Karadeniz Pet

Yumurtalar geliyor birkaç soru

Ensar YILMAZ

Paylaşımcı Üye
Selamlar herkese bir hafta kadar önce resimlerini paylaştığım ve birka soru sorduğm çiftimin perşembe günü ilk biaz önce de ikinci yumurtası geldi :D

Bilmiyorum daha yumurta gelirmi şuan poposunda vs şişlik yok tabbi yeni yumurtladığı için ve bir kaç soru sormak istiyorum tecrübeli üreticilerden

1 bazen sulu ve çok dışkılıyo sanki yumrta kırığı gibi değişik bir şekil b yumurta önce gelen su gibi bişeymidir nedir yoksa düşükmü ?
2 anne baya ürkek başkalarından almıştım bana geldiğinde çok cılızdı çok hırpalanmış sanırım yumurtalar dolumu boşmu anneyi yumurtalardan soğutmadan nasıl kontrol edebilirim dolumu boşmu diye ve kaçıncı günde.

3 yumurta vaken folluk temizliği yapmalımıyım yada yavrular çıkıp 1 haftalık olana kadar bekleyeim mi ?

4 bende plastik folluk yok yavrular çıkarsa inşallah ikinci bir yuvalık alıp yavruları ona yerleştirip onu kafese asayım diğer yuvalığı temizerim vs diye düşündüm dönüşümlü olarak böyle bir şey yapsam bir sakıncası olurmu.

Sormadığım aklıma gelmeyen sizin önericeğiniz tavsiyeler öneriler varsa sölerseinz sevinirim ilk defa yavru alıcam çok heyecanlıyım. Maşallahları eksik etmeyin.

MAŞALLAH[/SIZE]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:52 -->-> Daha önceki mesaj 19:34 --

Birde kaç günde bir yumurtlamar ne kadar daha yumurtlamaya devam eder acaba ?

Deneyimli herkesin cevaplarını bekliyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:25 -->-> Daha önceki mesaj 19:52 --

Yokmu yardım edicek bilgi vericek kimse ?

Arkadaşım benim de kuşlarım kuluçkada anne yeni yumurtlamış en az bir hafta hiç rahatsız etme benim başıma geldi 2 yumurtayı kırdılar rahatsız oldular dıye iki gün arayla yumurtlar ve kaç tane yumurtlucahı belli deildir belki 2 belki 6 belki 8 yumurta varken folluk temizliği kesinlikle yapma bu arada ilk kuluçkaysa büyük çoğunluğu boş çıkabilir üzülme şimdiden HAYIRLI OLSUN

Son düzenleme:
Yorumun için teşekkürler evet ilk yumurta inşallah en azıından bir iki tane dolu çıkar. İlk kuluçka da neden boş çıkma olaı daha yüksek oluyor acaba ? Başka yorum yapıcak arkadaşlar yokmu bekliyorum herkesten görüşlerini yorumlarını.

Önemli değil inşallah dolu olan çıkar niye ilk kuluçkalar böyle bilmiyorum :) bu arada benim kuşların kuluçkası 2-3güne bitiyor dualarını bekliyorum dolu çıkar inşallah

İnşallah bütün yumurtalarından sağlıklı güzel yavrular alırsın hayırlısı ile :) Dişinin ishal gibi aşırı sulu dışkılaması normal mi peki ? Ve tabi ki hala diğer bütün üretim yapan tecrübeli abilerimden arkadaşlarımdan orumlar bekliyorum

Selamlar herkese bir hafta kadar önce resimlerini paylaştığım ve birka soru sorduğm çiftimin perşembe günü ilk biaz önce de ikinci yumurtası geldi :D

Bilmiyorum daha yumurta gelirmi şuan poposunda vs şişlik yok tabbi yeni yumurtladığı için ve bir kaç soru sormak istiyorum tecrübeli üreticilerden

1 bazen sulu ve çok dışkılıyo sanki yumrta kırığı gibi değişik bir şekil b yumurta önce gelen su gibi bişeymidir nedir yoksa düşükmü ?
2 anne baya ürkek başkalarından almıştım bana geldiğinde çok cılızdı çok hırpalanmış sanırım yumurtalar dolumu boşmu anneyi yumurtalardan soğutmadan nasıl kontrol edebilirim dolumu boşmu diye ve kaçıncı günde.

3 yumurta vaken folluk temizliği yapmalımıyım yada yavrular çıkıp 1 haftalık olana kadar bekleyeim mi ?

4 bende plastik folluk yok yavrular çıkarsa inşallah ikinci bir yuvalık alıp yavruları ona yerleştirip onu kafese asayım diğer yuvalığı temizerim vs diye düşündüm dönüşümlü olarak böyle bir şey yapsam bir sakıncası olurmu.

Sormadığım aklıma gelmeyen sizin önericeğiniz tavsiyeler öneriler varsa sölerseinz sevinirim ilk defa yavru alıcam çok heyecanlıyım. Maşallahları eksik etmeyin.

MAŞALLAH[/SIZE]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:52 -->-> Daha önceki mesaj 19:34 --

Birde kaç günde bir yumurtlamar ne kadar daha yumurtlamaya devam eder acaba ?

Deneyimli herkesin cevaplarını bekliyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:25 -->-> Daha önceki mesaj 19:52 --

Yokmu yardım edicek bilgi vericek kimse ?

1. Yumurta döneminde iri ve sulu dışkı normaldir. Normal dönemin 5 katı büyüklüğünde ishale yakın dışkı olabilir.

2. Dişi ürkekse ilk kuluçkasında hiç rahatsız etme hayvanı. şu 10 gün hiç elleme yuvalığı ve yumurtaları. Sonrasında karanlıkta dişiyi yuvadan çıkarıp yumurtaları ellediğini göstermeden ışık kontrolü ile dolumu boşmu anlarsın. Ellerin temiz ve kokusuz olsun.

3. Yumurtlama başladıktan sonra kuluçka temizlii sakın yapma, Dişiyi strese sokarsın, Yuvanız büyükse yavrular tamamen büyüyüp çıkana kadar temizlik yapmayın yeni kuluçka öncesi temizlik yapmanız yeterli olur. Küçük yuvalık ise yavrular yumurtadan çıktıktan 10 gün kadar sonra temizleyin.

4. Yuvalığı değiştirmeyin dişi alıştığı yuvalığı ister.

1 normal kuluckadaki kuş için
2 bir hafta sonra damarlanmalar olur o zaman kontrol edebilirsin ama ilk kuluçka ise gerek yok
3 yavrular 10 Günlükken vs ilk yuva temizliğini yap
4 başka yuvayi garipser aynı yuvaliktan alırsan ölçü vs olabilir

Teşekkürler yorumlarınız için. O kadar büyük ve sulu dışkıyı yuvalığın içinde yapsa parazit vs sıkıntı olmazmı yavrular bir haftalık olana kadar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:26 -->-> Daha önceki mesaj 22:26 --

Birde ilk kuluçka ep boş mu çıkar dolu çıkma oranı yokmu neden böyle olur.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:31 -->-> Daha önceki mesaj 22:26 --

Günceldir.

Geri