Yetiştiriciliğin Altın Kuralları

Konusu 'Üreticiler Platformu' forumundadır ve Ümit BAY tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  Başarı ve imkanlarınızı daha doğru kullanmanın yolları.

  Eğer siz de, pek çok diğerleri gibi bu hobide başarılı olmayı hedefliyorsanız; bu başarıyı elde etmek için atmanız gereken bazı adımlar vardır.

  1. Mümkün olduğunca fazla yarışmaya ve etkinliğe katılın. Katıldığınız etkinlikler ne kadar kapsamlı ise o kadar iyi olacaktır. Yarışmalarda neden bir kuşun Şampiyon olduğunu ve diğer bir kuşun ikinci geldiğini anlamaya çalışın. Bazen yarışmaya katılan kuşların aldıkları derecelere bir anlam veremeyebilirsiniz. Bu sizi endişelendirmesin. İnsanlar bu kuşları farklı gözlerle farklı kriterlere göre tartarlar. Sadece zaman kimin daha iyi tespitler yaptığını gösterecektir.

  2. Kendinizi geliştirmek için öğrenmeye devam edin. Asla başkalarının gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Hatalar yapmaya mahkumsunuz, sadece yapılan hataların bir başkasına değil, size ait olduğundan emin olun.

  3. Her zaman diğer tecrübeli hobi meraklılarının sözlerine kulak verin. Tavsiyeleri iyice ölçüp biçin ve kendi yolunuzu çizin.

  4.Show Muhabbet kuşu Standartlarını iyi kavrayın, bunu başardığınız da aslında çok az Show kuşunun bu Standartlara yaklaşabildiğini göreceksiniz.

  5. Yarışmalarda sonuçlar açıklanırken, ödüllerin kimlere gittiğini, kimlerin sürekli yarışmalarda derece aldıklarını iyi gözlemleyin. Dikkatinizi vermeniz gerekenler sadece Şampiyon kuşların yetiştiricileri olmamalı aynı zamanda yarışmalarda rekabetçi kuşlarla bir şekilde varlığını kanıtlayanları aklınızın bir köşesine yazın. Kuşlarıyla ve yarışmalardaki varlıklarıyla dikkatinizi çeken yetiştiricileri ziyaret edin. Çoğu yetiştirici sizlere üretimhanelerini göstermekten mutlu olacak ve size değerli tavsiyelerde bulunacaklardır.

  Ziyaretiniz sırasında her kafese bakın, kuşları inceleyin, sorular sorun ve üretimin derinlemesine bir kalitesi olduğundan emin olmaya çalışın. Üretim sezonunda 100 yeni yavru almış bir yetiştiricinin sadece bazı kuşları ilginizi çekiyorsa, bunun ileride sıkıntılı olabileciğini unutmayın. Derinlemesine kaliteye sahip bir kümeste göreceğiniz kuşların tamanına yakını sizi etkileyecektir ve bu durumda o yetiştiriciden alacağınız kuşlar taşıdıkları nitelikli kan sebebiyle zamanla sizin de belirli bir kaliteye ulaşmanızda yardımcı olacaklardır. İyi kan uzun vadede her zaman kazandırır. Bu yüzden her zaman iyi bir kümesten alınacak vasat bir kuş, vasat bir kümesten alınacak üstün nitelikler taşıyan bir kuştan çok daha iyi sonuçlar verecektir. Ancak doğru tercihleri yaptığınızda, kuşları aldığınız kümesin kalitesine yakın sonuçlar almayı bekleyebilirsiniz.

  Yetiştirmeye yeni başlayacak birisi olarak her zaman genç kuşlar almaya çalışın. Genç kuşlar almak, sizin yıllara dağılacak üretim planlarınızda kümesinizi ve tercihlerinizi zengin tutacaklardır. Zamanla onlarda olgunlaşacak ve üretimden muaf kalacakları bir yaşa geleceklerdir ama bu süre içinde size çok daha nitelikli sayıca fazla seçenekler geride bırakacaklardır.

  Şimdi karar verebilecek olgunluğa ulaştınız. Ne istediğinizi ve istediğinizi kimden bulabileceğinizi biliyorsunuz.
  Artık öğrendiklerimizi kontrol etmenin zamanı geldi.

