Karadeniz Pet

Yumurta sı olan dişi kuşumda tıkanma olabilirmi?

• Konbuyu başlatan kaansam
  • Başlangıç tarihi
K

kaansam

Guest
Arkadaşlar konuşan kuşumun yanına birde dişi kuş aldım, 4-6 aydır beraberler ve çok güzel anlaşıyorlar.Çiftleştiklerini görmediğim gibi pekde umudum yok 2-3 gün önce yaptıpım kontrolde dişi kuşun dışkısının irileştiğini, yuvalıkta çok süre harcadığını gördüm. Fiziksel çok fazla bir değişiklik yoktu. Bu gün geldiğimde ise kuş yuvalıkta idi. Kuşun poposu baya bir büyümüş ve şişmişti. İçerde yumurta olduğu yani yumurtlayacağı açıkca belli. Benim ilk defa başıma geldiğinden bilgim yok bu konuda. Bu kuş ne zaman yumurtlar? tıkanma oldu ise ne yapacağımı biliyorum fakat ne kadar beklemek zorunda olduğumu bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olanlar bir cevap yazarlarsa sevinirim. Şu anda kuşun poposu kocaman...

EDIT : Az önce dişi yuvalıktan çıkıt bişiler yedi poposu açılmış iyice, içim kıyıldı kocaman sanki oradan nefes alıyor. Sanırım sabahı beklemiyecek bu . Işığı kapatsam ? saatte 24 oldu ((

Edit 2: Arkadaşlar yumurta çıktı ve kuş üzerinde yatıyor arada bir kalkıp bacaklarını açıyor , erkek kuşta elinden geldiğince besliyor. Şu ana kadar herşey çok güzel, Maşallah.

resim burada :) heyecan yaptım ilk defa bir muhabbet kuşundan yumurta aldım , merak etmeyin örselemiyorum sıkıntı yok Allah'a şükür.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu durum gayet normal..siz kuşlarınızı rahatsız etmeyin strese girmesinler..bugün yarın ilk yumurta gelir..hayırlısıyla gelir inşallah yumurtalar..

bu durum gayet normal..siz kuşlarınızı rahatsız etmeyin strese girmesinler..bugün yarın ilk yumurta gelir..hayırlısıyla gelir inşallah yumurtalar..

Az önce dişi yuvalıktan çıkıt bişiler yedi poposu açılmış iyice, içim kıyıldı kocaman sanki oradan nefes alıyor. Sanırım sabahı beklemiyecek bu . Işığı kapatsam ? saatte 24 oldu :(((

Kapatın bi sorun olmaz..Eğerki 2 gün daha yumurtlamaz ise yumurta tıkanması olabilir..Öyle bir durumlakarşılaşırsanız ağızdan sıvı yağ damlartın ve poposunuda sıvı sağ ile silinki rahat yumurtlasın ama şimdilik bir müdaheleye gerek yok..

Kapatın bi sorun olmaz..Eğerki 2 gün daha yumurtlamaz ise yumurta tıkanması olabilir..Öyle bir durumlakarşılaşırsanız ağızdan sıvı yağ damlartın ve poposunuda sıvı sağ ile silinki rahat yumurtlasın ama şimdilik bir müdaheleye gerek yok..

Allah (C.C.) razı olsun, eşimde bende kilitlendik ne yapacağımızı bilemedik. Erkek kuş bize alışkın olduğundan pek oralı değil , eğer dölledi ise yumurtaları zaten babalık yapsa yeter. 4 haftadır erkek kuşla ilgilenmeyi kestim kafestende çıkarmadım ilgisi iyice dişiye yönelsin diye. Çok iyi anlaşıyorlar fakat benim hiç umudum yok aralarında bir şey olduğuna dair. Sanki kızgınlık yumurtası gibi ama belli olmaz çünki mevsimde tam uyuyor kuşlara... Allah'tan hayırlısı.

Edit: dişi kuşumuzda maşallah çok tatlı , resimlerinide paylaşacağım. Hayatımda ilk defa insan ısırmayan (kemirmeyen) bir dişi kuşu gördüm, çok uysal

Siz kesinlikle şuan için kuluçka bitene kadar kuşlarınızı kafesten dışarıya bırakmayın ve rahatsız etmeyin..sadece yem su koyup yanlarından çekilin ki strese girmesinler...çiftleştiklerini göreceksiniz diye bişey yok , genelse sabah erken saatlerde çiftleşirler..dolu olma ihtimali var siz bence süprize hazırlıklı olun :)

Siz kesinlikle şuan için kuluçka bitene kadar kuşlarınızı kafesten dışarıya bırakmayın ve rahatsız etmeyin..sadece yem su koyup yanlarından çekilin ki strese girmesinler...çiftleştiklerini göreceksiniz diye bişey yok , genelse sabah erken saatlerde çiftleşirler..dolu olma ihtimali var siz bence süprize hazırlıklı olun :)

Akşam eve geldiğimde bir surpriz ile karşılaştım : dişi kuş içerde ve yanında da bir yumurta vardı gagası ile yumurtayı kendine çekti, çok güzeldi. Sabah henuz dişi yumurtlamadan önce acemice bir çiftleşme ile karşılaştım 1-2 saniye sonra tutundukları yerden düştüler fakat bu benim için yeterli idi çünki erkek kuşumu zaten 40 günlük iken almıştım acemi arkadaş :D
Şu var bu gün akşam 2-3 defa çiftleşmeye çalıştılar en sonuncuda baya bir ilerleme kaydettiler bende rahatsız olmasınlar diye odadan çıktım umarım başarılıdır. İlk yumurta boş olsada ( umarım değildir) sanırım diğerleri dolu çıkacak. Dişi kuş maşallah çok uysal , çok özen gösteriyor yumurtalara ve çok anaç. Şimdi dişi tekrar dışarı çıktı sanırım bir deneme daha yapacaklar. Sularına bal katmıştım acaba o mu bunları bu kadar aktif hale getirdi yoksa mevsimselmi bilemedim :D

Hadi gözünüz aydın , çok sevindim valla..İnşallah sağ sağlım yeme düşerler..

Hadi gözünüz aydın , çok sevindim valla..İnşallah sağ sağlım yeme düşerler..

Yumurta kaynattım verdim yediler, yemlerinide günü birlik değiştiriyorum, suluklarınada b vitamini olan damladan damlattım. Dişi yuvalıktan çıktığında genelde taşı kemiriyor buda kalsiyum olayını aklıma getirdi . Ekstra yapmam gereken bir şey varmı? yemliklerine birazda kum döküyorum.

Not: Arkadaşlar iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum hepinize...Allah razı olsun.

çok güzel maaşallah valla sankı benımkıler yumurtlamış o derce sevın dım :) darısı başıma yerımben onları ya bugun hep guzel haberler alıoruz hadı bakalım :)

Geri