Yumurtlama zorluğu

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Yumurta tıkanması, dişi kuşlarda bir eşin olmasına gerek bulunmaksınız ortaya çıkabilir. Yumurtanın, normal bir biçimde üreme sisteminden geçmediği zaman oluşur. Distosi ise bir engel nedeniyle yumurtlama zorluğudur. Her ikisi de evcil kuşlarda ortak bir problem olup çoğunlukla önlenebilmektedir. Diğer yandan her iki durum da, yumurtalar dişi kuşlarda doğal olarak gelişerek, kendiliğinden oluşup dışarı çıkarıldıklarından bir eşe gereksinim bulunmaksızın meydana gelebilir. Eğer erken teşhis edilir ve müdahalede bulunulursa, genellikle çok iyi sonuç alınmaktadır. Eğer her iki olumsuzluk çok uzun süreyi kapsarsa, özellikle daha küçük kuşlarda komplikasyon ve ölümlerle sonuçlanabilir.

  Hangi kuşlar genellikle yumurta tıkanması ve yumurtlama zorluğu ile karşılaşırlar ?
  Yumurta tıkanması riskini artıran birkaç faktör bulunmaktadır:

  Küçük Cinsler: Yumurta tıkanması; muhabbet kuşları, cockatiel, kanarya ve ispinozlar gibi küçük kuşlarda daha sıklıkla görülmektedir.
  Güçlü Bağlılık: Risk, tek yaşayan ve sahiplerine aşırı bağlanan dişi kuşlarda daha yüksektir. Aynalara veya belirli oyuncaklara aşırı bağlılık gösteren kuşlar, yumurta tıkanmasına daha fazla yakalanmaktadırlar.
  Kuluçka sayısı: Plansız üretim uygulamalarının sonucu olarak tekrar tekrar kuluçkaya yatırılan (mesela, yumurtalar veya yavru kuşlar gereğinden daha kısa sürede yanlarından alındıklarında, uygun mevsimlerin dışında üretim yapıldığında) veya aşırı yumurtlayan kuşlarda çoğunlukla yumurta tıkanması ile sonuçlanan sağlık problemleri oluşabilir.
  Yaş: Çok genç kuşlar ilk yumurtladıklarında, daha "büyük" kuşlara oranla genellikle yumurtlama zorluğuna yakalanırlar.
  Üreme sağlığı: Önceden kusurlu veya yumuşak kabuklu yumurtalamaya eğilimli olduğu bilinen, üreme problemleri yaşayan kuşlar yumurta tıkanmasını daha sıklıkla yaşarlar.
  Kötü beslenme: Yalnızca tohumlarla beslenen veya kalsiyum, A vitamini, protein, E vitamini ya da selenyum eksikliği olan kuşlarda daha yüksek risk bulunmaktadır.
  Genel sağlık durumu: Yumurta tıkanması, aşırı şişmanlık veya egzersiz eksikliği gibi diğer sağlık problemleri bulunan kuşlarda daha fazladır, bunlara ek olarak uygunsuz sıcaklıklar gibi çevresel koşulların yarattığı stres altında bulunmak da etkili olmaktadır.
  Yumurta anormallikleri: Doğru konumda olmayan, fazla büyük veya kusurlu, kırık, diğer yumurtalarla birleşmiş bir yumurta da neden olur.
  Kalıtım: Kuşların genetik yoluyla taşıdıkları belirli karakteristikleri yumurta tıkanması yönünden etkili olabilmektedir.

  Yumurta tıkanmasının ve yumurtlama zorluğunun belirtileri nelerdir ?

  Durumun ağırlığına bağlı olarak çeşitlilik göstereceklerdir; aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  Karın gerginliği
  Kuyrukta aşağı yukarı inip kalkma veya sallanma
  Kanat düşmesi (sarkması)
  Hastalık belirtileri görülmesi
  Stres
  İştah azalması
  Topallama, bacak felci (Yumurta, bacaklara giden sinirlere baskı yapar)
  Karın şişliği
  Kloak (Dışkılama) bölgesine yapışan dışkılar (kuş, dışkı geçerken kuyruğunu kaldıramaz)
  Bozulmuş tüyler
  Halsizlik
  Güçlükle nefes alma (Takılmış yumurta, hava keselerine baskı yapar)
  Kafes tabanında oturma
  Üreme sisteminde olası sarkma (Üreme sisteminin iç kısmı, kloak (dışkılık) bölgesinden, pembe bir kütle halinde görünür biçimde dışarı çıkacaktır)
  Nadiren ani ölüm
  Tıkanma nasıl teşhis edilir ?Veteriner hekim; klinik işaretleri, geçmişini, fiziksel davranışlarını, röntgenini ve/veya ultrasonu temel alarak teşhiş koyacaktır. Eğer kuş, çok stresli veya şoktaysa, daha ileri tanı yöntemlerine başvurmadan önce bu durumu dengelemek zorunludur.

