Karadeniz Pet

Yumurta Sorunu

• Konbuyu başlatan Gürkan Karahan
  • Başlangıç tarihi
G

Gürkan Karahan

Guest
Arkadaşlar bu ilk mesajım aranıza yeni katıldım ben muhabbet kuşu yetiştirmede acemiyim :) ama umarım siz değerli arkadaşlarımdan çok şey öğreneceğim şimdiden hepinize teşekkürler arkadaşlar.
Arkadaşlar 2 adet sorum var ilk sorum şu arkadaşlar ben bundan 10 ay önce bi çift yavrulu muhabbet kuşu aldım ve o kuşların 4 yavrusundan birini 6 aylık olunca başka bi kafese aldım aradan biraz vakit geçti baktım kuş çok küçük yani abartısız bezelye tanesi kadar olan bi yumurta yaptı 2 ay sonra tekrar gene aynı küçüklükte yumurtladı, dedim belki kızgınlık yumurtasıdır gidip bu dişi kuşumun yanına petshop tan bir erkek kuş aldım başta anlaşamadılar baya kavga oldu :) erkeğe ayrı bi kafes alıp dişinin yanına koydum 1 ay öyle alıştılar sonra tekrar birleştirdim erkekle çiftleştiler 4 gün önce tekrar dişi yumurta yaptı ve gene hem içi boş hem bezelye tanesi kadar küçücük bu yumurtada boş oldugu için attım şimdi sevgili hocalarım arkadaşlarım bu kuşta bir problemmi var yoksa daha üremek için zamanı mı var.

2.sorumda şu arkadaşlar bu 10 ay önce yavrulu aldıgım kuşların bir diğer 3 yavru kuştan bi diğer dişide sürekli kendi kendine yumurta yapıyor yani ayda en az 5 -6 tane ama boş çünkü erkek yok şimdi bu hayvan neden böyle sürekli yumurta yapıyo anlamadım.Erkek aldım yanına bi tane onla da çiftleşti gene boş yaptı ve ben bu kuşu ayırsamda tek başına yani sistematik bi şekilde ayda 5-6 yumurta yapıyo bu hayvan ve işin garibi üzerinede yatıyo sürekli buda onu yoruyo altından alıyım yapmasın diyorum çünkü ha bire kalsiyum eksiliyo hayvandan yumurtladıkça bu sefer de piskolojiyi bozuyor yemleri döküp saçıyor.

Valla arkadaşlar dostlar bu iki kuş beni baya bi yordu lütfen bu işe bi el atıp yardımcı olursanız çok makbule geçecek yazık ölmesin hayvanlar.

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.Bende daha yeni üyeyim.Sana elimden geldiğince açıklama yapacağım.Şimdi 2 çiftinde boş yumurta yapması varsa eğer kuşların daha yavru verecek durumda değildirler yada çiftleşmeden önceki oluşan yumurtada olabilir.1-2 ay daha bekle derim ben.Bunun dışında dişi kuşlar zaten her zaman yumurta yaparlar erkek olsun ya da olmasın fark etmez.Eğer erkeği varsa ve yaşı uygunsa yavru verir.Yani dişi kuşların yumurtlaması normaldir.Yumurtaları almamanı tavsiye ederim.Yaklaşık 20 gün sonra eğer boşsa yumurtaların boş olduğunu anlayıp bırakır kendiliğinden zaten o zaman alabilirsiniz ama o bırakmadan alırsanız yeniden yumurtlar ve buda kuşunun fazla kalsiyum kaybetmesine neden olur ve sağlığı için olumsuzdur ayrıca daha da kötüsü bu kronik hale gelebilir.Bu benim tavsiyem sen gene işi uzmanına sorsan daha iyi olur...;)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kardeşim ilgilendiğin için çok teşekkürler saolasın.

Geri