Karadeniz Pet

Yumurtlama ve yuva sorunu!!!ne yapmalıyım?

Duygu

Yeni Üye
Mrb arkadaşlar bu konuda napicagimi sasirdim:confused: kusum ilk kez 6 tane yumurta yumurtlamisti ve hepsi boş cikmisti.subat sonunda 2.kez 5 tane yumurtladi.hepsi boş cikti 23-24 gun sonundaki kontrolumuzde.cikardik haliyle yumurtalari ve yuvayi.ama hala yumurtasi var gibiydi.kuyruğu aşağı sarkık ve poposu şişik durumda.bu yüzden yuvayi geri taktim.cunku delirdiler yuvasiz halde.özellikle erkek kuşum bağrıp ötüp durdu.kuşum yuvaya girdigi ve tum davranislari kulucka donemindeki gibi olmasina ragmen 1 haftadir yumurta yok.gecen pazar odalarini degistirdik ve yeniden yanimiza aldik.acaba bundan dolayi strese girip yumurtlamiyor mu yoksa Allah korusun yumurta sıkismasi gibi bi sorundan yumurtlayamiyor mu anlamadim :( ayrica 2.kez kizginlik yumurtalari olabilir mi?cunku ciftlestiklerini gormedim hic ama oyleymis gibiydiler her halleriyle :) tecrubeli ve bilgili arkadaslar tavsiyelerinizi bekliyorum.lütfen yardım edin!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sizin erkek de kısırlık olduğunu düşünüyorum. Bence önce erkeği değiştirin. Bu arada yuvalığı taktıktan 8-10 gün sonra gelmesi normaldir. Daha erken gelirse ilk yumurtalar boş olacaktır. Bence zaman kaybetmeyip başka erkekle dişinize bir şans daha verin.

Mrb arkadaşlar bu konuda napicagimi sasirdim:confused: kusum ilk kez 6 tane yumurta yumurtlamisti ve hepsi boş cikmisti.subat sonunda 2.kez 5 tane yumurtladi.hepsi boş cikti 23-24 gun sonundaki kontrolumuzde.cikardik haliyle yumurtalari ve yuvayi.ama hala yumurtasi var gibiydi.kuyruğu aşağı sarkık ve poposu şişik durumda.bu yüzden yuvayi geri taktim.cunku delirdiler yuvasiz halde.özellikle erkek kuşum bağrıp ötüp durdu.kuşum yuvaya girdigi ve tum davranislari kulucka donemindeki gibi olmasina ragmen 1 haftadir yumurta yok.gecen pazar odalarini degistirdik ve yeniden yanimiza aldik.acaba bundan dolayi strese girip yumurtlamiyor mu yoksa Allah korusun yumurta sıkismasi gibi bi sorundan yumurtlayamiyor mu anlamadim :( ayrica 2.kez kizginlik yumurtalari olabilir mi?cunku ciftlestiklerini gormedim hic ama oyleymis gibiydiler her halleriyle :) tecrubeli ve bilgili arkadaslar tavsiyelerinizi bekliyorum.lütfen yardım edin!

Sizin erkek de kısırlık olduğunu düşünüyorum. Bence önce erkeği değiştirin. Bu arada yuvalığı taktıktan 8-10 gün sonra gelmesi normaldir. Daha erken gelirse ilk yumurtalar boş olacaktır. Bence zaman kaybetmeyip başka erkekle dişinize bir şans daha verin.
teşekkür ederim.ksıırlık benim de aklıma geldi ikisinden birinde olabilir diye.ama 5 yumurta sonrası hala yumurta var gibi olup 8-10 gün yumurtlamaması normal mi sizce?yuva olmadan da bi yere yumurtlar o zaman.yuvayı çıkarttım çünkü.erkeğimden asla vazgeçmem ya.2 yıldır benimle ve aşırı düşkünüm ona.dişimi de çok seviyorum.böyle kalsınlar.varsın olmasın yavruları.yuva takmam uzun süre bi daha.

