabbet kuşu

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve aktiveking tarafından 3 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. aktiveking
    Gizli

4-5 ay önce aldığımız muhabbet kuşumuz bugün yumurtladı. Adı Şuku. Valla daha önce bi tecrübemiz yok. 3-4 ay önce komşudaki muhabbet kuşuyla yanyana getirmiştik ama çiftleşmiş olmaları aklımıza bile gelmedi. Neyse Şuku bugün kafeste yumurtlamış. Ben daha ne yapıcağımı bilmeden hiç dokunmadım bile. Şimdi benim ne yapmam gerekiyo. Kuluçka vs. edinmeli miyim veya başka nasıl önlem alırım sağlığı açısından bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.

2. unsound

unsound New Member

Beğenileri:
    0
    Komşunun kuşu ile halen yan yanalarmı? yoksa ayrık olarak yaşamaktamıdırlar? Ayrı ise çiftleşmeden 3-4 ay sonra olması imkansız :)

3. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Kizginlik yumurtasida olabilir. Ciftlesme olmamis olabilir. Ciftlesmeden 2 hafta sonra yumurtluyor. 4 ay once yan yana koyduysaniz 2 hafta sonra yumurtlamasi gerekirdi.

4. aktiveking
    Gizli

3-4 ay oldu valla ondan sonra bir daha yanyana gelmediler. Bizde şaşkınlıklar içerisindeyiz ne yapıcağımızı bilmiyoruz. İlk deneyimimiz :))

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:31 -->-> Daha önceki mesaj 12:30 --

Kızgınlık yumurtası nasıl oluyor ? Kusura bakmayın pek bilgim yokda bu konularda ayrıca eğer 2 hafta içinde yumurtluyorlarsa imkanı yok başka bi eş ile yan yana gelmedi :rolleyes:

5. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Hayvan ciftlesebilecek duruma geliyor ve yumurtluyor. Yumurta dolsuz oldugundan bostur. Atabilirsiniz.

6. aktiveking
    Gizli

Peki bundan sonra yapmam gereken bişey var mı eş bulma gibi ?

7. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Kus kac yasinda? Foto atabilir misiniz?

8. aktiveking
    Gizli

sürekli yumurtanın üzerinde duruyor dışarı ben çıkarttım.

9. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Kizginlik yumurtasi evet. Ciftlestirmek istiyorsaniz hemen es ve folluklu yuvalik alin. Yumurtayida cope atin. Cerenin kahverengi olmasi kizistigini gosteriyor.

10. aktiveking
    Gizli

Valla benim isteğim pekde önemli değil açıkcası :)
    Taşındığımız için diğer kuşla yanyana gelmesi bayağı bi olay ama gerekiyorsa yapıcaz artık. Peki başka bi kuşla yanyana getircek olursak kendi yuvasına mı kuş bırakalım yoksa bunu götürsek olur mu ?
    Birde yumurtasından ayrılmıyo yumurtada dolu gibi ben onu atayım mı ?

#10 aktiveking, 3 Eylül 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 3 Eylül 2014
  11. Atılım BUKAĞIKIRAN

Atılım BUKAĞIKIRAN Active Member

Beğenileri:
    1
    yumurta boş derken, döllenmemiş anlamında düşünün.. yani yavru cıkmaz içinden..

12. aktiveking
    Gizli

Cahillik kusura bakmayın :)
    Benim ne yapmam gerekir şimdi ?

13. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Çıftlestırmek ıstemıyorsanız tanıdık bır yerden yavru erkek ıle degıstırebılırsınız. Cıftlestırecem dersenız 1 yasında kızısmıs erkek alın. Kusu alacagınız yere dısıyıde goturun. Esını kendısı secsın. Hemen yuvalık takın kı alıssın. Opusme, kasıma, yem kusma varsa es tutmus demektır. Eger anlattıklarınız dogruysa bos yumurta atın. Dahada olmadı yumurtayı cope atın ve hayatınıza devam edın.

#13 KORDON, 3 Eylül 2014
    Son düzenleme: 3 Eylül 2014
  14. aktiveking
    Gizli

Tanıdıkta bi erkek kuş var o kuş bendeki kuşla kardeş ama aralarında yaklaşık 6-7 ay var bu uygun olmaz sanırım :)

15. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Kardesı cıftlestırmeyın sakat yavru oluyor.

16. aktiveking
    Gizli

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Çok sağolun.

17. Atılım BUKAĞIKIRAN

Atılım BUKAĞIKIRAN Active Member

Beğenileri:
    1
    Eğer ki yavru almak gibi bir düşünceniz varsa, ve erkek bir kuş alma durumunuz olursa.. bulunduğunuz şehirden bir üreticiye ulaşmaya çalışın.. petshoplar sizi yanıltabilir, kücük kusları damızlık olarak verebilirler size.

18. Gökhan Naçar

Gökhan Naçar New Member

Beğenileri:
    0
    Hangi ildesiniz hocam

19. aktiveking
    Gizli

Bursa'da yaşıyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:55 -->-> Daha önceki mesaj 15:47 --

Bursa'da yaşıyorum.

Sayfayı Paylaş