petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yumurta tıkanması olabilir mi

Konusu 'Bakım Beslenme Üretim ve Yetiştirilmesi' forumundadır ve vehbi şengül tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Herkese hayırlı akşamlar. Bu çiftimi 2 gün önce aldım. Poposunda yumurtası olan dişi kuşum iyice şişti. Acaba yumurta tıkanması olabilir mi ? Kuşun hal ve hareketleri gayet saglikli tünekten tünege ziplayabiliyor. Tellerde tırmanıyor yem yiyor kalamar kemigi fazlaca tüketmeye başladı. Müdahale gerekirmi acaba ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kahraman KÖROĞLU bunu beğendi.
  2. Alparslan66

Beğenileri:
    5
    Yok yok benim kusta böyleydi yumurtladi yarina yumurtlayabilir hayırlı olsun simdiden

3. Kahraman KÖROĞLU

Kahraman KÖROĞLU İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
    Yönetici

Beğenileri:
    737
    Merhabalar
    Yumurta gelmek üzere ama tedbir amaçlı isterseniz ağzına 1 damla zeytin yağı damlatın , mama verirken mamasına zeytin yağı serpiştirin ve haslanmış mısır kullanın. Yumurta döneminde kuşunuza kolay kuluçka geçirmesini sağlar

4. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Akşam eve gidince yapacagim dediklerinizi. Cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Bi abimde bana poposuna zeytinyagi sür demisti. Siz ne diyosunuz bu duruma

5. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Cok sagolun insaallah sorunsuz bi yumurtlama olur

6. Kahraman KÖROĞLU

Yönetici

Beğenileri:
    737
    eyer yumruta sıkısması varsa sürülür zeytin yağı. rahat çıkarması için. benim söylediğim zaten kuşun bağırsak sistemini rahatlatacak poposu da yumuşar 2-3 gün e çıkmazsa yumurta sürebilirsin poposuna masaj yapar gibi

7. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Anladim çok sagolun. Peki yumurtladiktan sonra baya iner mi ? Yani suan poposunda 1 yumurta mi var yoksa birden fazla mi ? Mesela 1 gün arayla yumurta biraktigini dusunursek, 1 günde yeni bi yumurta mı oluşuyor içerde. ?

8. Kahraman KÖROĞLU

Yönetici

Beğenileri:
    737
    1-2 gün ara ile yumurtlamaya devam edecek ortalama 5 yumurta bırakır buda en az 10 gün süreç demek. Şişlik yumurtlama komple bitince azalacak yavas yavas gidecek ama artık o bir anne oldu için eskisi gibi olmasını bekleme :)

9. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Dogru söylüyosunuz :) inşaallah problemsiz geçer bu süreç. Yalnız şunu söylemeyi unuttum kafese parmağimi yaklastirinca acayip ısırıyor. Elimi nereye çeksem geliyo. Geçen içeri mamayı koyana kadar elimin heryerini ısırdı. Az bişey de kanattı yani. Çok fena ısırıyor. Isırırken bide tüylerini kabartıyor baya

10. Kahraman KÖROĞLU

Yönetici

Beğenileri:
    737
    normal. yuvasını ve evini korumak istiyor bu güzel birşeydir bakıcı olduğunu gösterir :) herşeyin başı sabır. Hayırlısı ile gelir inş yavrular

11. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Sagolun iyi dilekleriniz için. Yumurta gelirse buradan paylaşacağım. :)

12. Kahraman KÖROĞLU

Yönetici

Beğenileri:
    737
    Yalnız önemli bir konu dikkatimi çekti bilgilendirme benden tercih sizin.
    Kafesiniz silindir... Muhabbet kuşları için kesinlikle UYGUN DEĞİLDİR. Çünkü; yağlarını yakması için uçması haraket etmesi sıçraması lazım ama bu kafeslerde böyle bir imkan söz konusu değildir. Yağlanan kuşta zamanla git gide hantallaşır ve haraketsiz leşir buda ömrünü kısaltır.
    Diğer konu tünekler. Plastik tünekler mantarın baslıca sebepleridir biran önce ahşap tüneğe terfi edin.
    Değişiklikleri yapmak isterseniz kuluçka dönemini bitmesini beklemek zorundasınız yoksa kuluçka döneminde sorun çıkabilir...

13. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Evet evet bunları biliyorum fakat kuşu poposu doluyken aldım. Kafesiyle yuvasiyla tunegiyle yemligiyle komple aldim. En ufak bir degisiklik yapmadim. Bu dedikleriniz bende kuluckadan sonra yapmayi dusunuyorum. Simdilik bende onlarda idare etmek zorundayız :)

14. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Evet arkadaşlar bugün sabah namazında bi baktımkı dişi yuvalıkta bişeyler yapıyor hiç ellemedim rahatsız etmedim. Sabah 7 bucukta işe giderken yuvaliga uzaktan baktim ve bi tane yumurta yapmış. Herkesin bilgisine. Fotograf cekip rahatsiz etmek istemedim. Devami gelir saglikli olurlar insaallah :)

15. Serdar

Serdar Active Member

Beğenileri:
    36
    Gözünüz aydın...

16. Serdar

Serdar Active Member

Beğenileri:
    36
    Kuşlarınızın rengi formu çok güzel duruyor. Benim aklıma şu takıldı. Aynı genden gelme durumu yani kardes olabilirler mi? Eğer öyleyse bu durum yavrular açısından sıkıntı yaratır mı?

17. vehbi şengül

Beğenileri:
    19
    Sagolun tesekkur ederim. Inanin bende kardes olup olmadiklarini bilmiyorum. Bende pek anlamam bu islerden. Kuslari 4 gun once aldim. gecmisleri hakkinda bisey sormadim hiç

18. Kahraman KÖROĞLU

Yönetici

Beğenileri:
    737
    Güzel sevindim sizin adınıza. Yavrular çıkmaya başlayana kadar yuvaya kesinlikle müdahale etmeyin konuştuğumuz gibi gerekli takviyelerde bulunmaya devam edin ilk kuluçkası ise bu tür zorlanmalar olabiliyor inş yavrularınıda görürüz :)

19. Serdar

Serdar Active Member

Beğenileri:
    36
    Kahraman arkadaş! Sen cevap verebilir misin soruma? Aynı gen durumu.

20. Kahraman KÖROĞLU

Yönetici

Beğenileri:
    737
    Aynı kuluçka kardeşi olmadığı sürece sorun olmaz. Ama aynı kuluçka kardeşi ise tabikide yavrularda sakatlık riski var yüksek oranda ama bunu sadece o kuşları üreten kişi bilebilir

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. muhabbet kuşu yumurta sıkışması