Karadeniz Pet

Yumurta takibi hakkında

Cihan UYĞUR

Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar Bugun fırsatını buldum,Dişi kuşum maşallah sürekli yuvada ve bir baktım 2.yumurtayı da gördüm,kaygılarım var oda sıcaklığı 20 derece altına düşmüyor,inş verimli bir kuluçka olur,ayrıca yumurtalara numara falan da yazmayı düşünmedim,yani rahatsız etmemek adına herhalde 18 gün sonra ilk yumurta çıkmış olur,diğerleri kaç gün arayla gelir sizce?ayrıca yumurta Kontrolü yapmak gerekir mi?maşallah lütfen:)

Maşaallah Cihan abi... bence hiç rahatsız etme, oda sıcaklığıda güzel... Nemi %40 altına düşürmemektede fayda var... Hayırlı üretimler... :)

Son düzenleme:
Maşaallah Cihan abi... bence hiç rahatsız etme, oda sıcaklığıda güzel... Nemi %40 altına düşürmemektede fayda var... Hayırlı üretimler... :)

Saol Abiciğim yok inan ilk kuluçka karışmayı düşünmüyorum,tezkere gün sayarız:) sende nasıl durum?emrehan

Yumurtalar genelde gün aşırı geliyor. Dişi yuvalıkta vakit geçirse de genelde 3 yumurta olduktan sonra ısıtıyor yumurtaları. Yatmaya başladımı 17-18-19 güne çıkıyor ilk yavru (lar) Bazen ilk gün 1-2 yavru çıkıyor. Diğerleri de yumurtaların geliş sırasına göre gün aşırı çıkıyor. Hayırlı üretimler olsun. 1 hafta sonra bir kontrol edersin. damarlanma görmen lazım yumurtalarda.

Saol Abiciğim yok inan ilk kuluçka karışmayı düşünmüyorum,tezkere gün sayarız:) sende nasıl durum?emrehan

Bencede karışma abi... İnşaallah beraber tezkereyi sayarız abim :) Şimdilik iyi Allah'a şükür abi... Pamuk hanımdan hala ikinci yumurtayı bekliyoruz abi... :)

Son düzenleme:
Yumurtalar genelde gün aşırı geliyor. Dişi yuvalıkta vakit geçirse de genelde 3 yumurta olduktan sonra ısıtıyor yumurtaları. Yatmaya başladımı 17-18-19 güne çıkıyor ilk yavru (lar) Bazen ilk gün 1-2 yavru çıkıyor. Diğerleri de yumurtaların geliş sırasına göre gün aşırı çıkıyor. Hayırlı üretimler olsun. 1 hafta sonra bir kontrol edersin. damarlanma görmen lazım yumurtalarda.
Tşk Levent bey sizden yorum bekliyordum,gün aşırı ise benim ilk yumurta cuma günü geldi,çünkü bugun 2.gördüm,haftaya cuma bakayım o zaman peki yumurtayı kontrol de ele alma sonucu Dişi kuşun tekrar yatmama gibi bir olumsuz durumu söz konusu olabilir mi?eğer yumurta olumsuz şekildeyse altından almak mı?gerekir yoksa dişi atar mı?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:51 -->-> Daha önceki mesaj 22:50 --

Çok teşekkür ettim abim sağol... :) İnşaallah sende hayırlısıyla diğer yumurtalarınıda görürsün... :)

Inş Emrehan saolasın:)

Tşk Levent bey sizden yorum bekliyordum,gün aşırı ise benim ilk yumurta cuma günü geldi,çünkü bugun 2.gördüm,haftaya cuma bakayım o zaman peki yumurtayı kontrol de ele alma sonucu Dişi kuşun tekrar yatmama gibi bir olumsuz durumu söz konusu olabilir mi?eğer yumurta olumsuz şekildeyse altından almak mı?gerekir yoksa dişi atar mı?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:51 -->-> Daha önceki mesaj 22:50 --

Inş Emrehan saolasın:)

ben hergün kontrol ediyorum yumurtaları bir sıkıntı yaşamadım ama dişi kuşun psikolojisine göre değişir.3 günün sonunda damarları hafiften görmeye başlarsın CD kalemleri ile yumurtayı işaretlersen daha faydalı olur

Tşk Levent bey sizden yorum bekliyordum,gün aşırı ise benim ilk yumurta cuma günü geldi,çünkü bugun 2.gördüm,haftaya cuma bakayım o zaman peki yumurtayı kontrol de ele alma sonucu Dişi kuşun tekrar yatmama gibi bir olumsuz durumu söz konusu olabilir mi?eğer yumurta olumsuz şekildeyse altından almak mı?gerekir yoksa dişi atar mı?)

