Karadeniz Pet

Yulaf tüketimi

ali sağlam

Meraklı Üye
Arkadaşlar versele laga yem kullanıyorum, yemini koyduğumda kuş ilk başta ne kadar yulaf varsa onları bitiriyor, yulafı çok seviyor. Versalenin sadece yulafı varsa alıp yemine ekleyip, yemindeki yulaf miktarını artırsam kuşa bir zararı olur mu ?

Arkadaşlar versele laga yem kullanıyorum, yemini koyduğumda kuş ilk başta ne kadar yulaf varsa onları bitiriyor, yulafı çok seviyor. Versalenin sadece yulafı varsa alıp yemine ekleyip, yemindeki yulaf miktarını artırsam kuşa bir zararı olur mu ?

benim kuşumda ilk bi yulafları yer yemi deşer hatta başka var mı diye ama benim açımdan iyi oluyor dişi biraz fazla kızışkındı yulafı yemesiyle geçiyor biraz bence zararı olmaz siz yeme koyduğunuz kadarını yesin artırmanıza veya eksiltmeznize gerek yok bence ama ne varsa bu yulafta kuşlar hemen onu yiyor :D

Yulaf gibi kuvvetli tohumların sade ve fazla olarak verilmesi kuşun zamansız tüy dökümüne sebebiyet verir. Yulaf, kanarya rasyonunda yaklaşık % 5, Muhabbet, sevgi kuşu ve iri papağan rasyonlarında ise % 15 düzeyine kadar kullanılabilir.
Alıntıdır.

Yulafın fazlası kış ayları içinde iyi olmaz.

Cevapladığınız için teşekkürler. Yulafı çok sevince fazladan koysam mı diye düşündüm, iyi olmayacaksa yeminde olduğu kadarıyla beslenir.

Son düzenleme:
Ne yapsanda kuş istediğinini yer gerisini dışarı atıyor ne yapmalı acaba

Sadece yulaf için değil karışık yemlerin içindeki diğer tohumların karışım içinde olması gereken orandan fazla veya az olması dengesiz beslenmeye neden olacaktır.