Karadeniz Pet

Yumurtaların boş çıkmaması için

kurtcan

Meraklı Üye
Arkadaşlar 2 kuluçka geçiren 3 çiftim var bu 3 çiftimin üçününde yumurtaları boş çıkıyor.Bir üretici arkadaşımın tavsiyesi E vitamini eksikliğini gidermemdi.
Sizce bu doğru mu,ve yumurtaların doluluk oranları için yem güçlü bir etkenmidir.
Eğer yem büyük bir etken ise ne tür yemler kullanmalıyım.

Yem olarak tavsiyeler çok öncelikle yumurta maması hergün verin ve kalamar kemiğini kafesten eksik etmeyin, Yem Versele laga, Quik, Karnaval yem (Ben kullanıyorum) olabilir... Vitamin olarak multivitamin takviyesi yapın, imkanınız varsa doğal vitaminler kullanın...

Son düzenleme:
Versele laga yem kullanın. Ayrıca yumurta maması ve mamanın içine keçi boynuzu tozu (erkeğin sperm kalitesini artırıp yumurtanın döllenmiş bir şekilde dolu çıkmasını sağlar) kullanın. Bakım çok önemli.

Yem olarak tavsiyeler çok öncelikle yumurta maması hergün verin ve kalamar kemiğini kafesten eksik etmeyin, Yem Versele laga, Quik, Karnaval yem (Ben kullanıyorum) olabilir... Vitamin olarak multivitamin takviyesi yapın, imkanınız varsa doğal vitaminler kullanın...

Mama olarak ;yumurta ,havuç ve etimek yeterli mi? sizce.

Eğer e vitamini eksikliği dedilerse sana bir ilaç önerebilirim,erkek için

Versele laga yem kullanın. Ayrıca yumurta maması ve mamanın içine keçi boynuzu tozu (erkeğin sperm kalitesini artırıp yumurtanın döllenmiş bir şekilde dolu çıkmasını sağlar) kullanın. Bakım çok önemli.

İşin garip yanı ,yan komuş var üretici bir abim.Bu üretici yem olarak;Ak darı ve kızıl darının haricinde hiçbir yem kullanmıyor.Ve haftada bir olmak şartıyla (Her pazar) mamalarını veriyor.
Mama içeriği ise ; Yumurta ,havuç,bayat ve sertleşmiiş erkek.
Ben de öyle yapıyorum ama malesef istenilen sonucu alamıyorum.
Bunun yanında bir de yavrularım ölüyor.
Yem olarak petshoplarda satılan hazır yemlerden alıyorum.İçerisinde renkli ekmek kırıntıları olanlardan.

Sadece sizin iyi bakım yapıyor olmanız bazen yeterli gelmez. Bende benzer duruma düştüm daha önce. Çift kuş aldım ne yaptıysam yumurtlamadı. Sonra bir üreticiden daha önce yumurtası alınmış kuş aldım ve o bile yaklaşık 2 ay sonra yeni yerine alıştı ve yumurtladı. Sonra anladımki kuşların da vasıflı ve üretken türde olması gerek. Ayrıca dişi kuş yumurta yapıyorsa sorun erkek dedir. Erkeği değiştirmeyide deneyebilirsiniz. Benim kuşlarımda her kuluçkada hepsi dolu çıkartmıyor tabii.

Galeta unu kullanızmaz galeta unu ekmektir, be nedenle kuşa zarar verir...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:14 -->-> Daha önceki mesaj 18:14 --

Bebe bisküvisinde süt var ve süt muhabbetler için çok zararlı, sütü sindirecek enzimleri yok. Bebe bisküvisi kullanmayın, kullandırmayın.

Kardeşim 5 senedir bebe bisküvisi kullanıyorum gayet sağlıklılar bir şey olmaz merak etmerin...

Son düzenleme:
Galeta unu kullanızmaz galeta unu ekmektir, be nedenle kuşa zarar verir...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:14 -->-> Daha önceki mesaj 18:14 --

Kardeşim 5 senedir bebe bisküvisi kullanıyorum gayet sağlıklılar bir şey olmaz merak etmerin...
Emrehan Bey bir şey olmuyor olabilir ama kuşlarınızın yaşam kalitesini düşürdüğüne emin olabilirsiniz. Araştırın bakın, siz de göreceksiniz. Alternatifler var, onları kullanın.

e vitamini için evitseyi tavsiye edebilirim.. aslında nekton e en iyisi ama 1-2 çift için çok pahalı olacaktır.. evitse 10-12 tl arası idi en son sanırım...

e vitamini için evitseyi tavsiye edebilirim.. aslında nekton e en iyisi ama 1-2 çift için çok pahalı olacaktır.. evitse 10-12 tl arası idi en son sanırım...

E vitamini deposu olarak yer fıstığını rendeleyip mama içerisine ekledim.Bu yararları olur mu dersiniz.Cevabınız hayır ise önerdiğiniz ilacı en kısa zamanda alayım.

Geri