Karadeniz Pet

Yumurta içinde ölüm

Yüksel BULUT

Paylaşımcı Üye
Merhabalar bilgilendirme amaçlı bu konuyu açma gereksinimi duydum.
Bildiğiniz üzere dölsüz yumurtada kesinlikle canlı embriyo olmaz.
Her döllü yumurtada sağlam çıkacak diye bir şey söz konusu değildir.
Yaklaşık 2 yıldır bende olan bir çiftim bu zamana kadar toplamda 4 kuluçka yattı.
Yatıtığı 4 kuluçkadan ilki başarısızdı.Yani 5 yumurtada sıfır civciv.
Diğer 3 kuluçka başarılı bir şekilde tamamlandı.
Her defasında 8 ve 9 arası yumurtlayan bu kuşum,
toplamda her bir kuluçkada en fazla 4 yavru büyütebiliyor.
Bu kronik bir rahatsızlıkır,Kuş kendini o kadar kuş büyütmeye adapte etmiştir.
Baba'da vurdum duymaz olunca dişi kuş yavrularına tek başına bakmaktadır.
Başka eşe atmayı hiç düşünmedim şimdiye kadar.
Yalnız bu kuluçka ardına düşünmüyor değilim.
Çünkü aynı şekilde,aynı soydan ve kandan olan
bir küçük ablası ve diğer yeğenleri 8 yavruya bakabilirken
kendisi 4 yavru kadar büyütebiliyor.Nedeni ise babaya güvenmiyor.
Daha öncesinde kendi yapmış olduğum kuluçka makinasından başarı sağladığım için bu konuda
yeteri kadar bilgi sahibi olduk.
Aşağıdaki resimlerdede göreceğiniz üzere dişi kuşum 4 yavrudan sonra kuluçkayı terketmiştir.
Yeteri kadar ısı ve nem olmadığı için,içindeki embriyo gelişmemekte ve sonuç olarak ölüm gerçekleştirmektedir.
Bu dişi kuşum erkeği değişmediği sürece her daim bu şekilde kuluçkaları devam edecektir.

Medya öğesini görüntüle 256Medya öğesini görüntüle 255Medya öğesini görüntüle 254Medya öğesini görüntüle 253

Bu kadar yol katedip yari yolda birakmasi cok uzucu baba yonunden cok sansliyim masallahi var erkek kusumun anneyle yarisir soylediginiz gibi erkegi degistirin yada yumurtalari baska disilerin altina kaydirin bu da care olabilir

