Karadeniz Pet

yumurta mı kist mi lütfen yardımcı olun

• Konbuyu başlatan seda ERDOĞAN
  • Başlangıç tarihi
S

seda ERDOĞAN

Guest
iki buçuk senelik erkek oldukça konuşkan muhabbet kuşum Barut'a bir süre önce evimize tesadüfen giren bir dişiyi getirdik . Dişi oldukça sağlıklı evcil pırıl pırıl bir kuştu. Kavga etmediler ama çiftleştiklerini de görmedik, arada yem yediriyordu fakat son zamanlarda pek yan yana göremedik.. selpak rulosunun içini kapının köşelerini kemirmeye başladı herhalde yuva kurcak dedik,yuvalık koyarsak belki çiftleşme olur diye yuvalık aldık, yuvalığı koyduktan sonra dişi hemen yuvalıkta zaman geçirmeye başladı bir süre sonra alt kısmında bir şişlik oluştu zamanının çoğunu yuvalıkta geçiriyor neredeyse fındıktan büyük dışkısı oluyor ...ve bu bulgular bir ayı bayağı geçti erkek kuşumu kurban bayramının ikinci günü kedi kaptı dişiyi kaybetmek istemiyorum :( kuyruğu düşük hafif kamburlaştı altı şiş ona rağmen hareketsiz değil koş koş oynamaya bayılıyor yeme ve içmesinde sorun yok..

yumurta mı kist mi nerden anlıycam birde yumurta sıkışmasıysa bu kadar uzun sürermiydi müdahale edilmezse ölür yazıyo her yerde..

Veterinere götürecek param yok :(..Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Hareketliyse hiçbir sıkıntı olacağını düşünmüyorum telaş etmeyin yumurta tıkanması değildir

Eritir yumurtayı sorun yok varsa eğer hem muhabbet kuşları yuva yapmak için selpak rulosu felan kemirmez kafeste kağıt selpak felan var ise alın.

Öncelikle inşallah kist değildir,,ama ne olduğunu burdan kimse teşhis edemez
Olumsuzluk varsa bir veterinere göstermeniz lazım

Param yok demek bahane değildir bana göre,, ciddi bir durum olduğunda siz nasıl doktora gidiyorsanız o hayvana bakan kişi olaraka bir şekilde hekime göstermelisiniz
Belki iyileşecek bişeydir,, ihmal etmemek lazım
Oturduğunuz ilde veterinerlik fakültesi varsa orda ücret almıyorlar kuşlardan bilginiz olsun

Son düzenleme:
Ben kist değil de yağlanmadan şüpheleniyorum

Mesaji yazdigim gün kendi evime götürdüm evdeki erkeğimle cok güzel anlastilar ölen kuşla bu kadar samimi olmamıslardi ertesi gun nefes alamaz hale geldi esim eve gelir gelmez kuşu aldik veterinere götürdük .. kisa bir sezeryan geçirdi .. yaglama ve elle mudehaleden daha fazlası gerekiyormuş yumurtanin etrafi zarla kaplanmis ne kadar ikinsada cikaramamasi bundanmis.. neşterle ufak bir çizik attı normalde kan kaybindan ölme olasiliğı fazlaymış fakat neredeyse hiç kan akmadı yumurtayı. Saglam bir sekilde bize teslim etti tabi rengi grilesmisti eve gelene kadar ikinci bir yumurta daha dusmus kafese ve kirilmis bu olagan bir durum mu bilmiyorum ama..ic kanama riskine karsi uc gun kafeste muşade altında sıcak bir şekilde duracak yarin ucuncu gun doluyor ama simdiden kafesinde zor duruyor.. hareketi nesesi yerinde .. rahmin kendisini toplama suresi 3ay kadarmis yanina disi veya erkek kus koymayin dedi.. aglamaktan sormak aklima gelmemis aradan zaman gecsede kizimin yumurtlama ihtimali hicmi yok bu bi hastalik mi her yumurta boyle zar arkasinda mi olusur diye .. yasasinda yavrusu olmasada olur ama esi olmadan da disilerin yumurta yaptigini biliyorum buda beni endiselendiriyor bi dahaki sefere şansı olmayabilir

Çok geçmiş olsun operasyon geçirdiyse bidahaki sefere bu durumla karşılaşmazsınız inşaallah yine yumurtlayacaktır üzülmeyin veteriner doğrusunu bilir