Yuvalık takıldıktan sonra 8 gün en erken süredir. Bu zamandan sonra olması normaldir. Muhabbetler yuvalık olmadan yumurtlamıyorlar. Yumurtalama olursa pek normal olmayan bir durum kabul edilir.

Yuvalık takıldıktan sonra 8 gün en erken süredir. Bu zamandan sonra olması normaldir. Muhabbetler yuvalık olmadan yumurtlamıyorlar. Yumurtalama olursa pek normal olmayan bir durum kabul edilir.

teşekkürler.ama yuvalık zaten takılıydı bizde.yumurtlama olmadı.bugün 8.gündü ve çıkardım yuvayı.geri mi takın diyosunuz bu durumda?kuşumun boynu sakat olduğundan kıyamıyorum boşuna kuluçka yatmasına yuvada :( napıcağımı şaşırdım.sağolun tekrar.

teşekkürler.ama yuvalık zaten takılıydı bizde.yumurtlama olmadı.bugün 8.gündü ve çıkardım yuvayı.geri mi takın diyosunuz bu durumda?kuşumun boynu sakat olduğundan kıyamıyorum boşuna kuluçka yatmasına yuvada :( napıcağımı şaşırdım.sağolun tekrar.
Kuşunuz hazırlanmıştır. Takmanız daha uygun bence. Yumurtalar gelsin hepsi boş olursa alırsınız bir daha takmazsınız.

Kuşunuz hazırlanmıştır. Takmanız daha uygun bence. Yumurtalar gelsin hepsi boş olursa alırsınız bir daha takmazsınız.
yumurtalar arasında bu kadar uzun süre olması ilginç.yumurtaları varken çiftleşip bi daha yumurta olmuş olabilir belki? takayım o zaman.bekliyim 2 gün daha.10 gün olucak o zaman.yumurta gelmezse çıkarırım.gelirse de dediğiniz gibi yaparım.ilginiz için çok teşekkürler.iyi geceler.

Dişiyi boşa yumurtlatma sonuçta
yumurtlamak için kuş bi çok çaba harcıyor
erkeğin de bi sıkıntı olma ihtimali yüksek
mamasına keçiboynuzu tozu ekle
bi ihtimalle faydası olur
olmazsada yuvalığı çıkar
madem kuşları seviyorsun
üretim de yapmayacaksan
kuşları zorlama

Yuvaligi takın ve mama takviyesi yapın

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:11 -->-> Daha önceki mesaj 23:46 --

Stresten dolayi yumurtlamiyor olabilir eğer üçüncü kuluçka da boş geçer ise erkeği degistirin

Dişiyi boşa yumurtlatma sonuçta
yumurtlamak için kuş bi çok çaba harcıyor
erkeğin de bi sıkıntı olma ihtimali yüksek
mamasına keçiboynuzu tozu ekle
bi ihtimalle faydası olur
olmazsada yuvalığı çıkar
madem kuşları seviyorsun
üretim de yapmayacaksan
kuşları zorlama
ben de boşa yumurtlasın istemiyorum sonuçta çok zor ve yıpratıcı bişey onun için :( ama dediğim gibi olunca durum yine taktım geri yuvayı.içinde şuan.birkaç gün beklicem ve eğer yumurta gelmezse çıkarıcam.keçiboynuzunu da denerim bu süreçte.üretim derdinde değilim zaten ve çok seviyorum onları.zorlamıyorum ama durum yüzünden böyle oldu maalesef :( teşekkürler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:40 -->-> Daha önceki mesaj 11:37 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:43 -->-> Daha önceki mesaj 11:40 --

Çiftleştiklerini gördün mü?
Çiftleşmeye rağmen yumurtalar boş kalıyorsa kuşları bir düre ayırıp dinlendirin.
görmedim levent bey.ama muhabbetleri öncekine göre çok değişmiş.sürekli öpüşüyolar.erkek sürekli peşinde ve besliyor hep.kaşıyolar filan.herşeyleri öyle yani.arada ayak attığını ve dişinin kaçmadığını gördüm.şiddetle karşı çıkardı normalde.nilemiyorum.keşke görüp emin olsaydım.kızgınlık yumurtası olabilir mi yine?dinlendiricem zaten.yazık kızıma :( teşekkürler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:44 -->-> Daha önceki mesaj 11:43 --