geçmiş olsun Yuksel bey.güzel bır konu olmus izniniz olursa bende bırkac sey paylasmak isterım yenı arkadaslar için.
yazınızda yazdıgınız gıbı kardeşler arasında fark olması bırının dıgerınden daha fazla bebek buyutmesı tamamen vasıf dedıgımız olayın ıcıne gırer.yenı baslayan arkadaslar vasıflı kus denılınce gözlerınde hemen iri kuş yapılı kuş oluşmakta.fakat vasıf demek sadece show kuşlarında kullanılmaz.hem mınyatur hemde durus kuslarında kullanılır.kısaca vasıf demek kuş ırkının özellıklerını tam olarak tasımasıdır.kuluckadakı yumurtaların doluluk oranın yukseklıgı,yumurtaların sapasağlam cıkmasını saglamak ve cıkan bebeklerı saglıklı bır sekılde buyutup yuvadan atlamalarını saglamak vs unsurlar vasıf başlıgının içinde toplanmaktadır.üretimdekı vasıflı kus sayısını arttırmakta tamamen yetıstırıyle alakalıdır.vasıflı anne babanın vasıflı bebeklerı uretım ıcın ayrılmalıdır.seneler gectıkce vasıfsız kus sayısı bu sekılde daha aza ınecektır.
tüm bunlara karsı yıne uretımde yapılan hatalar vasıflı kusların bile eksıkler vermelerıne sebep olur.mesela en önemli sebeplerden bırı yaz aylarında kusları uretıme zorlamaktır.dogadakı muhabbet kuslarının bıle yaz aylarında uredıgı nadıren tespıt edılmıstır.dogalarına aykırı olan seylere kuslarımızı zorlamak olumsuz sonuclar verecegı şüphesızdır.örnek vermek gerekırse kümes sıcaklıgı 30 32 derece yuvalıgın ıcı havasız ve anne kuşunda yumurtaların üzerine yattıgını düşünürsek siz hesap edın yuva içinin sıcaklıgını.sağlıklı bir kuluckada yumurtaların 37 derece sıcaklıkta kalması gerekırken bu sıcaklıklarda yuva ıcı 40 45 dereceye cıkması mumkundur.buna baglı yazın nem oranınında düşmesı yıne kuluckayı olumsuz etkıler.yumurtaların hatta yumurtadan cıkan bebegın 1 hafta en az %50 neme ıhtıyacı vardır.bunu sağlayamayan kümeslerde yavrularım öluyor yumurtalar catlamayor dıye cagre ararlar.
yuvadakı bu sıcaklıkta ancak tecrubelı dısıler yavrularını yumurtaları bozmadan cıkartırlar.tecrubesız dısıler ya yumurtaları bozar ya kuluckayı bırakır.yıne yumurtaların bozuldugunu anlayan dısılerde kuluckayı bırakabılırler.
baharın gelmesıyle cogu canlı uremeye cogalmaya baslar.bunlara bakterıler ve parazıtlerde dahıldır.havaların tekrar sogumasıyla cogu yok olsada kumeslerımızde yaz aylarında bu canlılar daha cok daha sık gorulurler.buna baglı olarak yıne bıt saldırıları dişi kusun kuluckayı terketmesıyle sonuclanabılır.
aynı sekılde dısı kusun bakterıyel sebeplerle hastalanmasıda kuluckayı terk etmesıne sebep olacaktır.
üretimde vasıflı kuslar önemli olsada yaz ayı ıcınde oldugumuzdan dolayı üreticilerin hatalarından basetmeye calıstım dılım dondugunce.daha yazacak cok sey olsada bu yazı bıle cogu ıcın okuması cok uzun ve yorucu yazı olacagından yavas yavas toparlayalım :)
bu konuyuda eklemeden yazımı sonlandrmak ıstemıyorum yenı baslayan arkadaslar için.bir cok ılanda vasıflı showlar dıye baslık atar vasıfın ne anlama gelmedıgını bılmeyen uyanıklar.fıyata bakarsın 250 300 liradır.250 300 ama hepsıde vasıflıdır.ırk konularındaki yalanlar gibi birde bu çıktı basımıza.mınyatur kusların bıraz ırılerı çek.daha irilerine hollanda,jumbo,ıngılz vs dedıklerındeki nedenle aynıdır vasıflı showlar satılıktır demelerı.kusun fıyatını yukselterek ederinden daha pahalı satmak yada tamamen cahillikten kaynaklıdır.yoksa kimse vasıflı show kuslarını 250 300 vermez :)
son olarak ıkı muhabbet kuşu ırkı vardır.
1-show (duruş) kuşu
2-minyatür yada renk (yerli) kuşu
bu iki ırka dahil olmayan kuşlarada çek,hollanda,ingiliz vs denmez araboy (kırık) kuşlar denir.
açılan konulardaki kusumun ırkı nedır sorularını takıp edersenız herkes farklı şeyler söyler.biri ben çeke benzettim biri ben hollandaya benzettim biride cıkar ben çekle ingiliz kırıgına benzettım der.cvpların hiç biride bırbırıyle uyuşmaz.bunun nedenı tartısma konusu olan kusların genelının araboy yanı kırık olmasıdır :)
iri bir kırık yada ince bır kırık demek konuya noktayı koyacaktır.

keyıflı hobıler

Benimde başıma geldi.. Kuslarimin 2.kuluckasindan 5 yumurtasi vardi..3 u bostu onlari cikarmis altindan bosa yatmasin uzerinde diye..2 si doluydu..Lakin dun tekrar eslestiklerinden yumurtalarda sorun olabilecegini anladim ve bugun yumurtalari aldigimda 1 tanesi curumus..Digeri ise yavrum epeyce buyuk olmasina ragmen yumurya icinde ölmuş..Erkek kuşum dişiye çok iyi bakıyordu..Dişi kuşum hiç yemek yemiyordu,hep erkek kuşum ona yem kusuyordu..Benim ilk muhabbet kuslarimdan yavrum olacakti halbuki..Peki ama neden ölmus olabilir.? Yumurtalari erkek dölluyor..Cunku boslarin icinde bile minik de olsa siyah leke oluyor..Buradan dolledigini anliyorum..Ama neden yavrularim gelismiyor ve öluyor..Cok üzuldum bu yavruma..Benim icin ilk olacagindan birde epeyce etkilendim :((( Cevaplarsanız çok sevinirim..

Ekli dosyalar

• 20170808_183537.jpg
    20170808_183537.jpg
    722.1 KB · Görüntüleme: 45
Geri