  Nasıl tedavi edilir ?
  Tedavi; kuşun durumuna, belirtilerin ağırlığına, yumurtanın nerede saptandığına, tıkanma halinin ne zamandır sürdüğüne bağlı olarak değişecektir. Bu durum, tedavi ve müdahale edilmezse birkaç saat içinde ölebilen daha küçük kuşlar için (kanaryalar ve ispinozlar gibi) çok ciddidir.

  Az düzeyde stres gösteren bir kuşun tedavisi aşağıdaki önlemleri içerebilir:

  Nemin yükseltilmesi ve ortam ısısının 30-35 C dereceye çıkarılması
  Dışkılığın yağlanması
  Kalsiyum ve muhtemelen A,D ve E vitaminleri ile selenyum enjeksiyonu
  Sıvı ve dekstroz takviyesi
  Oksitosin veya arjinin vasotosin enjeksiyonu ya da prostaglandin jeli uygulaması. Bu ilaçlı tedaviler, üreme sistemindeki kaslarda kasılmaya neden olarak yumurtanın geçişini kolaylaştırabilir. Ancak bu ilaçlar, üreme sisteminde herhangi bir engel mevcutsa kullanılmamalıdır.
  Çok ciddi şekilde etkilenmiş bir kuş, öncelikle şoka karşı tedavi edilerek stabil hale getirilmelidir. Sakinleşmesinin, dengelenmesinin ardından aşağıda belirtilen gerekli diğer tedavi yöntemlerine geçilebilir:

  Antibiyotik uygulamaları ve mümkün olduğunca kısa süreli kortikosteroidler
  Hekim tarafından parmaklarla hafif baskı uygulanarak yumurtanın çıkarılması. Bu işlem anestezi gerektirebilir.
  Sarkmış dokuların temizlenmesi ve düzeltilmesi/iyileştirilmesi
  Ovocentesis: Sıkışmış yumurtanın içeriği; kloak (dışkılık) bölgesinden görünebilir durumda ise oradan veya görünmüyorsa karın bölgesi derisinden ulaşılarak bir iğne yardımı ile boşaltılabilir. Bu işlem yumurtayı küçülterek geçişi kolaylaştıracaktır.
  Üreme sistemi zarar görmüşse, yumurta üreme sistemi dışında oluşmuşsa (ektopik yumurta) veya herhangi bir fiziki engel mevcutsa karın ameliyatı gerekli olabilir.
  Antibiyotiklerle, sıvılarla itinalı bakım, uygun ortam ısısı ve nemi sağlanması ve beslenme desteği
  Ortaya çıkabilecek olası sorunlar nelerdir ?Çoğunlukla kanaryalar ve ispinozlar gibi küçük kuşlar birkaç saat içinde tedavi edilmezlerse şok ve ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca, aşağıda belirtilen diğer sorunların da oluşması muhtemeldir:
  Sıkışan yumurta, böbreklere basınç yaparak onların görevini ve dolayısıyla kuşun sağlığını etkiler.
  Yumurta kuşun içinde iken kırılırsa yaşadını tehdit edecek peritonit (karın boşluğunda ciddi bir ağrılı şişlik) meydana gelebilir.
  Oksitosin, arjinin vasotosin veya prostaglandinler, üreme sisteminde parçalanmaya ve ölüme gütürebilen kuvvetli kasılmalara neden olabilirler.
  Sürekli gerilmeler, üreme sisteminin veya kloakın (dışkılık) sarkmasına sebep olabilir. Bu durum; enfeksiyon, kabuklaşma (ki bu gelecekte yaşayacağı yumurta tıkanmasında daha ileri problemlere yol açar) veya yumurtada peritonitle sonuçlanabilir.

  Önlenebilir mi ?

  Aşağıdaki önlemler alınarak risk azaltılabilirDoğru beslenme sağlama
  Üretimin zamanlaması, uygun yaşta üretim gibi doğru üretim tekniklerinin kullanımı, genetik bozuklukları olan kuşların üretimden çekilmesi, doğru ve sağlıklı çevre koşullarının sağlanması
  Aşırı kuluçkanın önlenmesi
  Yeterli egzersiz sağlanması ve şişmanlığın, yağlanmanın önlenmesi
  Yumurtlamayı önlemek için hormon tedavisi
  Yumurtlamanın sürekli olarak engellenmesi amacıyla üreme sisteminin alınması için kısırlaştırma ameliyatı. Bu ameliyat, kuşların çok küçük boyutlarda olmaları ve üreme sistemlerinin hassaslığı nedeniyle yüksek risk taşıyan bir yöntemdir
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş