Karadeniz Pet

yumurtası olan kuş hk.

gkhnyvz88

Meraklı Üye
merhaba,

daha öncedende sürekli sorularım oluyordu en son dişi kuşum tek kalmışken (erkeği ölmüştü) 6 yumurta bırakmıştı ama içi boştu. Şimdi ise erkeği ile yaklaşık 3 4 aydır birlikteler ve 2 gün önce 2 yumurta bırakmış. bende tatilden yeni döndüm ailem ilgileniyordu sorularım
1) kafesi temizlesem problem olurmu
2) mama olarak veya ekstra vermem gereken birşey varmı

yuva veya kafes pislenınce hızlıca temizle birşey olmaz....haftada 2-3 defa yumurta maması yap ver... hayırlı olsun darısı benim sultanlarıma

Son düzenleme:
teşekkür ederim ama benim ki çifthane olduğu için üstü kısmını kaldırmadan temizleyemiyorum. :( o zaman beklemeliyim kıpırtadıp strese sokmamalıyım. inşallah valla son 2 yıldır filan bakıyorum ondan öncede 5 yıldır vardı kuşlarım hep istediğim bir yavru idi artık oldu

abi ben kafesin üstünüde açıyordum temizlerken erkek uçuyordu dişi zaten ya yuvalıkta olur ya da etrafında bende bir sıkıntı çıkmamıştı ama dişi uçmaya kalkarsa sıkıntı olabilir çünkü yumurta oldugu için uçamayabilir

Temizlik yapabilirsiniz sadece dikkatli olun ayrıca mamaya gerek yok hayırlı olsun

kuşların arasında bir sorun çıkmıyorsa babayı ayırmana gerek yok hem ayırırsan dişi yavruların hepsine bakarken çok strese girer

Şiddetli kavga vs yok ise ayırmayın kuşlarınızi

eğer erkekle dişi kavga etmiyorsa ayırma çünkü kuluçkada iken erkek dişiye bakacak arada da yavrulara bakanlar var.Ayırırsan dişi çok zorlanır hatta strese girerek yumurtalara ya da yavrulara zarar verebilir.
Benim kuşlarında yumurtaları var ben kafes temizliği yapmıyacam çok rahatsız etmedikçe diye düşünüyorum. Mamaya gelince şimdilik normal yem veer ama yavrular çıktıktan sonra yumurtalı mama yap ya da sitede güzel mama tarifleri var onları uygula derim.
Şimdiden hayırlı olsun.

Geri