Karadeniz Pet

Yumurta ötüyor :))

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Meraba arkadaşlar, çok konu açmaya başladım ama önemli bir dönem şu an,ilkleri yaşıyoruz. Aylardır boş yumurtalara kuluçkaya yatan Pamuk'un yumurtaları dolu. Yani en son bayağı önce bakmıştık ve geçen internetten dolu yumurtalar ses çıkarır gibi bir şey okudum ilginç geldi inanmadım tabi bizim yumurtalardan bir canlılık belirtisi göreceğime. Neyse öylesine elime aldım bir tanesini önce güm güm güm atmaya başladı elimde. Sonra biraz daha tuttum ve cik cik cik öttü yumurta. Yerine koydum ben de ama dünyanın en müthiş hissiydi heralde.
Neyse, ilk yumurtayı yapalı 16 gün oldu. Bu yumurta öttüğüne göre çıkması mı gerekiyor, bir bilgimiz yok bu konuda ailece şaşkınız :)

Öncelikle hayırlı olsun, sağlıkla büyütün.
Çıkmak üzeredir yavru, 17-18 günde çıkar, daha geç de çıkabilir ama sizin yaramazın gecikmeyeceği belli.
Artık sırayla diğer yumurtalar da açılır.
Gün aşırı yumurta maması yaparsanız, yavruyu beslemesi daha kolay olur.
Rahatsız etmeyin, ancak kontrol etmeyi de unutmayın.
Annenin yavruyu ilk 8 saatte beslemesi gerekir.
Kursağına bakarsanız sarı şişlik görürseniz bu beslemiş demektir.
Beslemezse sizin beslemeniz gerekir.
Genelde anne besler, içinizi ferah tutun ama tedbir olsun diye söylüyorum.
Bir de çarpık bacaklılık durumuna dikkat edin, yuvada talaş yoksa biraz talaş ekleyin.
Sağlıkla büyütün yavrularınızı.

Öncelikle hayırlı olsun, sağlıkla büyütün.
Çıkmak üzeredir yavru, 17-18 günde çıkar, daha geç de çıkabilir ama sizin yaramazın gecikmeyeceği belli.
Artık sırayla diğer yumurtalar da açılır.
Gün aşırı yumurta maması yaparsanız, yavruyu beslemesi daha kolay olur.
Rahatsız etmeyin, ancak kontrol etmeyi de unutmayın.
Annenin yavruyu ilk 8 saatte beslemesi gerekir.
Kursağına bakarsanız sarı şişlik görürseniz bu beslemiş demektir.
Beslemezse sizin beslemeniz gerekir.
Genelde anne besler, içinizi ferah tutun ama tedbir olsun diye söylüyorum.
Bir de çarpık bacaklılık durumuna dikkat edin, yuvada talaş yoksa biraz talaş ekleyin.
Sağlıkla büyütün yavrularınızı.
Çok teşekkürler, yani evet ben çok şaşırdım doğrusu. İnternetten okumuştum. Ama ben böyle kulağa dayayınca ses geleceğini düşünüyordum ve bizimkilerden pek bir beklentim yoktu doğrusu. Ancak bugün elime alır almaz öyle bir attı ve öttü ki çok şaşırdım.
Yumurta maması derken, anne beslemezse mi yapayım anlamadım?
Talaş yok hemen yarın bulup ekleyeceğim çok teşekkürler :)

Maşallah kuşlarınıza Allah olmayanlara da nasip etsin inşaallah bu gece çıkar o yavru daha karismayin derim

Çok teşekkürler, yani evet ben çok şaşırdım doğrusu. İnternetten okumuştum. Ama ben böyle kulağa dayayınca ses geleceğini düşünüyordum ve bizimkilerden pek bir beklentim yoktu doğrusu. Ancak bugün elime alır almaz öyle bir attı ve öttü ki çok şaşırdım.

Benim yuvada talaş yoktu, veteriner mutlaka ekleyin dedi.
Hem yavruların direkt yuvaya temas edip üşümelerini önler, hem de üzerine yatan annenin yavrunun bacaklarının eğri gelişmesine sebep olmasını engeller.
Yumurta mamasını bir gün durunca bir gün verin.
Tarifini bilmiyorsanız, sitede arama yaparak bulabilirsiniz.
Tavsiyem bebe bisküvisi (içinde süt olduğu için), galeta unu (içinde tuz olduğu için), katmayın.
Etimek'i de tuzsuz Etimek kullanın.
İrmik ıslanınca şiştiği için yavruları rahatsız ettiği yazılmıştı, onu da katmayın.
İsterseniz ben de bir tarif yazabilirim ama oranlarını tutturamayabilirim.
Eşler yeyip yavrulara kusarlar onu, siz büyüklere vereceksiniz yani.
Annenin beslememesi çok daha farklı, eğer öyle bir durum olursa tekrar yazın, arkadaşlar ( [MENTION=11786]semihsel[/MENTION] arkadaşımız bu konuda bilgili) yardımcı olacaktır.
Şimdilik bir daha rahatsız etmeyim, muhtemelen bu gece gelir yavru.

