Karadeniz Pet

Yumurtası olan bir dişi aldım YARDIM!!!

• Konbuyu başlatan Mete Aytun AYDIN
  • Başlangıç tarihi
M

Mete Aytun AYDIN

Guest
Arkadaşlar 2 gün önce bir çift muhabbet. Aldığım petshopdaki arkadaşım eş olduklarını söyledi. Erkeğin yaşı yaklaşık olarak 2 gibi dişi ise 1 yaşından biraz fazla. Dişinin poposunda yumurtası var. Petshopdaki arkadaşım dediki 7-10 gün arası yumurtlar yuvalığın takılı olsun. Neyse konuya gelelim. Ben kuşları aldım eve geldim. Dişi kuş yuvalığa pek ilgi duymadı. Kafesimde çok kalabalık değil 2 tane tünek 1 tane merdiven 1 yuvalık(İçine plastik yuvarlak oyuğu olan folluk koydum) 1 tanede yemlik var. Kafes boyutlarım bayağı büyük.(40x75 gibi).Her gün sularını değiştiriyorum, vitamin koyuyorum. Hatta bugün mamada verdim kuşlarıma.Sormak istediğim soru şu.Yumurta sonradan mı döllenecek yoksa döllendi sadece yumurtlamayı mı bekliyor? Birde dişi yuvalığa değilde başka bir yere yumurtlamak isterse ne yapacağım??.Çok mu acele ediyorum acaba? Kuşlara alışma süreci vermem geriyormuş gibi geliyor. Şimdiden cevap yazan arkadaşlara en içten teşekkürlerimi iletiyorum.
Allah'a emanet olun arkadaşlar...

Selamlar benzer bir durum şu anda başımdan geçiyor. Umarım aynılarını yaşamazsınız. 2 yumurtası olan çift getirdim eve 2sini de kırdı sonra 2 yumurta daha yaptı ve onları da kırdı. Yarın bır yumurta daha beklıyorum bakalım durum ne olacak

Benim yuvalıkta yumurta olmadığı için kırmama olasılığı da var ki inşallah kırmaz. Bakalım beklemedeyim...

İnşallah kötu birşey olmaz.Sağlıklı bir şekilde yumurtlar ve sağlıklık yavrularınız olur.

bu şekilde bir kuş almanız kötü olmuş kuşun yumurtlama safhasında yer değişikliği yaparsanız ya yuvalığa yada dışarı yumurtlar yada yumurtayı içinde eritir ve yumurtlamaz

evet yumurta kapıya dayanmadıysa, içinde eritip ortama alışıncaya yumurtlamayabilir

Dişi yuvalıga degilde tabana da yumurta yapabilir. Bence merdiveni de cıkartmalısın.

Dişi ilk etapta yuvalığın kapısını felan kemirdi ama sonra bir şey görmedim. Daha doğrusu çokta rahatsız etmek istemiyorum çok fazla yanlarına girip çıkmıyorum. Bazı arkadaşlar içine peçete felan at yazmışlar yuva hazırlığı için. Peçete atayım mı? Merdiveni de çıkardım arkadaşın tavsiyesiyle.İlk 2 gün bir şey yemediler ama bugün sabah baktım yemliğin içinde yem yiyorlardı. Bence alışma sürecinde gibi kuşlar inşallah dışarı felan yumurtlamaz :eek: . Peki dışarı yumurtlarsa yumurtayı alıp yuvalığa koysam kuş yuvalığa girer mi?

Pecete falan atma. dısarı yumurtlarsada dokunma yumurtaya. yuvalıga koyacaksan talaş koy. Ekstra birsey yapmana gerek yok baska. mama ve vitamin verebilirsin birde.

2 günde bir mama , vitamin ve yemlerini sularını veriyorum (sera vitamin plus) yani mama ve vitaminlerini eksik etmiyorum. Peçete olayından da vazgeçtim. O zman sadece bana beklemek kalıyor değil mi :D ? Başka yapılacak bir şey yok galiba?

Evet sadece bekle ;)

Onur bey bazı arkadaşlar dişi yumurtasını eritir yazmışlar. Siz böyle bir durumla karşılaştınız mı?

karsılasmadım.

Onur Bey müsaitseniz Bir türlü kuşlarımı çiftleştiremedim YARDIM!! adlı bir konum daha var o konu hakkında da bana yardımcı olabilir misiniz? (Farklı bir .
çiftim...)

Aybi durum bende vardi 3 yumurta yapti ama bos cikti yer degisikloginden dolayi ortama alissin 6 sar 7 ser yumurtlar hic belli olmaz herkesin dedigine bakma kus gider kafeson altina yumurylar ama yine o yavrular cikar sabir kardesim

Geri