Karadeniz Pet

Yumurta kırıldı ama yavru çıkamıyor

• Konbuyu başlatan Yasin KİRAZ
  • Başlangıç tarihi
Y

Yasin KİRAZ

Guest
Merhaba, daha önceden paylaşmıştım kuşlarımı yavru çalışmaları vardı. İlk denemede 5 yumurta oldu ve hepsini kırdılar şimdi 7 tane daha var ve 4-5 gün önce ilk yavru çıktı şuan sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor ama diğer yumurtalardan biri kırılmış içinden yavruyu rahatlıkla görebiliyorum canlı ancak yumurtadan çıkamıyor sanırım. Yumurtalara elleyip yanlış bir şey yapmak istemiyorum yardımlarınızı bekliyorum. Yumurtayı alıp yavruyu çıkartayım mı yoksa kendi haline mi bırakayım. Hiç kırılmamış 5 yumurta daha var ve ana baba çok koruyucu kafese yaklaştığında bile bağırmaya başlıyorlar.

Resim atabilirmisiniz. Yavru daha yeni kırmışsa yumurtayı illaki çıkacaktır. Anne babada yardımcı olur diye tahmin ediyorum. Olmadı siz Plastik cımbız tarzı ucu sivri olmayan yumuşak dokunuşlu bir aletle yardımcı olabilirsiniz. Tabii bu süreç çok riskli kuşa zarar verebilirsiniz. Siz yinede ustalarımızın yorumlarını bekleyip ona göre haraket edin.

İşte olduğumdan foto şansım yok. Ben dün fark ettim olayı sabah işe çıkarken baktım çıkmamıştı yavru. Sanırım 1 gündür o şekilde.

Eğer hala devam ediyorsa siz müdahale ediniz aksi takdirde yavru gereken sürede çıkamazsa sonucu kötü olabilir...

Anne baba çok koruyucu yavruları ve yumurtaları dışlayıp bakmazlar diye ellemek istemiyorum. :(

Ellerinize eldiven giyerek bu işlemi yapabilirsiniz, tereddüt ederseniz iki eldiven giyin, yalnız bu işlemi yavrunun çıkamadığına emin olduğunuz zaman yapın, aksi takdirde anne ve baba bu işi halledektir...

Tamam, çok teşekkür ederim eve gittiğimde hala o şekildeyse elimle çıkarayım.

bence kendiniz acın yumurtayı bazen yavrunun cenesi güçlü olmayabilior

dişi böylebir durumda yumurtayı genelde açıcaktır ilk yavru çıkan kulçka oldugundan acemilik gösterip çıkartmayada bilir,dün gördügünüz budurum halen aynı ise korkarım geç kalmış olucaksınız,umarım yavru çıkmış yada dişi çıkarmıştır, böyle durumlarda birkaç saat sonucu gözlemlemek ve gerekiyorsa aynı gün müdahale etmektir,şahsen buşekilde onlarca yavru kurtardım.

Sonuç nedir?

Tüm forumcular konuya odaklanmış durumda (= Sonuç ne olduuu???? Hayırlı haberlerinizi bekliyoruz.