Şu saatten sonra talaş koyma dişi böyle alışmış öbür yumurtalara koyarsın burda duymuştum dişi yumurtaya yatmakdan vazgeçiyormuş haberin olsun iyi bir araştır...

Benim yuvada talaş yoktu, veteriner mutlaka ekleyin dedi.
Hem yavruların direkt yuvaya temas edip üşümelerini önler, hem de üzerine yatan annenin yavrunun bacaklarının eğri gelişmesine sebep olmasını engeller.
Yumurta mamasını bir gün durunca bir gün verin.
Tarifini bilmiyorsanız, sitede arama yaparak bulabilirsiniz.
Tavsiyem bebe bisküvisi (içinde süt olduğu için), galeta unu (içinde tuz olduğu için), katmayın.
Etimek'i de tuzsuz Etimek kullanın.
İrmik ıslanınca şiştiği için yavruları rahatsız ettiği yazılmıştı, onu da katmayın.
İsterseniz ben de bir tarif yazabilirim ama oranlarını tutturamayabilirim.
Eşler yeyip yavrulara kusarlar onu, siz büyüklere vereceksiniz yani.
Annenin beslememesi çok daha farklı, eğer öyle bir durum olursa tekrar yazın, arkadaşlar ( [MENTION=11786]semihsel[/MENTION] arkadaşımız bu konuda bilgili) yardımcı olacaktır.
Şimdilik bir daha rahatsız etmeyim, muhtemelen bu gece gelir yavru.
Çok teşekkürler, çok heyecanlandım biz hiç beklemiyorduk dolu yumurta,çok güzel bir duygu. Çıkmasına yaklaştıkça endişeleniyorum tabi kafamda binbir türlü senaryo var şu an, ya şöyle olursa ya böyle olursa diye.. :)
Siz mama konusunda yazarken ben de tam erkek muhabbet kuşunun çiftleşmek için yavruları öldürdüğü konuyu okuyordum biri de mama vermeyin bu süreçte demiş, şimdi de bundan korkuyorum :/
O halde yavru çıktığı gün mama hazırlayıp koyayım kafese, 2 günde bir mama versem olur mu?
Bir de talaş, şimdi yabancı gelecek ona, yuvasına yabancı bir şey koyduk diye sinirlenmesin sakın, yuva temizliğine çok önem veriyor. Yuvadaki kırıntıları falan bir kenara topluyor.

Şu saatten sonra talaş koyma dişi böyle alışmış öbür yumurtalara koyarsın burda duymuştum dişi yumurtaya yatmakdan vazgeçiyormuş haberin olsun iyi bir araştır...

Çok teşekkürler, çok heyecanlandım biz hiç beklemiyorduk dolu yumurta,çok güzel bir duygu. Çıkmasına yaklaştıkça endişeleniyorum tabi kafamda binbir türlü senaryo var şu an, ya şöyle olursa ya böyle olursa diye.. :)
Siz mama konusunda yazarken ben de tam erkek muhabbet kuşunun çiftleşmek için yavruları öldürdüğü konuyu okuyordum biri de mama vermeyin bu süreçte demiş, şimdi de bundan korkuyorum :/
O halde yavru çıktığı gün mama hazırlayıp koyayım kafese, 2 günde bir mama versem olur mu?
Bir de talaş, şimdi yabancı gelecek ona, yuvasına yabancı bir şey koyduk diye sinirlenmesin sakın, yuva temizliğine çok önem veriyor. Yuvadaki kırıntıları falan bir kenara topluyor.

Ben ilk başta az birşey talaş koymuştum yuvaya.
Dişi birazını dağıtmıştı, neredeyse hiç kalmamıştı.
Başka birşey danışmak için bir veterineri aradığımda ki veteriner Gözde (Çetin Kasap) Hanım, internette muhabbet kuşları ile ilgili videoları vs. var, mutlaka 3 parmak kalınlığında talaş ekle dedi.
Hem yavrunun direkt yuvalık tabanına temas edip üşümemesi, hem de anne üzerine çok yatıp çarpık bacak olmaması için.
Hatta dişi attıkça sen eklemeye devam et demişti.
Ben kattım, bir problem olmadı.
Tabii kuştan kuşa da değişebilir, karar sizin.
Mamaya bu süreçte fındık, fıstık, keçiboynuzu tozu, nijer gibi kızıştırıcı maddeler katmayın.
Yeminde de olabildiğince nijer, keten tohumu vs. olmasın.
Bu gibi maddeler olmadıkça erkeğe ekstra bir çiftleşme isteği vermez mama.
Onun dışında olumsuzluk olmaması lazım.
Bir gün mama, bir gün normal yem verin.
Her gün suyunu tazeleyin.
Mamada yumurta olacağı için 7-8 saat durduktan sonra alın.

