Karadeniz Pet

Yumurtalar Telef Oldu!!

Yüksel BULUT

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar.Kuşum yaklaşık 15 gün önce kuluçkaya yattı.
Önce bir yumurta yaptı.Yumurta yapınca ben daha rahat bir kafese almak istedim.O yumurtayı kırdı.Sağlık olsun benim hatam dedim.Sonrasında 6 yumurtanın üzerine yattılar.Belirli aralıklarla günde 2 tane olmak üzere hepsini kırdılar.Kırdılar derken yani böyle bildiğimiz kırık değil.Sanki ufacık bir delik açılmış ve içinde sıvısı duruyordu.Yumurtayı bildiğiniz plastik haline getirmişler.
Bir erkek var allah düşman başına vermesin.Sabahtan akşama kadar yem yeme dışında tüm günü eşiyle geçiriyor.Doğal olarak o biraz sakatlık yaptı gibi.
Şimdi bu kuşların ilk kuluçka dönemi.Kesinlikle rahatsız etme kurcalama gibi birşey olmadı.Diğer yavrulu kuşlarıma nasıl baktıysam onlarada öyle baktım.
Erkek yuvaya girip çıkarken sanki havuza atlıyor.Ne yapacağımı şaşırdım.
Şimdi ben bu erkeği nasıl yuvadan uzaklaştırabilirim.Şimdi yine dişiyle birlikte yuvada.Dişi erkekten büyük.Yardımlarınızı bekliyorum.Yine kuluçkaya yatacaklar çünkü.Bu arada erkeği tutum derken kuyruğu elimde kaldı :(

Kuyruğuna üzüldüm geniş yuvalık deneyin daha sağlıklı olur yumurtalara bodoslama dalmaz

Geçmiş olsun. Yumurtalı çiftin kafesini değiştirdiğin zaman yumurtasını kırar benimde başıma gelmişti olaydan 4 gün sonra da tekrardan kuluçkaya yattı. Erkek kuşun yaptığı doğal benim erkek kuş ondan beter,Kuşlar için sana yumurta mamasını tavsiye ederim.

Bizim erkekte pata küte yuvalığa bodozlama giriyor. Ama ben veya başkası kafese yaklaşınca.

Bir an benim erkek kuş tan bahsediyorsun zanettim.

7 yumurtadan 4 yavru aldım. En sonunda gördümki anaçların yumurtalara zarar vermesi için herşeyi yapmışsim ve buna rağmen yavru alabildim. İlk başta yer değiştirdim, rahatsız ettim, Yavrular varken kafes değiştirdim. En sonunda bir kanıya vardım. Kuşları kendi haline bırakmak en iyisi. Siz ne yapsanızda o yumurta kırılacak ama siz müdahele etmeyi bırakmaz iseniz o yumurtayı kirmamasi gerektiğini öğrenemiyecek.

En basit örneği çok yakın zamanda başıma geldi. Erkek dişiyi sürekli cifletsmek için zorluyordu, dişi stresse girmişti. Tüylerini yolmaya başladı. Bende rahat versin diye yavrular 25 günlük iken erkeği ayırdım. Meğerse erkek kuş, dişiyi yuvaya girsin diye zorluyor mus. Buradan bir arkadaşın erken müdahalesi ile kurtardım. Bence rahat bırakın.

İyi akşamlar :))

Kuyruğuna çok üzüldüm çiftleşirken problem yasarmi acaba zaten garibim erkek daha yeni zar zor çıkıyor dişinin üstüne :) adam yuvaliga girerken öyle bir giriyorki dersiniz içerde altından yem var

Geri