Yuvaligi takın ve mama takviyesi yapın

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:11 -->-> Daha önceki mesaj 23:46 --

Stresten dolayi yumurtlamiyor olabilir eğer üçüncü kuluçka da boş geçer ise erkeği degistirin
taktım zaten yusuf bey.takviye de yapıyorum.ben de öyle düşündüm.eski odalarına geri mi götürsem acaba?napayım sizce?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:13 -->-> Daha önceki mesaj 11:44 --

ben de boşa yumurtlasın istemiyorum sonuçta çok zor ve yıpratıcı bişey onun için :( ama dediğim gibi olunca durum yine taktım geri yuvayı.içinde şuan.birkaç gün beklicem ve eğer yumurta gelmezse çıkarıcam.keçiboynuzunu da denerim bu süreçte.üretim derdinde değilim zaten ve çok seviyorum onları.zorlamıyorum ama durum yüzünden böyle oldu maalesef :( teşekkürler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:40 -->-> Daha önceki mesaj 11:37 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:43 -->-> Daha önceki mesaj 11:40 --

görmedim levent bey.ama muhabbetleri öncekine göre çok değişmiş.sürekli öpüşüyolar.erkek sürekli peşinde ve besliyor hep.kaşıyolar filan.herşeyleri öyle yani.arada ayak attığını ve dişinin kaçmadığını gördüm.şiddetle karşı çıkardı normalde.nilemiyorum.keşke görüp emin olsaydım.kızgınlık yumurtası olabilir mi yine?dinlendiricem zaten.yazık kızıma :( teşekkürler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:44 -->-> Daha önceki mesaj 11:43 --

taktım zaten yusuf bey.takviye de yapıyorum.ben de öyle düşündüm.eski odalarına geri mi götürsem acaba?napayım sizce?

ayrıca da teşekkkürler.unutmuşum yazmayı :)

Eski yerlerdinde olsalar daha iyi olur neden derseniz denemeniz kolaylaşır ortam değişikliğinde yumurtalar boş olabilir fakat eski yerine alıştığından belki dolu yumurta yakalarsınız eğer olmazsada erkeği değişirsiniz

Eski yerlerdinde olsalar daha iyi olur neden derseniz denemeniz kolaylaşır ortam değişikliğinde yumurtalar boş olabilir fakat eski yerine alıştığından belki dolu yumurta yakalarsınız eğer olmazsada erkeği değişirsiniz
teşekkür ederim.hala yumurtası var gibi göründüğünden ve yuvada hep hazırlık halinde olduğundan mecbur böyle oldu.yoksa çıkarmıştım yuvayı işte.ya ben üretim derdinde değilim.erkek kuşum kızıştığından yanına dişi almıştım.erkek kuşum çok alışık ve çok güzel konuşan bi kuş.çok düşkünüm ona.onu değiştiremem kesinlikle.ikisini de çok seviyorum.yavrusuz böyle kalırlar artık.uzun süre kuluçka filan olmasın.yazık dişi kuşuma :(

Eekek evcil kuşların yavrulatması zor olsa da imkansız değil ben de 3 yıllık evcil erkek kendi yavrum olan bir muhabbetten yavru almıştım sadece onunla ilgilenmedim çıkarmadım oynamadım sadece eşiyle ilgilendi yumurtaları 2. kuluçkada dolu olmuştu