Evet bizim dişi daha önce yuva takılı olmadığı için kafes tabanına bir yumurta yapmıştı. O yumurtayı görünce yuvalık taktık ve yumurtayı da yuvalığın içine koyduk ve Pamuk hemen kırdı yumurtayı dışarıdan geldiği için. Yuvası da çok temizdir, tüyleri falan hep bir kenara toplamış. Bir de yuvadan kendisi biraz talaş çıkarmış ama talaşları da çerçöple beraber yuvanın bir köşesine koymuş.
Açıkçası talaş koymaya korkuyorum yavrunun sesini bu kadar net duymuşken Pamuk'u sinirlendirmek istemem. Peki koymazsam illa çarpık bacaklı mı olacak?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:18 -->-> Daha önceki mesaj 20:17 --

Ben ilk başta az birşey talaş koymuştum yuvaya.
Dişi birazını dağıtmıştı, neredeyse hiç kalmamıştı.
Başka birşey danışmak için bir veterineri aradığımda ki veteriner Gözde (Çetin Kasap) Hanım, internette muhabbet kuşları ile ilgili videoları vs. var, mutlaka 3 parmak kalınlığında talaş ekle dedi.
Hem yavrunun direkt yuvalık tabanına temas edip üşümemesi, hem de anne üzerine çok yatıp çarpık bacak olmaması için.
Hatta dişi attıkça sen eklemeye devam et demişti.
Ben kattım, bir problem olmadı.
Tabii kuştan kuşa da değişebilir, karar sizin.
Mamaya bu süreçte fındık, fıstık, keçiboynuzu tozu, nijer gibi kızıştırıcı maddeler katmayın.
Yeminde de olabildiğince nijer, keten tohumu vs. olmasın.
Bu gibi maddeler olmadıkça erkeğe ekstra bir çiftleşme isteği vermez mama.
Onun dışında olumsuzluk olmaması lazım.
Bir gün mama, bir gün normal yem verin.
Her gün suyunu tazeleyin.
Mamada yumurta olacağı için 7-8 saat durduktan sonra alın.
Teşekkürler, mama verdiğim gün yemi çıkarayım mı kafesten?
Ve mamanın içine havuç,yumurta tuzsuz etimek dışında ne katabilirim?

Evet bizim dişi daha önce yuva takılı olmadığı için kafes tabanına bir yumurta yapmıştı. O yumurtayı görünce yuvalık taktık ve yumurtayı da yuvalığın içine koyduk ve Pamuk hemen kırdı yumurtayı dışarıdan geldiği için. Yuvası da çok temizdir, tüyleri falan hep bir kenara toplamış. Bir de yuvadan kendisi biraz talaş çıkarmış ama talaşları da çerçöple beraber yuvanın bir köşesine koymuş.
Açıkçası talaş koymaya korkuyorum yavrunun sesini bu kadar net duymuşken Pamuk'u sinirlendirmek istemem. Peki koymazsam illa çarpık bacaklı mı olacak?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:18 -->-> Daha önceki mesaj 20:17 --

Teşekkürler, mama verdiğim gün yemi çıkarayım mı kafesten?
Ve mamanın içine havuç,yumurta tuzsuz etimek dışında ne katabilirim?

İlla çarpık bacaklı olur diyemem, talaş koyarsanız olmaz da diyemem.
Ama talaş büyük ölçüde engeller.
Benim kuşlar iki gün talaşsız idiler.
Veteriner öyle deyince, mecburen talaş kattım.
O attığı yumurta boş olduğu için atmış olabilir.
Değilse bile yumurta ile yavru farklı şeyler, yavruya birşey yapacağını pek sanmam.
Yine de ayrı bir konu açın, daha bilgili arkadaşlar daha detaylı yorumlar yapar isterseniz.
Mama genel hatları ile yumurta, havuç ve tuzsuz Etimek'tir.
Bunlara ek olarak pirinç unu, mısır unu, yulaf unu, buğday ruşeymi katabilirsiniz.
Bir miktar portakal kabuğu rendeleyebilirsiniz.
Ayrıca kekik ve nane katanlar da var, ama ben hiç katmadım.
Eğer ilk defa mama yapacaksanız, yememe ihtimalleri var.
Bundan dolayı koku verip kuşları yemeye teşvik etmesi için çok az miktarda tarçın katabilirsiniz.
Ayrıca üzerine biraz yem de serpebilirsiniz.
Yine de yemezlerse diye yemi almayın derim.
Maksimum 8-9 saatte de kafesten alıp normal yemlerini takın.

