Karadeniz Pet

Yumurtadan ses geldi ve sonuç.

Muzaffer SEVİM

Paylaşımcı Üye
İlk yumurta ile son yumurta arasında günlerce fark olduğundan haliyle yavruların biri büyükken diğeri hala yumurtada oluyor.Tabii yumurta pisleniyor.Böyle durumda plastik folluğu temizlerken yumurtayıda hafifçe yıkayıp,incitmeden diş fırçası ile temizleyip yuvalığa tekrar koyuyorum.Geçen yine böyle yaparken baktım yumurtadan ses geliyor.Hayvan yumurtayı kıramamış iyi ki farkına vardım.
Çok ince bir işçilikle yavruyu çıkarttım,göbeğini kestim.
Şimdi maaşallah kocaman oldu.Maaşallahları esirgemeyin.
jvADQG.jpg

RbGvnj.jpg

Geçmiş olsun ve tebrikler. :)

Yalnız bir uyarım var [MENTION=10055]nemesis[/MENTION]. Diş fırçası çok ince olan bu yumurta kabuklarını zedeleyebilir.
Ben şöyle bir yol izliyorum yumurtaları temizlemek için.. Bir kaba ılık su hazırlıyorum ve yumurtayı su içinde 1 dakika boyunca bekletiyorum. Sonra çıkartıp çok dikkatli bir şekilde kağıt havlu ile siliyorum. O kakalar hemen çıkıyor üzerinden. Elinde yumurta tutmayı bilen arkadaşlar çok dikkatli bir şekilde yapabilirler.

Hayırlı olsun. İnşallah bahtı bundan sonra daha güzel olur kuşun....

geçmiş olsun kuşlarınızın uzun ömrü olsun inşallah

Geçmiş olsun ve maşallah

Bu bilgiyide ogrenmis olduk tesekkurler hayirli olsun yavrulariniz

oyy maşallah tebrik ederim. başıma geldiğinde böyle bir şey yapabilceğimi hiç sanmıyorum :( sağlıkla büyüsün.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:30 -->-> Daha önceki mesaj 10:55 --

plastik folluk olmayan yuvalarda peki temizlik nasıl yapılmalı ? yuva çıkarılarak mı bir de kaç gün geçtikten sonra temizlemek daha uygundur ?

yumurtaları suyun içerisine attığımızda sıcaklığını kaybetmiyor mu ?

Maşallah, takibini yaptınız bir yavruyu kurtardiniz.
Gözlem ve takip kesinlikle çok önemli

Geçmiş olsun ve tebrikler. :)

Yalnız bir uyarım var [MENTION=10055]nemesis[/MENTION]. Diş fırçası çok ince olan bu yumurta kabuklarını zedeleyebilir.
Ben şöyle bir yol izliyorum yumurtaları temizlemek için.. Bir kaba ılık su hazırlıyorum ve yumurtayı su içinde 1 dakika boyunca bekletiyorum. Sonra çıkartıp çok dikkatli bir şekilde kağıt havlu ile siliyorum. O kakalar hemen çıkıyor üzerinden. Elinde yumurta tutmayı bilen arkadaşlar çok dikkatli bir şekilde yapabilirler.
Levent bey aynen bende böyle yapıyorum.Diş fırçasını ise çok ama çok nazik olarak kullanıyorum.Ufak bir kaba ılık su koyarak temizliyorum hem temizlik oluyor,hemde yumurta nemlenmiş oluyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:34 -->-> Daha önceki mesaj 20:49 --

oyy maşallah tebrik ederim. başıma geldiğinde böyle bir şey yapabilceğimi hiç sanmıyorum :( sağlıkla büyüsün.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:30 -->-> Daha önceki mesaj 10:55 --

plastik folluk olmayan yuvalarda peki temizlik nasıl yapılmalı ? yuva çıkarılarak mı bir de kaç gün geçtikten sonra temizlemek daha uygundur ?

yumurtaları suyun içerisine attığımızda sıcaklığını kaybetmiyor mu ?
Hangi yuvalık olursa olsun temizlik şart muhakkak.Tahta yuvalıklarıda aynı şekilde temizleyin,yedek bir yuvalık olması işinizi kolaylaştırır.Yumurta zaten suda fazla kalmıyor,nem yumurta için iyidir.

Geri