Eekek evcil kuşların yavrulatması zor olsa da imkansız değil ben de 3 yıllık evcil erkek kendi yavrum olan bir muhabbetten yavru almıştım sadece onunla ilgilenmedim çıkarmadım oynamadım sadece eşiyle ilgilendi yumurtaları 2. kuluçkada dolu olmuştu

teşekkürler tavsiyeleriniz için.erkek kuşum erik bana çok düşkün.2,5 yaşına yakın.biz aldığımızda 4 aylık filandı.bu nisan 2 yıl olucak işte.dişimizi de o 10- 11aylıkken aldık yanına.o zaman dişimiz de 3-4 aylıktı.bi 5-6 ay ve daha fazlası beklememiz gerektiğini biliyoduk.herneyse hiç çiftleşmediler 1 yılı geçmesine rağmen.ben yine görmedim çitftleştiklerini.ilk yumurtalar geçen aralık sonunda gelmişti.2.ler de bu şubat sonunda işte.23-24 martta hepsinin boş olduğunu görünce aldım yuvadan.ama işte hala poposu şişik halde olunca geri taktım yuvayı.bunlar kızgınlık olablilir mi hepsi?şimdi neden hala yumurtlamıyor olabilir?mubişlerimden önce hint bübüllerim vardı.sürekli çiftleşip yavrularlardı.onları görüyodum hep çiftleştiklerini.ama mubişlerimin de davranışları herşeyleriyle aynı onlarınki gibi.bu yüzden emin olamıyorum.erkek deli divane oluyor dişinin peşinde.çok düşkün ona.çok kızışmış haldeydi zaten.dediğiniz gibi ilgilenmesem çıkarmasamlık bi hali yok yani.eşiyle çok ilgili çünkü.çok sağolun yine de.çok uzun oldu anlatımım pardon :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:28 -->-> Daha önceki mesaj 19:08 --

Mrb arkadaslar bu konuda son bi sorum var :dişi kuş kizginlik yumurtasi yapinca da normal yumurtlamadaki gibi kulucka evresi mi yasanir?yani onun yuvada durmasi ve erkegin hep yuva önünde onu kasimasi,beskemesi vs.ve yuvaya girmesi,birlikte orda durmalari vb.?erkek kuşum deliler gibi düskün ve ilgili.dişisine bakiyor resmen.yani hersey ayni midir?kusumda yumurtalar hep bos cikiyor.ciftlestiklerini gormedim hic.ama durumlari anlattigim gibi iste.bu yuzden emin olamiyorum hic :( bilen birisi lutfen yardimci olsun lütfen!

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:31 -->-> Daha önceki mesaj 23:28 --

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:13 -->-> Daha önceki mesaj 11:44 --

ayrıca da teşekkkürler.unutmuşum yazmayı :)

levent bey en son yazdığım durum için ne diyosunuz?gerçekten çok merak ediyorum bunu ve öğrenmek istiyorum.anlamanın bi yolu yok mu?sizinle konuştuğumuz bu konuyla ilgili işte sorduğum durum.sizin düşünceniz ne bu konuda?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:42 -->-> Daha önceki mesaj 23:31 --

nihayet az önce çiftleşirken gördüm :))) ve öncesinde de yuvada ilk yumurtayı da gördüm arkadaşlar.tünekten düştüler ama :( beceremiyorlar mı acaba? erkek üstte ve yanda duruyor gibiydi.arka tarafında değildi dişinin.tüneklerimi değiştirip sağlamlaştırsam?acaba ondan mı döllenme olmuyor?kızgınlık yumurtası olmadığını anlamış bulunuyorum.ama bunlar boşsa yazık kızıma :( oğlum kısırsa boşuna kuluçka yatmasın üst üste 2 kez :( bu yumurta çok geç geldi ya.alsam mı kalsa mı?yine boş mudur acaba?

Kuşun kısır olması çok düşük bir ihtimal. Yumurta gelmediğinde, boş çıktığında kısırlığa bağlanmasına anlam veremiyorum. Tünekler ahşap olsun. Bir telde diğerine uzansın ve otursun. Oynayan plastik tünekler çiftleşme için uygun değil. Erkeğin durduğu yer çok önemli değil, ulaşması gereken yere ulaşabildiği sürece. :)
Yumurta ister kızgınlık yumurtası olsun, ister boş olsun, ister dolu.. dişi moddaysa kuluçka yaşanır. Ancak genelde 3 yumurta yapıp öyle yatarlar üzerine. Kızgınlık yumurtası da 1-2 tane olabiliyor. Yata da bilir yatmaya da bilir.

