Karadeniz Pet

Yumurta Kafesin Tabanında

• Konbuyu başlatan cilamure61
  • Başlangıç tarihi
C

cilamure61

Guest
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. 2 gün önce üretici bir arkadaştan 1 çift damızlık muhabbet kuşu aldım. 1 saat evvel kafesin tabanında 1 yumurta gördüm. Yavrulukta takmıştım kafese ; neden yavruluğa yumurtlamamış olabilir?

Yumurtayı yavruluğa koydum ve dişi kuşu 2 - 3 kez yavruluğa soktum, ortamı tanıması adına. Sonrasında yavruluktan çıktı. Yumurta soğursa çıkmama ihtimali olur mu ? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yumurta yuvalıkta dursun,dişiye müdahale etmeyin.

ezel bey dedigi gibi dişiye müdahale etmeyin 2 gün olmuş yer degişikliginden dolayı kafes tabanına da yapmış olabilir.

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için. Dişi hala yuvalığa girmedi. İlk mesajımdaki sorumu tekrar yinelemek istiyorum: Yumurta soğursa çıkmama ihtimali olur mu ?

İlk 3-4 gün için sorun olmaz başka yumurtaları da tabana yaparsa müdahale etmeyin bence...

..................................

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar dişi kuşum yuvalığa hiç girmiyor. :( İlk yumurtayı pazar günü yaptı. Muhabbet kuşlarında kuluçkaya yatma 2. yumurtayı yaptıktan sonra mı oluyor? 1. yumurta ile 2. yumurta arası 2 gün mü oluyor , bu süre daha da uzuyor mu? Ayrıca pazar günkü yumurtanın üzerine hiç yatmadı, ümidi kesmem mi gerekiyor ilk yumurtadan ?

Acemi bir dişiyse 2. yumurta gecikir. Yumurtaya oturacaktır bazı dişi ler 3. 4. yumurtadan sonra oturur diye biliyorum.

Genç bir çift. Daha önce 2 kez yavru bakmışlar. 1. yumurta ile 2. yumurtanın arası normal şartlarda kaç gündür?

ortam değişikliğinden dolayı genelde kuşlar yumurtalığa girmez ve kafes tabanına yumurtlar.. muhtemelen bu kuşların bu kuluçkası boş geçecektir.. ortama alıştıklarında inşaallah yuvaya yumurtlayacak ve kuluçkaya hatacaktır.. ayrıca siz zor kullanıp yuvaya sokarsanız o kuun oraya girme olasılığını azaltırsınız.. lütfen müdahale etmeyin.. siz yemini suyunu vitaminini mamasını vs karşılayın gerisine karışmayın selam ve dua ile..

Geri