Karadeniz Pet

Yerli(dişi) ve jumbo(erkek) çiftimden yavru aldım ve sorularım var

zafersen

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar, muhabbet kuşu çiftleştirme konusunda benim ilk tecrübem olduğu gibi kuşların da ilk tecrübesi. Acemiliğin kusurları da olmadı değil. Yerli ve Jumbo muhabbet kuşu çiftimden 4 yumurta aldım. Her ne kadar yumurtaların tümü dolu olsa da ne yazık ki yalnızca yavrulardan biri çıktı. Yavru şuan 12 günlük ve gayet sağlıklı. Her gün yumurta sarısı veriyorum ve özel ballı bir yem aldım onu da ilave ediyorum.
IMG_0009.JPG
IMG_0002.JPG
Diğer yumurtaların çıkmadığını anlayınca birini alıp diğer ikisini teşvik olsun diye yuvada bıraktım. Aldığım yumurtanın içinde yavru oluşmuştu ancak kurumuştu. Bu neden olur ? Bir de sağlıklı olan yavru sizce jumbo olan babaya çeker mi ? Babayı resimlere ekledim açılardan pek jumbo gibi durmuyor gibi ama güvenilir üretim yapan bir yerden aldım. Doğal gözle dişiye göre fazla iri olduğundan çiftleşeceğini bile düşünmüyordum tabi takdir sizin. Dişiyi resim olmadığı için yükleyemiyorum ama yerli boyutunu tahmin edersiniz. Teşekkürler

Allah nazardan saklasin saglam calisma yapiyorlar yavrular cikmaya basladi bakalim anneyemi babaya mi benzeyecekler.
20180209_113611.jpg
20180209_113608.jpg

İkisinin arası bir boyutta olurlar. Yumurta içi ölümler protein , vitamin veya mineral eksikliğinden olabileceği gibi hastalıktan da olabilir. Düşük bir ihtimal de dişinin acemiliğidir.
Bir sonraki kuluçkayı bekleyip eneveynleri iyi besleyin sorun devam ederse tedavi başlarız. Şunu yapmanızı öneriri :

Kuşlara ilk yumurta gelene kadar haftada 3 gün multivitamin ( amino asitler de içermeli ) verin. Hergün probiyotik de katın suyuna çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katacaksınız her birinden. Haftada 3-4 gün de maden suyunun gazını tam aldıktan sonra yarı oranda su katarak verin. Maden suyuna probiyotik ve multi vitamin katmanızda sakınca yok. Ayrıca yine ilk yumurta gelene kadar profesyonel kapalı ambalajlı bir mama verin. İlk yumurtadan itibaren mamayı ve vitamini haftada bir’e düşürün. ilk yavru doğduktan sonraki gün her gün mama ve haftada 3 defa vitamine devam. Probiyotiği her zaman kesintisiz verebilirsiniz. Maden suyunu da kesintisiz haftada 3-4 kez verin suya yarı oranda katın. Faydasını görürsünüz.

İkisinin arası bir boyutta olurlar. Yumurta içi ölümler protein , vitamin veya mineral eksikliğinden olabileceği gibi hastalıktan da olabilir. Düşük bir ihtimal de dişinin acemiliğidir.
Bir sonraki kuluçkayı bekleyip eneveynleri iyi besleyin sorun devam ederse tedavi başlarız. Şunu yapmanızı öneriri :

Kuşlara ilk yumurta gelene kadar haftada 3 gün multivitamin ( amino asitler de içermeli ) verin. Hergün probiyotik de katın suyuna çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katacaksınız her birinden. Haftada 3-4 gün de maden suyunun gazını tam aldıktan sonra yarı oranda su katarak verin. Maden suyuna probiyotik ve multi vitamin katmanızda sakınca yok. Ayrıca yine ilk yumurta gelene kadar profesyonel kapalı ambalajlı bir mama verin. İlk yumurtadan itibaren mamayı ve vitamini haftada bir’e düşürün. ilk yavru doğduktan sonraki gün her gün mama ve haftada 3 defa vitamine devam. Probiyotiği her zaman kesintisiz verebilirsiniz. Maden suyunu da kesintisiz haftada 3-4 kez verin suya yarı oranda katın. Faydasını görürsünüz.

Selçuk hocam size bir sorum olacak. Ben vitamin olarak nekton s, Probiyotik olarak ta diazyme 256 kullanıyorum. Ayrı ayrı suluklara karıştırıyorum. Bu iki ürünü tek sulukta karıştırıp verebilirmiyim. Tşk ederim şimdiden.

Bu özenli bilgiler ve tavsiyeler için çok teşekkür ederim, muhtemelen dişinin değil bizim acemiliğimizden böyle üzücü bir sonuç oldu. Çok şükür biri çok sağlıklı zaten yumurtadan tek çıkan yavrum da o . Bugün 14 günlük oldu tüm tavsiyelerinize uymaya özen göstereceğim. Can taşıyorlar ve özenmek zorundayız

Bir de son bir şey, benim yavrum 14 günlük ama son iki gündür sık bağırıyor, annesi bıraktığım son 2 yumurtayla ilgilenip yavruyu ihmal ediyor olabilir mi? Günlük kontrol yapmalı mıyım yavruya bakıp ? Çok teşekkür ederim.

Selçuk hocam size bir sorum olacak. Ben vitamin olarak nekton s, Probiyotik olarak ta diazyme 256 kullanıyorum. Ayrı ayrı suluklara karıştırıyorum. Bu iki ürünü tek sulukta karıştırıp verebilirmiyim. Tşk ederim şimdiden.
@selçukyüksel Hocam bunu bende merak ediyorum bende şu an kuşlarıma 1 gün ara ile kapalı hazirmama pancar ve havuç veriyorum içinde dieyzm 256 ve sağlık tohumu ile bunun yanında yarım sulukda nekton e + nekton s veriyorum 20 kuşum var 500 ml su içine 2 gr nekton e 3 grm nekton s veriyorum ilk yumurtayi alana kadar devam edip yumurta gelen takımlara nekton E yi kesip nekton S e devam edip mama yine haftada 1 e düşürmeyi planlıyorum ama bu esnada dieyzm 256 haftada 1 e düşeceği için sulukda nekton S ile aynı anda verebilirmiyim

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı suda vit + pro verilmesinde sakınca yok. Ayrıca probiyotiği haftada bir’e düşürmenize gerek yok.

Her gün de olabilir haftada 3-4 kez de probiyotiklerde doz aşımı söz konusu değildir. Hiç probiyotik verilmeyen kuş da yaşar. Ama probiyotik daha kaliteli bir yaşam sunar.

Her gün de olabilir haftada 3-4 kez de probiyotiklerde doz aşımı söz konusu değildir. Hiç probiyotik verilmeyen kuş da yaşar. Ama probiyotik daha kaliteli bir yaşam sunar.
Anladım hocam sağolsun bilgileriniz sayesinde kuslarimiza daha iyi yaşam koşulları sağlayabiliyor ve civil civil seslerini duyuyoruz üşenmeyip her sorumuza cevap vermenize de ayrıca teşekkür ederim

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi