Karadeniz Pet

Yumurta bekleme süresi

tanmalvic

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar

Sormak istediğim soruyu bir örnekle anlatmak istiyorum. Bir muhabbet kuşu çiftinin 6 tane yumurtası olacak diyelim. 1., 3., 5., 7., 9. ve 11. günlerde yumurtalar gelecek. İlk 5 yumurtayı kuşların altından alıp 6. yumurtanın geldiği 11. günde kuşun altına koysam bir sıkıntı olur mu? Yumurta saklama koşulları nedir? oda sıcaklığı 15-20 arası ve kış mevsimi malum. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu işi kanaryada yapıyorlar. Ben denemedim hiç.
Numaralandırmada hata yapmışsın. İlk yumurtanın geldiği gün sıfırıncı gündür. 2. yumurta 2. günde 3. yumurta 4. günde. 6. yumurta ise 10. gün gelecek.
Şimdi cevaplarım..
1-) 6. yumurta 10. gün geleceği için ilk yumurta 10, diğerleri de 2 şer azalarak bekleyecek. Bildiğim kadarı ile yumurta 5-6 gün sağlıklı bir şekilde duruyor. Kanaryalar her gün yumurtladıkları için bekleme süresi yarı yarıya kısa.
2-) Yumurtayı aldığında altına boş bir yumurta koymalısın ki kuş zamanı gelince yatmaya başlasın. Yumurta kaybolunca stresse girebilir.
3-) Yumurtayı serin ortamda kum veya yem içinde bekletebilirsin. Oda sıcaklığı iyi olmayabilir.

Bu işi kanaryada yapıyorlar. Ben denemedim hiç.
Numaralandırmada hata yapmışsın. İlk yumurtanın geldiği gün sıfırıncı gündür. 2. yumurta 2. günde 3. yumurta 4. günde. 6. yumurta ise 10. gün gelecek.
Şimdi cevaplarım..
1-) 6. yumurta 10. gün geleceği için ilk yumurta 10, diğerleri de 2 şer azalarak bekleyecek. Bildiğim kadarı ile yumurta 5-6 gün sağlıklı bir şekilde duruyor. Kanaryalar her gün yumurtladıkları için bekleme süresi yarı yarıya kısa.
2-) Yumurtayı aldığında altına boş bir yumurta koymalısın ki kuş zamanı gelince yatmaya başlasın. Yumurta kaybolunca stresse girebilir.
3-) Yumurtayı serin ortamda kum veya yem içinde bekletebilirsin. Oda sıcaklığı iyi olmayabilir.

teşekkürler. ben şuan test aşamasındayım. yumurtayı alıp talaşın üstünde bekletiyorum ve kuşun altına boş yumurta da koymadım. 4. yumurta geldiğinde diğer 3 yumurtayı eklemeyi düşünüyorum. oda sıcaklığı 15-20 derece arasında. bekleyelim görelim. gelişme olursa buradan yazacağım.

bunun amacı ne ?

amaçları kişiden kişiye değişebilir ama benim amacım şu:

ilk yumurta ile son yumurta arasında 10-11-12 gün gibi bir fark olabiliyor ve bazen yeni doğan yavruyu ilk çıkan yavrular ezebiliyorlar veya anne son yumurtalara yatmayabiliyor. amaçlarımdan birisi bu olumsuz durumların önüne geçmek. bir de yavrular aynı anda büyüsün istiyorum.

yumurtayı başka yerde muhafaza ederken bozulmuyor ve kuşun altına koyduğunuzda normal süreç ilk günküymüş gibi devammı ediyo yani

Malesef bu dediğinizin yanlış bir metod olduğunu düşünüyorum.Muhabbet kuşları çabuk strese giren hayvanlar.

Malesef bu dediğinizin yanlış bir metod olduğunu düşünüyorum.Muhabbet kuşları çabuk strese giren hayvanlar.

kuşların da insanlar gibi olduğunu düşünüyorum. bazı insanlar büyük sıkıntılara girse de stres yapmıyor, bazıları ise en küçük sıkıntıda strese giriyor. her kuşun özelliği farklı. benim testimi gerçekleştirdiğim çiftim strese girecek kuşlar değil.

teşekkürler. ben şuan test aşamasındayım. yumurtayı alıp talaşın üstünde bekletiyorum ve kuşun altına boş yumurta da koymadım. 4. yumurta geldiğinde diğer 3 yumurtayı eklemeyi düşünüyorum. oda sıcaklığı 15-20 derece arasında. bekleyelim görelim. gelişme olursa buradan yazacağım.

Yumurtaların tümünü birden değil de, yumurtanın gelmediği günlerde birer birer koysan nasıl olur acaba? :)

Yumurtaların tümünü birden değil de, yumurtanın gelmediği günlerde birer birer koysan nasıl olur acaba? :)

0., 2., 4., 6., 8. ve 10. günlerde gelecek 11 günlük ilk ve son yumurta aralığını 6 güne indirmek gibi bir şey oluyor. aslında o da mantıklı. kuşa bir anda 4 yavru ile yüklenmek yerine aşama aşama yükleme yapmış oluruz. o zaman 5., 7. ve 9. günlerde birer birer ekleyeyim.