Bu durum dişiden dişiye değişir ama genelde sıkıntı çıkarmıyorlar.
Sen kalem fenerlerden ayarla kendine. Dişiyi kışala kafes içine ve yuvalık girişini kartonla kapat gelemesin. Sonra arka kapaktan (belkide üst) kalem fenerle yumurtaları ellemeden yanına tut, yumurtanın bir tarafında hava boşluğu vardır. Işığı o taraftan yaklaştırdığında içleri net görünür.
Sonucu bekliyoruz merakla. :)

Maşallah cihan abim bende 2 yumurta aldim beraberiz senle o zaman hayırlı olsun :)

ben hergün kontrol ediyorum yumurtaları bir sıkıntı yaşamadım ama dişi kuşun psikolojisine göre değişir.3 günün sonunda damarları hafiften görmeye başlarsın CD kalemleri ile yumurtayı işaretlersen daha faydalı olur

Tmm tşkler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:15 -->-> Daha önceki mesaj 23:12 --

Bu durum dişiden dişiye değişir ama genelde sıkıntı çıkarmıyorlar.
Sen kalem fenerlerden ayarla kendine. Dişiyi kışala kafes içine ve yuvalık girişini kartonla kapat gelemesin. Sonra arka kapaktan (belkide üst) kalem fenerle yumurtaları ellemeden yanına tut, yumurtanın bir tarafında hava boşluğu vardır. Işığı o taraftan yaklaştırdığında içleri net görünür.
Sonucu bekliyoruz merakla. :)

Eyvah sisteme bak Dişi kuşum vay efendim o yuvayı kapatan senmişin deyip yumurtalara yatmazsa vay halime:)))inş güzel sonuçları paylaşacağım inş sağlıkla yumurtalar çıkar,sonrada anne beslerse daha ne derim,şimdiden stres var Levent bey anne beslemezse diye

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:17 -->-> Daha önceki mesaj 23:15 --

Maşallah cihan abim bende 2 yumurta aldim beraberiz senle o zaman hayırlı olsun :)

Evet aynıyız senin konuda da yazdım hadi inş sağlıklı kuluçkaları olsun kuşlarımızın inş

Son düzenleme:
Senindemi İlk Kuluçka abi
Benim ilk kuluçka olduğu için endişelenmiyorum yumurtalarda yavru yoksa diye artik sağlık olsun beklicez ve gorcez Hayırlısı

Bu kadar düşünme Cihan, o kuş 3 dak yuvalığa giremedi diye yumurtalara yatmazsa, ileride yavruları beslemezse değiştir gitsin. Bize öyle damızlıklar lazım değil.. :)

Haklısınız Levent bey Tecrübe edineceğiz bu konuda :) hadi inş tşkler gelişmeleri yazacağım saolun

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:22 -->-> Daha önceki mesaj 23:20 --

Senindemi İlk Kuluçka abi
Benim ilk kuluçka olduğu için endişelenmiyorum yumurtalarda yavru yoksa diye artik sağlık olsun beklicez ve gorcez Hayırlısı

Evet benim ilk kuluçka bakalım Hayırlısı biz en hassas şekilde yaklaşıyoruz

Ama benim dişi yuvadan cikmiyor yem yiyip giriyor Maşallah oda sicakligı gece sabaha doğru biraz düşüyor ama şansımıza kalmış artik

Ama benim dişi yuvadan cikmiyor yem yiyip giriyor Maşallah oda sicakligı gece sabaha doğru biraz düşüyor ama şansımıza kalmış artik

Maşallah Murat bizim Dişi de maşallah iyi evet Dediğin gibi sabaha doğru sıcaklık oda da biraz düşüyor,bu sabah 19 derece gördüm inş problem olmaz ama ben yumurtaları hala kontrol edemedim,işin açığı cesaret edemiyorum.

Geri