Karadeniz Pet

YUMURTA MAMASININ BÜYÜMEYE ETKİSİ VARMIDIR ?

vehbi şengül

Meraklı Üye
SELAMUNALEYKÜM. Herkese bol üretimler. Arkadaşlar öncelikle mamanın yavru gelişimine etkisini merak ediyorum. ben pek mama yapamadığım takımlarıma artık hergün mama yapma kararı aldım. sadece yem ile beslenen muhabbet kuşu yavruları, mama ile daha mı çabuk gelişir ? mesela yem ile beslenen 30 günlük yavrunun tüyleri tam çıkmış olmuyor. acaba mama ile bu gelişim süreci kısalır mı? (mama içeriği ; Yumurta sarısı ve beyazı, havuç rendesi, muzlu bebe bisküvisi, irmik, mısır unu..) şimdiden herkese teşekkürler

Tüylenme durumuna etkisi olduğunu düşünmüyorum. Ama şunu söylemeliyim kesinlikle mama yiyen yavruyla yemeyen yavru bir değil. Her gün yapmanız kuşlarda yağlanmaya sebep olur. Öğünü biraz azaltmalısınız. Mama takviyesi durumunu özellikle karşılaştırdim farkettim ki mama verdiğim bir aylık yavru nerdeyse yetişkin cüssesinde iken vermediğim yavrum bir serceden daha ufak kaldı. Gelişime faydası vardır ama abartilmamalidir.

gelişim sürecine ve arıca kuşun; iriliğine tüy kalitesine kondisyonuna vs.. vs.. bir çok yönde olumlu olarak kesinlik ile etki eder. özellikle kuluçka zamanında kuşlarımıza mutlak günlük mama vermek şarttır. onun dışında haftada 1 2 kere yeterlidir.

Geri