İlla çarpık bacaklı olur diyemem, talaş koyarsanız olmaz da diyemem.
Ama talaş büyük ölçüde engeller.
Benim kuşlar iki gün talaşsız idiler.
Veteriner öyle deyince, mecburen talaş kattım.
O attığı yumurta boş olduğu için atmış olabilir.
Değilse bile yumurta ile yavru farklı şeyler, yavruya birşey yapacağını pek sanmam.
Yine de ayrı bir konu açın, daha bilgili arkadaşlar daha detaylı yorumlar yapar isterseniz.
Mama genel hatları ile yumurta, havuç ve tuzsuz Etimek'tir.
Bunlara ek olarak pirinç unu, mısır unu, yulaf unu, buğday ruşeymi katabilirsiniz.
Bir miktar portakal kabuğu rendeleyebilirsiniz.
Ayrıca kekik ve nane katanlar da var, ama ben hiç katmadım.
Eğer ilk defa mama yapacaksanız, yememe ihtimalleri var.
Bundan dolayı koku verip kuşları yemeye teşvik etmesi için çok az miktarda tarçın katabilirsiniz.
Ayrıca üzerine biraz yem de serpebilirsiniz.
Yine de yemezlerse diye yemi almayın derim.
Maksimum 8-9 saatte de kafesten alıp normal yemlerini takın.
Nasıl da bildiniz yavru yumurtadan çıktı az önce :))
Sabah 6da kalkıp kontrol etmek gerek değil mi kursağını falan?
Mamasını da cuma yapayım o halde.

Nasıl da bildiniz yavru yumurtadan çıktı az önce :))
Sabah 6da kalkıp kontrol etmek gerek değil mi kursağını falan?
Mamasını da cuma yapayım o halde.

Hadi hayırlı olsun, sağlıkla büyütün inşaallah :)
Belliydi zaten çıktı çıkacaktı :)
Eğer arada bıcır bıcır ötüyor arada susuyorsa muhtemelen besliyordur anne.
Acıktıkça ötüyor, anne de besliyor, sonra da erkek anneyi besliyor :)
Artık yemlerini daha sık kontrol edin, çünkü erkek 3 kişilik yiyecek hatta daha fazla.
Sabah 6'da daha hava aydınlanmamış olur, hava aydınlanınca kontrol edersiniz.
Talaş koymamaya karar verdiyseniz çarpık bacak olup olmadığını da her gün kontrol edin.
Eğer çarpık bacak olursa sünger tedavisi ile düzeltilebiliyor.
Mamayı da yarın sabah da yapabilirsiniz, cuma da olur.

yavrular yumurtadan cıktıktan sonra talaş koyabılırsınız ben haftada bir temizliyorum folluklarını talaşlarını degıstırıyrm sıkıntı olmaz

yumurtadan ses geldiğini duyduktan sonra tahmini kaç dakika sonra yavru yumurtayı kırdı acaba ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:23 -->-> Daha önceki mesaj 22:13 --

arkadaşlar burda hazır konu açılmışken tekrar açmak istemiyorum yumurtadan 1 saattir ses geliyor yavru çıktı diye baktım ama çatlama vs. yok ilk defa böyle bir şey duyuyorum şaşkınım bir sıkıntı yoktur değil mi ?

Yoktur Elleme anneyi kaldırma sabaha yavrunu görürsün sağ salim inşaallah

yumurtadan ses geldiğini duyduktan sonra tahmini kaç dakika sonra yavru yumurtayı kırdı acaba ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:23 -->-> Daha önceki mesaj 22:13 --

arkadaşlar burda hazır konu açılmışken tekrar açmak istemiyorum yumurtadan 1 saattir ses geliyor yavru çıktı diye baktım ama çatlama vs. yok ilk defa böyle bir şey duyuyorum şaşkınım bir sıkıntı yoktur değil mi ?

[MENTION=10173]ROJİN DEMİR[/MENTION]
Açtığım konuya bakmanızı öneririm.
Yumurtadan ses geldi ve sonuç. - Muhabbet Kuşu - Türkiye'nin En Büyük Muhabbet Kuşu Platformu

Hayırlı uğurlu olsun,olmayanlara nasip olsun inş

Geri