Karadeniz Pet

Yumurtlamaya devam eder mi ?

Çetin KAYA

Meraklı Üye
Merhaba abilerim ve kardeslerim bu konu hakkinda bircok pet shop lara danistim fakat net bir cevap bulamadim.

Eş olan kuslarim 1 yildir bendeler ve yuvaligi 2 ay once taktim cifciftlesmeden sonra disi kus surekli yuvalikla ilgiliydi. Hep iceride gagaliyor ve yuvaliga koydugum talasi disari atiyordu. 11.11.2015 tarihinde sabah kafes icine 2 yumurta yapmis ve 2 yumurtada kırılmış ti. Bunun uzerine bende yuvaligi temizledim talasi komple cikardim ve 16.11.2015 tarihinde yuvalikta 1 yumurtasi var 2 gun arayla yumurtlayacak sandim ama 3 gun oldu ve yumurtlamamis. Surekli yuvada takiliyor.

kusum yumurtlamaya devam edip kuluckaya yatarmi

Sürekli yuvada olması iyiye işaret. Yakında yumurtlar. Fazla rahatsız etmeyin.

Levent abi gündüzleri sürekli yuvalıkda fakat akşam eşinin yanında uyuyor sabaha kadar. Yuvalıkdaki yumurtada bir sorun olurmu?

gagalama olayı eğer kaga taşı veya kalamar var olduğu halde yuvalığı gagalıyorsa strese bağlıdır büyük ihtimal, fazla ilgi gösterme sadece yem ve su vermek ,talaşı değiştirmekte iyi bişey değil fazla talaşı zaten kuş atıcaktır kendine yer yapıyor..gözün kuşlarda olmasın kısa sürede tekrar yumurtlayacaktır...

gagalama olayı eğer kaga taşı veya kalamar var olduğu halde yuvalığı gagalıyorsa strese bağlıdır büyük ihtimal, fazla ilgi gösterme sadece yem ve su vermek ,talaşı değiştirmekte iyi bişey değil fazla talaşı zaten kuş atıcaktır kendine yer yapıyor..gözün kuşlarda olmasın kısa sürede tekrar yumurtlayacaktır...

Burak bey cevabınız için teşekkür ederim. Gaga taşını kemiriyor arada bir kalamarıda kemiriyor fakat yuvalıkda olduğu zaman sürekli gagalıyor.

rica ederim bi 10 gün bekle yumurtlama gelmezsse 20 gün ayır kuşları streste olabilir ..yumurta yapmaya başlayınca kızıştırma anlamında hiç bişey kullanmayın dişi folluktaykende erkek çifleşmek isteği olduğu için yumurtalar kırıla bilir

yuvada yatması iyiye işaret ayrıca tek yumurtayı kırmayıp ısıtmaya devam etmesi de inşaallah kuluçkaya devam edecektir

rica ederim bi 10 gün bekle yumurtlama gelmezsse 20 gün ayır kuşları streste olabilir ..yumurta yapmaya başlayınca kızıştırma anlamında hiç bişey kullanmayın dişi folluktaykende erkek çifleşmek isteği olduğu için yumurtalar kırıla bilir

Çok teşekkürler burak bey. Yalnız 2 kuşumda bana çok alışkın elden kaçmayan kuşlar inşallah stres olayı yoktur bunca zaman bekledim yavrularını. Eğer devamı gelmez ise dediğiniz gibi yapacağım.

yuvada yatması iyiye işaret ayrıca tek yumurtayı kırmayıp ısıtmaya devam etmesi de inşaallah kuluçkaya devam edecektir

İnşallah yusuf bey. Cevabınız iin teşekkürler

Geri