Karadeniz Pet

Yumurtaları ne yapmalıyım

shimaryy

Yeni Üye
İyi aksamlar, soyle anlatayım; İlk tecrübemız o yuzden uzun olacak. 22 ekımde kuşum yumurtlamaya basladı.1 hafta sonra numaralandırmak ıcın kontrol ettım fenerle ilk yumurtaya baktım (zaten fasulye kadardı) ici bos duruyordu, teyıd etmek ıcın 2. Baktım kılcal damar vardı(26 ekim), 3. baktım daha cok damar vardı(24 ekim), 4.(27 ekim) Ve 5. (29 ekim) zaten yenıydı. bende 1.yi kırdım ıcı bostu cıdden. Damarlı olana gore numaralandırma yaptım, Sonra altıncı yumurtasıda oldu. Dun yaptıgım hesaba gore 16. Gundu kontrol icin baktım 1. Yumurtada nohut kadar dıbe yapısık bı karanlık var ve dış kabugunda haşhaş tanesı kadar ezık, ıkıncı yumurtada mercımek kadar leke gozukuyor. 27 ve 29 ekımde dogan yumurtalarda ıse barız kocaman mınıklerım vardı :) son yumurtayı daha fazla endıse vermemek ıcın dokunmadım.
Sımdı sorum su ben bu bır ve ıkıncı yumurtayı alayım mı yoksa kalsın mı? Bırde neden kılcal damarlıyken boyle olmus olabılır?

Numaralandırma yapmanız gayet iyi olmuş. Hangi yumurtanın ne zaman geldiğini biliyorsunuz. Her yumurta için en az 22 gün bekleyin. Zaten yumurta geldikten sonra bir hafta içinde damarlar belli olmaya başlar, sonrasında canlının oluşma dönemine bağlı olarak damarlar görünmemeye, gölgeler oluşmaya başlar. Yani şu andaki en eski yumurta için en az bir hafta daha beklemeniz gerekiyor. Artık sık sık yumurta kontrolü de yapmayın, dişiyi strese sokabilir.

Numaralandırma yapmanız gayet iyi olmuş. Hangi yumurtanın ne zaman geldiğini biliyorsunuz. Her yumurta için en az 22 gün bekleyin. Zaten yumurta geldikten sonra bir hafta içinde damarlar belli olmaya başlar, sonrasında canlının oluşma dönemine bağlı olarak damarlar görünmemeye, gölgeler oluşmaya başlar. Yani şu andaki en eski yumurta için en az bir hafta daha beklemeniz gerekiyor. Artık sık sık yumurta kontrolü de yapmayın, dişiyi strese sokabilir.

Anladım. Zaten bugun bıraz erkegı dıdıkledı sanırım sıkıntı verdım, zaten ıkısıde yabanı bana. O zaman en ıyısı bı hafta daha bekleyeyım. Sagolun.

Geri