Karadeniz Pet

yumurtladı ancak

maxell

Yeni Üye
Yaklaşık 3 hafta önce eşe attığım kuşlarımın bugün ilk yumurtası geldi ancak çiftleşmelerini hiç gözlemlemedim. Bugün kısa bi süre dişi erkeğin iyice yanına gidip kuyruğu kalkık bir şekilde durdu ancak erkek sadece beslenmekle yetindi üstüne çıkmaya yeltenmedi. Kuşlar ara sıra ufak tefek kavga ediyorlar ancak beraber yuvada vakit geçirip birbirlerini kaşıyorlar. Erkeğin daha öncede hiç ayak atmaya çalıştığına şahit olmadım. sizce erkek neden pasif? bundan sonraki yumurtalarda çiftleşme olabilir mi yada erkek neden çiftleşmeye yeltenmiyor? ne yapabilirim? bu gidişle bütün yumurtalar boş mu olacak? Teşekkürler :)

Kuşlar çifleşmek için doğru zamana ve ana göre çifleşirler muhakak siz yok çifleşmişlerdir erkek yumurta olduğu için zorlanıyordur 6 gun sonra fener ile bakarsınız ama bakmadan önce elinizi sade su ile yikayin kokunuz yumurtaya geçmesin

Kuşlar çifleşmek için doğru zamana ve ana göre çifleşirler muhakak siz yok çifleşmişlerdir erkek yumurta olduğu için zorlanıyordur 6 gun sonra fener ile bakarsınız ama bakmadan önce elinizi sade su ile yikayin kokunuz yumurtaya geçmesin

Umarım çiftleşmişlerdir. Erkekde yuvalığa çok giriyor. Belki yuvalıkta da çiftleşmiş olabilirler.Haftaya kontrol etmeyi düşünüyorum. Plastik eldiven giysem bi sorun olmaz değil mi ? Bide erkek yumurta olduğu için zorlanıyordur derken ne demek istediniz anlayamadım. Teşekkürler. :)

Orda yazım hatası olmuş kusura bakmayın yumurta olduğu için erkek dişi zorlamıyordur bu arda dediğim gibi plastik eldivende koku yumurtaya geçerse dişi yumurtaya yatmaz sız elinizi sadece su ile yıkayın dişiye göstermeden bakın geri koyun

Deneye deneye ciftlesmeyi ogrenirler siz yokken gormeden ciftlesme ihtimalleri var iki kulucka gecirdi ciftim sadece bir kez ciftlestiklerini gordum simdiye kadar belki hepsi dolu cikmasada bir iki tane dolu cikar diye dusunuyorum

Umarım benim görmediğim zamanlarda çiftleşme gerçekleşmişdir. Bi sorum daha olacaktı. Bugün yumurtladıysa çiftleşmeler yarın mı olur yoksa belli bi günü ve miktarı yok mu? Yani dişi erkeğe bir kere mi şans veriyor yoksa yumurtlamadan önce bir kaç defa çiftleşebilirler mi?

Benim tecrübeli kuşçularla sohbetlerden öğrendiğim. 5 gün önce başarılı sekilde eşleşmiş ise o yumurta dolu geliyor. Bir erkeği birden fazla dişide kullananlar 4. yumurta geldiğinde erkeği dişinin yanından alıyorlar. 5. ve 6. yumurta dolu geliyor. Tabi bu süre 8 günde olabilir. Genel kabul eşleşmeden 8 gün sonra yumurtlama olduğu yönünde.
Ben bir erkeği bir dişi ile eşleştirdiğim için kendi denemelerimi yapmış değilim.

Benim tecrübeli kuşçularla sohbetlerden öğrendiğim. 5 gün önce başarılı sekilde eşleşmiş ise o yumurta dolu geliyor. Bir erkeği birden fazla dişide kullananlar 4. yumurta geldiğinde erkeği dişinin yanından alıyorlar. 5. ve 6. yumurta dolu geliyor. Tabi bu süre 8 günde olabilir. Genel kabul eşleşmeden 8 gün sonra yumurtlama olduğu yönünde.
Ben bir erkeği bir dişi ile eşleştirdiğim için kendi denemelerimi yapmış değilim.

Yani 2 gün sonra dişimin 2. yumurtasını yaptığını farz edersek bu 2. yumurta için 6 gün önce mi çiftleşmiş olmaları lazımdı.Bide erkek galiba dişiyi yeterince beslemiyor çünkü dişi yem yemeye dışarı çıkıyor bu bi sorun olur mu? Cevaplarınız için teşekkürler.

Evet yumurtladığı günden 5-8 gün geriden eşleşmiş olması gerekiyor. Eğer dolu ise yumurtanız.
Erkek dişiyi besliyordur ama bu dişi hiç yemiyecek veya su içmeyecek anlamına gelmez. Dişi arada çıkar dışkısını yapar istediği şeylerden yer içer yine 3. yumurta ile birilikte 24 saat yumurtalarda yatar 3. yumurtadan önce yumurtalarda yatma işini biraz gevşek tutabilir. En normali budur.

Evet yumurtladığı günden 5-8 gün geriden eşleşmiş olması gerekiyor. Eğer dolu ise yumurtanız.
Erkek dişiyi besliyordur ama bu dişi hiç yemiyecek veya su içmeyecek anlamına gelmez. Dişi arada çıkar dışkısını yapar istediği şeylerden yer içer yine 3. yumurta ile birilikte 24 saat yumurtalarda yatar 3. yumurtadan önce yumurtalarda yatma işini biraz gevşek tutabilir. En normali budur.

Teşekkür ederim. İnşallah doludur bakalım görücez.