Karadeniz Pet

Yumurta mı, yağlanma mı, yumurta tıkanması mı?

kupakızı

Meraklı Üye
Arkadaşlar, dişinin poposunda 2 gündür şişlik var bol yem mama yiyor(haftanın 3 günü mama vermiştim). Kalamar gaga taşı kemiriyor. Dışkı büyük. Neredeyse günün her saati yuvada geçiriyor. Henüz bi çiftleşme göremedik. Belki evde olmadığımız saatlerde çiftleşme de olmuş olabilir. Sadece öpüşüyorlar. Bu şişlik yumurta olabilir mi? Yoksa yağlanma yada yumurta tıkanması mı? Yumurta varsa ne zaman çıkar? Sıvıyağ sürmeli miyim? Mama vermeli miyim? Lütfen yardımcı olun. Resim atıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20170823_142924.jpg
    IMG_20170823_142924.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 68
  • IMG_20170823_142933.jpg
    IMG_20170823_142933.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 63
  • IMG_20170823_143047.jpg
    IMG_20170823_143047.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 57
  • IMG_20170823_143109.jpg
    IMG_20170823_143109.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20170823_143205.jpg
    IMG_20170823_143205.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
Teşekkürler ayrıca hiç agresif değil dişi, keyfi yerinde gibi ama kuyruğunun hafif hafif titrediğini farkettim şimdi. Son 15 dakikadırda yuvada.

Öyle mi dersiniz Süleyman Bey :) içimi rahatlattınız. Allah razı olsun. Artık nasıl bekleyeceğim bilemiyorum. Hayırlısı inşallah. :rolleyes:
Aynen öyle hocam :) cümlemizden inşâAllah hayırlı bir şekilde olur her şey

Anlattıklarınızdan ve fotoğraflardan anlaşılan yakında yumurtalar gelecek. Mama vermeye devam edin. Tabi abartmadan. Varsa kalsiyum desteği de olabilir içinde. Yoksa yumurta kabuğuna devam. Çiftleşme devam edebilir, sorun olmaz merak etmeyin. Normal şartlar altında en geç bir haftaya yumurtalar gelmeye başlar. Bu nedenle yuvalığın hazır olduğundan emin olmalısınız. Kuşları mümkün olduğu kadar rahatsız etmemeye çalışın. Akşam ezanından önce odanın ışıklarını açıp, yatsı ezanından sonra kapatabilirsiniz.

Anlattıklarınızdan ve fotoğraflardan anlaşılan yakında yumurtalar gelecek. Mama vermeye devam edin. Tabi abartmadan. Varsa kalsiyum desteği de olabilir içinde. Yoksa yumurta kabuğuna devam. Çiftleşme devam edebilir, sorun olmaz merak etmeyin. Normal şartlar altında en geç bir haftaya yumurtalar gelmeye başlar. Bu nedenle yuvalığın hazır olduğundan emin olmalısınız. Kuşları mümkün olduğu kadar rahatsız etmemeye çalışın. Akşam ezanından önce odanın ışıklarını açıp, yatsı ezanından sonra kapatabilirsiniz.
Tamamdır Süleyman Bey, mamayı haftada 3 gün ard arda vermiştim. 2 günde bir mi vermeliyim? Yani yumurtanın gelmesi bir haftayı bulabilir. Ben 2 -3 güne yumurtlar sanıyordum ondan telaş yaptım birazda. :)

Birde folluk olayını ne yazıkki halledemedik. İçinde şuan 2-3 avuç kadar talaş var. Folluğun etrafındaki boşlukları kapatmaya çalıştık. Bu seferde follukta durmuyor kenar kısımlara tırmanıyor dişi. Bu yüzden tamamen çıkardık folluğu. :(

Bu şekilde dişiyi çok zorlarsınız ve daha önce yaşadığınız sıkıntılar tekrar edebilir. Folluklu yuvalığın fiyatları 15-20tl civarında, bence şimdi çıkıp alın ve takın, bulamazsanız bu kuluçkaya yetişmese de internetten sipariş edin, bu yavrulardan sonra takarsınız

Yumurta mamasını 2-3 günde bir verin yoksa yağlanma yapar.Yumurta tıkanması yaşabilir.

Bu şekilde dişiyi çok zorlarsınız ve daha önce yaşadığınız sıkıntılar tekrar edebilir. Folluklu yuvalığın fiyatları 15-20tl civarında, bence şimdi çıkıp alın ve takın, bulamazsanız bu kuluçkaya yetişmese de internetten sipariş edin, bu yavrulardan sonra takarsınız
Anladım Süleyman Bey. Birdahakine yetiştiririz inşallah yuvalığı. Çok teşekkür ederim bilgi ve yardımlarınız için. :)

Arkadaşlar zaten yumurta geleceğini söylemiş. Ek olarak söyleyeceğim ilk yumurtadan itibaren mamayı 5 günde bir şeklinde verin D vitamini takviyesi yapın ve her sularına yarı oranda asiti tam kaçmış maden suyu katın yumurtlama bitene kadar. Yavru çıktıktan sonra yine maden suyuna devam edin.

Arkadaşlar zaten yumurta geleceğini söylemiş. Ek olarak söyleyeceğim ilk yumurtadan itibaren mamayı 5 günde bir şeklinde verin D vitamini takviyesi yapın ve her sularına yarı oranda asiti tam kaçmış maden suyu katın yumurtlama bitene kadar. Yavru çıktıktan sonra yine maden suyuna devam edin.
Tamamdır Selçuk Bey çok teşekkür ediyorum. Bu arada asidi tamamen giden maden suyunu suluğa yarım oranda koyduktan sonra üzerine yine yarım oranda su mu ekleyeceğim?

Dişi kuşumun yumurtası 10 gündür var, yumurtlaması tahminen kaç gün daha sürer? Neredeyse her gününü yuvalıkta geçiriyor. Daha beklemeli miyim yada poposuna zeytinyağı damlatsam mı bi damla?