  *Üretici sizin ilginizi çeken kuşlara sahip mi?
  *Sizin ilginizi çeken kaliteli kuşlar kümesin geneline yaygın mı? Yoksa kaliteli kuşlara sahip olmakla birlikte genelde vasat bir kümes mi?
  *Kümes sağlıklı mı?
  *Sonuç olarak yetiştiriciye güvenebilecğinizi hissediyor musunuz?
  *Bu kümesten kuş temin etmek size kaça patlıyacak?

  Bu konuda size tavsiyem bütçenizi belirledikten sonra bu paraya alabileğiniz kadar fazla kuş almanızdır. Başlangıç için Üst seviye bir yetiştiriciden yüksek bedellere kuşlar almanız doğru olmayacaktır. Böyle yetiştiriciler yüksek bedeller istedikleri üst seviye kuşlar için tahmin bile edemeyeceğiniz kadar vakit, çaba ve para harcamışlardır. Sizi hayran bırakan, bu kuşları Dünya standartlarına ulaştırabilmek için verdikleri emek çok fazladır. Bu kuşlar Dünya çapında yetiştiriciler tarafından takip edilir ve çok yüksek bedellere el değiştirirler. Günümüzde üreticiler artık kuşların çok detaylı soyağacı kayıtlarını tutuyorlar. 1. Sınıf bir Show kuşu için tüm imkanlarınızı kullanmak yerine aynı kanı taşıyan akrabaların peşine düşmeniz sizin için daha hesaplı olacaktır.

  Kısaca söylemek gerekirse ''asla tüm yumurtaları aynı sepete koymayın’’ Tüm paranızı 1. Sınıf çok kaliteli bir çifte harcamayın. Bu kuşlar doğaları gereği sosyal hayvanlardır ve kalabalık popülasyon içinde üretim açısından daha verimli olurlar. Böyle bir strateji ile elde edeceğiniz kuşlar Dünya standartlarında olmayacaktır ama bu aşamada bu çok da önemli değildir. Bu hobiye yeni başlayanlar hep çok heyecanlıdırlar ve beklentileri genelde çok yüksektir bu da beraberinde hayal kırıklıkları getirir.

  *Yıllarca bu işe gönülveren yetiştiricilerin kabul ettiği bir kriter vardı. Bu kritere göre;

  ‘’EĞER YUMURTALARINIZDAN YARISI DOLUYSA, İŞLER YOLUNDA DEMEKTİR’’

  *Şimdilerde bu kritere bir yenisi eklendi;

  ‘’EĞER BİR ÜRETİM SEZONUNDA ÇİFTLERİNİZİN YARISINDAN YAVRU ALABİLİYORSANIZ İŞLER YOLUNDA DEMEKTİR’’

  Bu ikinci kriteri şuna bağlayabiliriz. Bir üretim sezonunda İyi yavru aldığınız bir çiftten başka bir sezonda yavru alamayabilirsiniz, ya da yavru alamadığınız bir çift size bir sonra ki sezon çok sayıda yavru verebilir.

  uzun süredir kuşlarımızı, bileziklerini ve yaşlarını umursamaksızın vaktinden önce eşe attık. Zamanla bunun bazı avantajları olduğunu gördük. Bu asla ‘’Erken eşe attığımız çiftlerimizden hep iyi sonuçlar aldık’’ demek değildir. Ancak erken eşe attığımız çiftlerimiz işler yolunda gitmediğinde bize zaman kazandırmış olacaklardır ve gelecek üretim sezonunda bizim daha doğru kartları oynamamız için bir avansımız olacaktır. Son yıllarda yarışta kalabilmek için yeterli yavru sayısına ulaşmakta zorluk yaşayanların sayısının arttığını görüyoruz. Sonuçta bu yolda çok iyi yer edinmiş yetiştiricilerin bile yeterli sayıya ulaşamadıkları için pes ederek yarıştan çekildikleri bir gerçek. Üretimde yeterli sayıya ulaşabilmek için bize zaman kazandıracak erken eşe atmanın bunun çarelerinden biri olabileceğini düşünüyorum.