Son düzenleme:
Kızgınlık yumurtasına da dişi kuş normal kuluçka evresi gibi yatabilir kızgınlık yumurtasında bir sayı yoktur 5 6 tane dahi olabilir eğer çiftleşmeye çalıştıklarını gördüyseniz elbet inşaallah tutturacaklardır güle güle besleyin yumurtayı almayın ndişi küsüp strese girebilir

Kuşun kısır olması çok düşük bir ihtimal. Yumurta gelmediğinde, boş çıktığında kısırlığa bağlanmasına anlam veremiyorum. Tünekler ahşap olsun. Bir telde diğerine uzansın ve otursun. Oynayan plastik tünekler çiftleşme için uygun değil. Erkeğin durduğu yer çok önemli değil, ulaşması gereken yere ulaşabildiği sürece. :)
Yumurta ister kızgınlık yumurtası olsun, ister boş olsun, ister dolu.. dişi moddaysa kuluçka yaşanır. Ancak genelde 3 yumurta yapıp öyle yatarlar üzerine. Kızgınlık yumurtası da 1-2 tane olabiliyor. Yata da bilir yatmaya da bilir.
çok teşekkürler bu açıklamanız için levent bey.öğrenmek istediklerim bunlardı tam:) erkeğin kısır olma durumunu kast etmiştim burda da arkadaşların söylediği şeydi.tünekler ahşap ve dediğiniz gibi aynı.inşallah ulaşmıştır :) bizimki hemen yatmaya başlıyor ilk yumurtasından itibaren.yalnız folluğu kemirip parçalamş resmen ve kendine doğal talaş yapmış :) öyle yuvarlak yeri kalmamış.tüm yuva içi onunla dolmuş.yumurtalar için bu bir sorun mu?müdahale edip karışmak istemedim yuvayı temizleyip.kum eklicem biara o yuvadan çıkınca.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:45 -->-> Daha önceki mesaj 11:41 --

Kızgınlık yumurtasına da dişi kuş normal kuluçka evresi gibi yatabilir kızgınlık yumurtasında bir sayı yoktur 5 6 tane dahi olabilir eğer çiftleşmeye çalıştıklarını gördüyseniz elbet inşaallah tutturacaklardır güle güle besleyin yumurtayı almayın ndişi küsüp strese girebilir
çok teşekkürler yusuf bey.dediğim gibi bu sabah gördüm çiftleştiklerini sonunda :) kızgınlık değilmiş yani.ama yine boşlarsa yazık.bu 3.kuluçka olucak çünkü.almadım o yumurtayı da.ama numaralandırayım diyorum 1 diye.geri yatıyor kızım bana alışık olduğundan.hiç sorun olmuyor elime almam yumurtayı.sağolun,inşallah aminn.boşuna bu kadar sıkıntı çekmesine üzülüyorum :( e vitamini takviyesi yapıcam uğur genç bey in tavsiyesi üzerine.sizin tavsiye ettiğiniz bi ürün var mı?

Haftada bir yumurta maması vermeniz iyi olur yumurtayı elinize almanız sıkıntı çıkarmaz o şekilde numara verebilirsiniz yalnız dikkat edin düşürmeyin bir de tünekleriniz tahta ve sağlam olursa çok iyi olur

Haftada bir yumurta maması vermeniz iyi olur yumurtayı elinize almanız sıkıntı çıkarmaz o şekilde numara verebilirsiniz yalnız dikkat edin düşürmeyin bir de tünekleriniz tahta ve sağlam olursa çok iyi olur
haftada 1 değil 2-3 kez veriyorum :) sarısını yemediklerinden beyazını veriyorum sadece.ayrıca bebe bisküvisi de var devamlı mamalıkta.ayrı ayrı yiyor benimkiler.bisküvi pek yemiyolar ama artık.çok dikkat ediyorum zaten :) tünekler tahta ama eskiler.yeni tünek aldım yine ahşap.daha takmadım.tele takılan oyukları genişlediğinden çiftleşmede oynuyor olabilir ve bu yüzden sıkıntı olabilir döllenmede.sağlamlar bence ama bilemiyorum işte.

Geri