Karadeniz Pet

Yumurta çatladı

recai yılmaz

Meraklı Üye
Selamlar,

sabah yumurtadan viyk viyk sesler geliyodu az önce tekrar baktığımda bir yumurtanın üzerinde delik gördüm. Ama ses gelen olup olmadığını bilmiyorum. Sabah yoktu bu delik. Acaba dişi kuş delmiş olabilirmi? Yavrunun çatlamasından farklı gibi geldi bana.

Resimde görünen delik normalmi? Yavru çıkacak gibimi acaba
DR5Rnl.jpg
?

Diğer konunuza da yazdım. Yavrular yumurtayı bu şekilde deliyorlar. Önce ufak bir delik açıyorlar sonrasında deliği büyütüp yumurtadan çıkıyorlar.

Tamam Hocam. Heyecandan iki konu açtım :) Çok teşekkürler...

Öyleymiş Levent Hocam. Az önce kızım aradı yarısı çıkmış yumurtadan :)

Gozun aydin. Hayirlisi olsun. Saglikla buyusunler insallah.

Hiç bir sorun gözükmüyor. Ancak fazla bakmamanızı öneririm.

Selamlar,

ilk yumurta 11 Ağustos 2.si 14, 3.sü 15 ve 4. yumurta 17 ağustos tarihinde gelmişti.

İlk yavru 2 eylül, 2. yavruda bu gece çıkmış. Acaba 3. ve 4. yumurtalarda dolu mudur? Bu tarihlere göre bir tahmin yapılabilir mi :)

İlk fotoğraftaki yumurtalar dolu gibi geldi. En azından resimdeki görünüşleri o şekilde. Dolu yumurta embriyo geliştikçe şeffaflığını kaybeder koyu beyaz-mavimsi bir renk alır. Resimlerdeki yumurtalar da resimde öyle gözüküyor.

Teşekkürler Nevzat bey. İnşallah öyledir :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:01 -->-> Daha önceki mesaj 11:14 --

merhaba,
İkinci yavrudan sonra çıkan yavru olmadı. İki tane daha yumurta var. Sanırım bunlar boş. Son yavru 4 gün önce çıkmıştı. kaç gün daha beklesem acaba?

Kuluçka süresi 18-20 günü geçtiyse yumurtalar ya boştur ya da yavrular yumurtada ölmüş olabilir ya da hala canlı olup yumurtadan çıkamıyor olabilirler. Yumurtalar 18-20 günden fazladır kuluçkadaysa yumurtaları dikkatlice kırıp durumu öğrenebilirsiniz.

son yumurta sanırım 17 ağustos tarihinde gelmişti. 3. yumurta 15 Ağustos. Yani 3. yumurtanın üzerinden 23 gün geçmiş oluyor. Dün yumurtanın birini ışığa tuttuğumda yarısı sarı ışık yarısıda siyah gibiydi. Anlayamadım bir kaç gün daha bekleyim dedim. Birde şuan yuvalıkta 2 yavru ve 2 yumurta var. 2 yumurtayı aldığımda dişi kuş yavrulara bişey yapmaz değilmi?

recai bey siz bu kadar rahatsız ederseniz hayvanı o 2 yavruyuda yakın zamanda kaybediceksiniz . Kuşlar kuluçka süresinde oldukça stresli ve koruyucu olurlar ve buda allah göstermesin kayıplara neden olaabilir hayatı biraz akışına bırakın ya onlar işini bilir yumurta çıkmassa çıkmasın atarsın kokmaz kuşun altında hem senin için daha iyi hayvan yumurtaya yatar böylece yavrularıda alır altına vs vs .

Herşeyin fazlası zarar ilgininde merakında alakanında bazen bırakın bazı şeyleri onlar doğaları gereği içgüdüsel olarak yapsın siz onların yapamadığı yerde harekete geçin.

Saygılar ;)

Anladım Ercan bey. Dokunmayım bencede. Kendisi halletsin.

Teşekkür ederim.

Merhaba ben bş türlü cinsiyet ayrımı yapamıyorum yeşil sürekli yumurtluyo üstüne yatıyo sadece yemek yemek için çıkıyor yuvadan bu aralar mavi de girmeye başladı yanına ama yeşil bi süre sonra onu dışarı atıyo şuan yine yumurtlamak üzere yumurtaları kontrol ettim fenerle sıcacıklar ve üstü beyaz çeyreği gri ram ortası sarı ve biranesinin üzeri delik ve elime aldığımda tıkır tıkır ses geldi

Ekli dosyalar

• 20170118_161510.jpg
    20170118_161510.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 48
Merhaba ben bş türlü cinsiyet ayrımı yapamıyorum yeşil sürekli yumurtluyo üstüne yatıyo sadece yemek yemek için çıkıyor yuvadan bu aralar mavi de girmeye başladı yanına ama yeşil bi süre sonra onu dışarı atıyo şuan yine yumurtlamak üzere yumurtaları kontrol ettim fenerle sıcacıklar ve üstü beyaz çeyreği gri ram ortası sarı ve biranesinin üzeri delik ve elime aldığımda tıkır tıkır ses geldi
Ama bunlarin ikiside dişi

Geri