  [​IMG]
   
  #1 Ümit BAY, 27 Ocak 2014
  Son düzenleme: 27 Ocak 2014
 2. BARAN
  Çevrimdışı

  BARAN Guest

  Bilgilendirdiginiz için sağolun hocam emeğinize sağlık
   
 3. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  bir şey değil teşekküler
   
 4. kartall82
  Çevrimdışı

  kartall82 Guest

  güzelmiş ümit cim ama bu geliştirme bence yarışmalardan ziyade seminerler ve tecrübeli üreticiler ile bilgi alışverişinden gectiğine inanıyorum ben
   
 5. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  var seminerlerde bu aralar yok sadece tugay abi

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:31 -->-> Daha önceki mesaj 20:43 --

  çok önemlide değilmiş:)

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:09 -->-> Daha önceki mesaj 21:31 --

  Şunun gördüğü ilgiye bak :) bir çoğunuz uzun diye okumamıstır :)
   
 6. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Profesyonel

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.851
  Beğenileri:
  65
  Yer:
  Allah razı olsun ustam gerçekten müthiş bir kompozisyon müthiş bir bilgilendirme olmuş. Sağ olun. Herkes yazılanları yapmalı uygulamalı ve kendi yolunu çizmeli. Tecrübenin sesine kulak vermeli..
   
 7. Mustafa DAĞ
  Çevrimdışı

  Mustafa DAĞ Aktif Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2013
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara
  Çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler.
   
 8. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  Saolun Ben Teşekkür Ederim
   
 9. Murat KARAYILAN
  Çevrimdışı

  Murat KARAYILAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.048
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ankara/Dikmen
  Güzel ve yararlı paylaşım olmuş teşekkürler paylaşım için.
   
 10. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  bir şey değil
   
 11. Enes ALBAN
  Çevrimdışı

  Gayet güzel yararlı bilgiler teşekkürler.
   
 12. Sertaç Arslan
  Çevrimdışı

  Sertaç Arslan Profesyonel

  Katılım:
  10 Kasım 2013
  Mesajlar:
  279
  Beğenileri:
  11
  Yer:
  Eskişehir Merkez
  Tavsiyeler her zaman değerlidir.
  Emeğine sağlık Ümit çok güzel yazı olmuş.. :)
   
 13. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  teşekkür ederim abi saolasın
   
 14. Serkan ERKAN
  Çevrimdışı

  Serkan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.802
  Beğenileri:
  7
  Ümit kardeşim ustam , emek verip o kadar tek tek yazıp vakit ayırmışsın , çok güzel bilgiler.

  Emeğine yüreğine sağlık.
   
 15. Metin Şahan
  Çevrimdışı

  Ümit kardeş emeğine sağlık..Böyle makalelerin dünyanın 7 harikası gibi az olması üzücü ve işi bilen usta diye tabir ettiğimiz insanların bilgilerini devlet sırrı gibi saklaması çok daha üzücü..Ben başlarken çok zorluk çektim ki hala çekiyorum birde İzmir gibi bi yerde tek çare internet oluyor yazıda dediğiniz gibi ziyaret etçek üretici bulmak zor..
   
 16. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  Arkadaşlar Teşekkürler Metin Bey İzmirdeki Üretici Sayıcısı İstanbula Oranla Daha Yüksek Ufak Bir Araştırma İle Bulabilirsiniz
   
 17. Metin Şahan
  Çevrimdışı

  Araştırıp bulduklarım var baya ama bırakın ziyareti ufak sorularınıza bile cevap vermiyorlar
   
 18. Ümit BAY
  Çevrimdışı

  Ümit BAY Profesyonel

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesajlar:
  476
  Beğenileri:
  8
  Yer:
  İstanbul
  bi yandan iyi bi yandan kötü ediyolar çünkü bakın ben bu şekilde davrandıgımda gunde ortalama 20 kişi ile tartısıyorum sosyalde ama kimseye yardımcı olmadıgımda yazmadıgımda kimse baana karısmıyo ben kimseye karısmıyorum kafam rahat oluyo ama ben bunu kendime yediremiyorum
   
 19. Onur TOPAL
  Çevrimdışı

  Onur TOPAL Profesyonel

  Katılım:
  29 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.523
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Istanbul ~ Bursa
  Emek verip böyle güzel bir paylasım yaptıgın için tesekkürler. Yeni baslayanlara oldukca yararlı olucak bilgiler.
   
 20. Metin Şahan
  Çevrimdışı

  Gerçi o da var çok görüyorum öyle insanlar,tartışmalar..Yani kurunun yanında yaşta yanıyo hesabı oluyor ayrıca senin bugun faceteki tartışmanı da gördüm :)
   

Sayfayı Paylaş