petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yumurta yem kabuğuna gömülmüş

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve tttttt tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. tttttt

tttttt Guest

Bugün baktım dişi yuvada yatıyor,1 tane yumurtlamış(maşaallah).Yuvalıkta plastik folluk var içine çukurun yarısını dolduracak kadar yem kabuğu atmıştım.Baktım yumurtanın yarısı yem kabuğunun içine gömülmüş.
    Kabuğun birazını alayımmı kalsınmı?

2. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    fazlasını zaten kendisi atar diye dusunuyorum sen simdi hic rahatsız etme yatmaz yumurtlamaz strese felan girer

3. tttttt

tttttt Guest

Yumurtaya bir zararı olurmu fazla yem kabuğunun.Birde yuvalığa kabuk koymak hatamıydı?

4. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Yavrular çıkana kadar yem kabuğu ya da talaş gibi alt malzemeleri koymak zorunda değilsin. Özellikle plastik folluksa hiç gereği yok.
    Yavrular çıktıktan sonra kullanırsan çok avantajı var, folluk içi temizlik çok kolay oluyor. Sık sık temizlersen bit oluşmaz, pis kokmaz.

5. tttttt

tttttt Guest

Teşekkür ederim peki şu durumda ne yapayım kabukları alayımmı hepsini yada bir kısmını yoksa kalsınmı bir zararı olurmu.

6. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Ben olsam hepsini alırım, plastik folluk sonuçta. Ya da dibini döşeyecek kadar ince bırak.
    Yaz aylarında ortam sıcaklığı fazlaysa kuş kumu da koyanlar var.
    Ben talaş tercih ediyorum 10 litresi 20TL. Preslenmiş olduğu için 10lt'den çok daha fazlası var içinde.

#6 Levent ACAR, 22 Mayıs 2014
    Son düzenleme: 22 Mayıs 2014
  7. tttttt

tttttt Guest

Bulundukları ortam sıcak.O zaman ben eve gidince çok ince bir tabaka bırakayım.Kabuğu alıp kum koysam ürker yatmayabilir.Doğrsu bumudur sizce.

8. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    İlk yumurtada pek yatmıyorlar zaten, yatsa da ısıtmaz genelde. 3-4 tane olduktan sonra yatar.
    Ürkme gibi bir sıkıntı olmayacaktır. İstersen önce yarısını al, sonra tamamını. Sana kalmış.

9. tttttt

tttttt Guest

Anladım.Yem kabuğunu yumurtalar birbirlerine çarpıp kırılmasınlar diye koymuştum.
    Follukta plastik olduğu için kemirip talaş yapamaz kendisi diye.

10. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Plastik folluğun oyuğunda daire şeklinde setler var. O işe yarar, ben 1 çimdik talaş koyuyorum başta, toplayıp atıyorlar dışarı. Hiç koymasan bile sorun olmaz. Yavruların tamamı çıktığında talaşa geçersin. Yem kabuğu yavrulara batar gibi geliyor bana daha yeni çıktıklarında çok narin oluyorlar.

11. tttttt

tttttt Guest

Levent bey teşekkür ederim.Peki yem kabuklarını komple alsam yatmaya devam edermi,yoksa huylanır yatmazmı?

12. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
  13. tttttt

tttttt Guest

Evet yatıyor sabah odaya girdiğimde yuvadaydı.
    Bu çifti 3 hafta önce aldım,aldığıma altında 1 tane yumurta vardı ama yatmadı,yer değişikliğinden dolayı normal karşıladım ama buna yatıyor.

14. yldrm

yldrm Guest

bencede talaş en iyisi ama yumuşak talaş olacak

#14 yldrm, 22 Mayıs 2014
    Son düzenleyen: Moderatör: 22 Mayıs 2014

Sayfayı Paylaş