Karadeniz Pet

Yumurta tıkanması mı?

• Konbuyu başlatan Emre TURAN
  • Başlangıç tarihi
E

Emre TURAN

Guest
Herkese merhabalar. Kusura bakmayın konu tekrarına düşmek istemiyorum fakat son günlerde beni çok endişelendiren bir durum var.
Dişinin durumu gün geçtikçe kötüleşiyor gibi. Günlerdir bu halde. Dışkısı çok büyük. Bugün daha da bir kötüleşti. Yuvaya da girip çıkıyor. Fakat ters giden bir şey var gibi. Nefes alıp verişi hızlandı bir kaç saattir. Yumurta tıkanması olabilir mi?

Bir de kabarmaya başladı bugün. Bu durumda normal mi yoksa tıkanmanın bir belirtisi mi bilmiyorum. Vitaminlerini, mamalarını vs. kesinlikle eksik tutmuyorum. Yediklerinde eksik ya da zararlı hiçbir şey yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
dostum kuşunun sırtı avuç içine gelecek sekilde tut ve popo kısmına bak,eline sert birşey geliyorsa yumurtadır.bu kaçgündür böyle 4 5 günse,yapabiliyorsan popoyu hafif yağla ve yumurtayı çıkar ama nazikçe kırarsan kuş ölür.yapamazsan veterinere git çıkartsın

dostum kuşunun sırtı avuç içine gelecek sekilde tut ve popo kısmına bak,eline sert birşey geliyorsa yumurtadır.bu kaçgündür böyle 4 5 günse,yapabiliyorsan popoyu hafif yağla ve yumurtayı çıkar ama nazikçe kırarsan kuş ölür.yapamazsan veterinere git çıkartsın

Abi yaklaşık 3 gündür böyle.

popo kısmına bak ellemene bile gerek yok tıkanma olmuşsa zaten belli eder kurcalamana gerek yok.

normalde 2 3 günde bir yumurta vermesi gerekiyor yanlış bilmiyorsam

popo kısmına bak ellemene bile gerek yok tıkanma olmuşsa zaten belli eder kurcalamana gerek yok.
Popo kısmına bakınca anlayamıyorum işte problem orada. Daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadım. Bilmiyorum yani öyle anlaşılabiliyorsa daha yakından fotoğraflarını da yollayabilirim. Ben anlayamıyorum çünkü.
normalde 2 3 günde bir yumurta vermesi gerekiyor yanlış bilmiyorsam
Evet abi, öyle düşündüğümüzde zaten şimdiye çoktan yumurtlamış olması gerekiyordu. Bir terslik var ama çözemedim gitti. Zaten yumurta olmasa şu halde olmaz sanırım, öyle değil mi? Ben mi yanlış biliyorum?

Moderatör tarafında düzenlendi:
peki 10-12 günü geçti mi kuşun hamileliği çünkü anca 10-12 günde yumurtlamaya başlar kuşlar ve 2-3 günde bir yumurtlamaya devam eder

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:58 -->-> Daha önceki mesaj 01:57 --

resim atarak midenimi bulandıram onumu istiyon :G

korkma senin kuşta olmaz

ama gerçekten merak ettim öyle bişeyle karşılaşırsam diye gerçekten soruyorum olursa ne yapmam gerek peki anlatır mısın

vicente hoca , resimlere bakmadan yorum yaptım ama şu pozisyondan yumurta olup olmadığını anlayabilecek adam ileriyi görecek adam

ben bu karede kuyruk düşmesinden başka birşey görmüyorum,

peki 10-12 günü geçti mi kuşun hamileliği çünkü anca 10-12 günde yumurtlamaya başlar kuşlar ve 2-3 günde bir yumurtlamaya devam eder
Alalı 10 günü geçti. Aldığım yerde çok afedersiniz uygunsuz bir halde yakaladım zaten ben bunları. :) Ama evde çiftleştiklerini hiç görmedim. Sürekli takip ediyorum ama hiç görmedim. Ara sıra yuvaya girip yarım saat çıkmadıkları oluyor, günahları boyunlarına artık :)
vicente hoca , resimlere bakmadan yorum yaptım ama şu pozisyondan yumurta olup olmadığını anlayabilecek adam ileriyi görecek adam

ben bu karede kuyruk düşmesinden başka birşey görmüyorum,
Anladım. Yumurta olmayabilir diyorsunuz yani?

4yn7.jpg

Alalı 10 günü geçti. Aldığım yerde çok afedersiniz uygunsuz bir halde yakaladım zaten ben bunları. :) Ama evde çiftleştiklerini hiç görmedim. Sürekli takip ediyorum ama hiç görmedim. Ara sıra yuvaya girip yarım saat çıkmadıkları oluyor, günahları boyunlarına artık :)

Anladım. Yumurta olmayabilir diyorsunuz yani?

vicente sen eline alıp bir yoklar mısın vallahi ben meraktan çatlıycam anlarsın yumurta olup olmadığını poposunu elle dişinin sertlik varsa kesin yumurtadır o

vicente sen eline alıp bir yoklar mısın vallahi ben meraktan çatlıycam anlarsın yumurta olup olmadığını poposunu elle dişinin sertlik varsa kesin yumurtadır o
Kontrol ettim şimdi, yaygarayı kopardı. Çok hafif bastırınca, ufak bir sertlik geliyor, nohut kadar ama yine de işin ehli olmayınca bilemiyor insan.

tamam yumurta işte o yavaş yavaş büyücek :) bende kuşumda baktığımda ilk önce küçük bir sertlik vardı ondan sonra yavaş yavaş büyüdü daha da sert oldu

Çok sağ olun arkadaşlar ya içim rahatladı. Ben biraz takıntılıyım bu konularda çünkü, kusuruma bakmayın.

Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum yumurta tıkanması durumunda kuş ayaklarından birinin üzerine basamayıp yan yatmaya başlıyor. Ayak felçli gibi oluyor. Bu yaz kuşlarımdan birinin başına geldi yüreğim ağzıma geldi. Ayrıca yumurtlayacak kuşa fazla dokunma hem canları acır hem de istemeden içinde kırılmasına sebep olabilirsin.

Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum yumurta tıkanması durumunda kuş ayaklarından birinin üzerine basamayıp yan yatmaya başlıyor. Ayak felçli gibi oluyor. Bu yaz kuşlarımdan birinin başına geldi yüreğim ağzıma geldi.
Yok çok şükür öyle bir durum yok. Ben biraz durgunlaştığını ve kabardığını görünce telaşlandım. Belki de yumurtlamak üzere olduğundan bu halde olabileceğini düşünemedim. Hareketlerinde, yemesinde filan hiç bir sorun yok.

Geri