Karadeniz Pet

Yumurtlama Sonrası Kuluçka Durumu Nasıl Olmalı?

taşkın

Meraklı Üye
Merhabalar, Çiftimin ilk kuluçkası. İlk yumurta 12.04.2018 tarihinde geldi bir gün arayla da 14.04.2018 tarihinde ikinci yumurta geldi. Yarın ya da bu gece yeni bir yumurtanın gelmesini bekliyorum. Yalnız dişi ara ara dışarı çıkıyor su içip yem yeyip biraz durup içeri giriyor. Geceleri de hiç çıkmıyor. Sizce bu normal mi? Yoksa hiç dışarı çıkmaması mı lazım? Kuluçka süreci yumurtlama tamamen bitince mi başlıyor. Bu konularda bilgi eksikliğinden dolayı merak içerisindeyim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim :).

Cikmasi normal. kimi 3 kimi benim kus gibi 5. Yumurtadan sonra tamamen yatmaya baslar. Bu sefer sadece tuvalet ihtiyaci icin disari cikicak.

Cikmasi normal. kimi 3 kimi benim kus gibi 5. Yumurtadan sonra tamamen yatmaya baslar. Bu sefer sadece tuvalet ihtiyaci icin disari cikicak.
Bilgi için teşekkür ederim. Şöyle bir durumda var daha yeni gözlemledim. Erkek dişinin üzerine binmeye çalışıyor hala ve dişi de müsaade ediyor. Yumurtlamış olduğu halde bu durum normal mi ?

Yumurtalar kısa sürede soğuyacağı için mümkün olduğu kadar yuvada kalmalı. Normal şartlarda erkeğin dişisini beslemesi gerekir. Ya erkek işini tam yapamıyor ya da kendisi yem yemek su içmek istediği için dışarı çıkıyor olabilir. Ayrıca yumurtaları da nemlendirmesi için suya ihtiyacı var. Erkek işini garantiye alıp bütün yumurtaların döllenmesini sağlamak istediği için hâlen çiftleşme gerçekleşiyor. Herhangi bir sorun yok

Yumurtalar kısa sürede soğuyacağı için mümkün olduğu kadar yuvada kalmalı. Normal şartlarda erkeğin dişisini beslemesi gerekir. Ya erkek işini tam yapamıyor ya da kendisi yem yemek su içmek istediği için dışarı çıkıyor olabilir. Ayrıca yumurtaları da nemlendirmesi için suya ihtiyacı var. Erkek işini garantiye alıp bütün yumurtaların döllenmesini sağlamak istediği için hâlen çiftleşme gerçekleşiyor. Herhangi bir sorun yok
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :) Bugün de üçüncü yumurta kazasız belasız geldi :)

benim disi kusumun dort tane yumurtasi var.bayramda bikac gun evde olmuycamiz icin ve onlarida yerinden kimildatmak istemedigim icin kuscuya gidip bilgi almak istedim.kusum yumurtalarini yuvaligin icine kumsuz zemine yumurtlamisti bunun zarari olup olmadigini sordugumda yumurtalari bir kasik yardimiyla cikarabilecegimi ve yavrularin bacaklarinin carpik olmamasi icin bir miktar yem koyabilecegimi soyledi dedigi gibi yaptim ve tekrar yuvaligi kafese taktim.anne kus yumurtalarinin ustune tekrar yatti ama aksam ciktigini ve artik hic girmedigini farkettim.kusum yuvaliga girmiyor benim yuzumden oldu diye dusunuyorum ve cok uzuluyorum o aptal kuscuyuda Allah bildigi gibi yapsin