Karadeniz Pet

Yumurta sıkışması

Mete16

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Yavru olarak hediye gelen erkek muhabbet kuşuma 1 yıl sonra eş aldım.
Yaklaşık 3 aydır beraberler hiç çiftlesmelerine şahit olmadım ama şuan 7 tane yumurtaları var. İlk yumurta 24 ekimde geldi bu gün 22. Günü fakat hala yavru yok sanırım yumurtalar boş. Doluluk kontrolü yapmadım rahatsiz etmeyeyim diye, ama dediğim gibi çiftleşmeyi hiç görmedim. Yumurtlama bitti fakat dışının poposu hala şiş fark edilecek kadar ve derisi gözüküyor. Kuş haraketli yem yiyor, atlayıp zipliyor, uçuyor ötüyor, kuluçkada yatıyor sadece dışkısını yaparken biraz zorlanıyor sanırım onun dışında bi problem yok gibi görünüyor. 7 yumurta dan sonra yumurta sıkışması olabilir mi yoksa yumurtlamadan sonra bu durum normal mi ? Ve 7 yumurta da boş olabilir mi ? Resim yüklemek isterdim ama korkutmak istemiyorum o yüzden ellemiyorum.

Yumurta sıkışması olsa genellikle halsizlik vb belirtiler olur. Anlayan tecrübeli birisinden yardım isteyin, buradan yapabilecek bir şey yok maalesef

resim eklemelisin.

Dişi kuşun poposundaki şişkinlik ve dışkı yaparkenki hareketleri olağan şeyler.Eğer yumurta sıkışması olsaydı,halsizlik vb davranışları olurdu.Yumurta doluluğu için de fotoğraf atmanız gerekiyor.

Biraz önce dayanamayıp baktım. Yumurta yok fakat sarımsı su toplamış gibi bir sislik var normal bir durum mu ?

Geri