Karadeniz Pet

Yumurtlama ve ilerki zamanlar yapılması gerekenler

• Konbuyu başlatan Ms-DoS
  • Başlangıç tarihi
M

Ms-DoS

Guest
Öncelikle herkese merhabalar forumda sabit başlıklarda yazanları okudum halde yinede kafama takılanlar var bunları sizinle paylaşmak isterim.çocuklumdan beri yaklaşık 20 yıldır muhabbet kuşu besledim ara ara ancak hiçbir zaman tam birbirine uyumlu çiftim olmamıştı bu zaman kadar iki ay önce 1 yaşında bir dişi yaklışık 8 aylık bir erkek muhabet kuşu ayrı kafeslerden kendim seçtim.İlk başlarda dişinin tüm hışmına uğrayan erkek kuşuma hiç şans vermemiştim ama bir ay içinde mükemmel bir çift oldular.Bol bol çiftleştiler ve şuan 6. yumurtayı yapma günü şuan onu bekliyoruz.ikinci yumurtası sanrım kaza ile kırıldığı için hemen yuvadan aldım kırık olanı burdunda yumurta kabunu gördüğümde durumu farketmiştim şuan 4 yumurta var yuvada bugün bir tane daha bekliyoruz.

Şunu farkettim kuşum burnu yumurtlamadan önce pembe kırmızı yanı azgınlık dönemini belirtiyordu ve yumurtladıkça rengi açıldı şuan neredeyse bembeyaz. :)

Kafese nadiren yaklaşıyorum yem ve su için yumurtalara uzaktan yuva deiliğinden bakıyorum yuvanın arka kapısını açmıyorum kesinlikle kızmasın diye uzaktan zorlada olsa o yuvadan çıkınca sayım yapıyorum.

Yumurtalara numara verme ve dolu olup olmadığını kontrol etmedim etmekte istemiyorum kuşumu kızdırmaktan korkuyorum.

Yuavrular doğunca dokumaya çekiniyorum yavrular yuvadan çıkınca kendilerini dışarı atınca hemen onları alıp ayırmalımıyım ? Yeni kafese neler vermeliyim.

Kısaca tüm hususlarda dikkat etmem gerekenleri belirtirseniz sevinirim yanlış birşey yapmak istemiyorum önemli hususlar atlamak istemiyorum.
Bilgi verirseniz sevinirim.

Geri