Karadeniz Pet

Yuva için yardım...

• Konbuyu başlatan Emre TURAN
  • Başlangıç tarihi
E

Emre TURAN

Guest
Merhaba.
Konu tekrarı gibi olacak biliyorum ama siteyi araştırdım, aynı durumu bulamadım.
Dişi yumurtladı yumurtlayacak eli kulağında. Fakat ben huylanmasın diye yuvasına hiç müdahale etmedim, hiçbir şey koymadım (talaş vs.) Bugün yarın yumurtlar, yuvadan hiç çıkmıyor artık. Korkum yumurtaların birbirine çarpıp kırılması. Şu anda yuvaya bir miktar talaş koysam dişi huzursuz olabilir diye de endişeleniyorum. Sizce ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Talas koymaniza gerek yok. Ama illa ki icinize dert olduysa talas koyun bir sikinti olmaz :)

talaşı ince serin bazen dişi fazla bulup atıyor dışarı talaş az da olsa nem yapıyor arasına az miktarda kuş kumu atabilirsiniz :)

koysanda olur koymasanda.dişi kendi yapmamışmı bişeyler

bu saatten sonra bir şey eklemeyin, eğer yuva tabanında oval çukur varsa talaşa falan gerek yok, benim yuvalarda oval folluk var ve yavrular çıkana kadar hiç bir şey eklemiyorum, oval çukur yoksa bir daha ki kuluçka için yuva tabanına olacak şekilde 2 cm kalındaki çam tahtayı kalın zımpara ile oval şeklinde oyabilirsiniz, zor oluyor ama buna değiyor, oval çukur kuşların yumurtayı bir arada toplamasına yardımcı olduğu için yumurtadan yavru çıkma ihtimalini artırıyor...

Koydum az önce fakat dişi talaştan huylandı, ben de geri çıkardım.

Artık yuva ile uğraşmayın aksi taktirde dişi kafes tabanına yumurtlar...

Talaşı koyup çıkardıktan sonra dişi daha seyrek girmeye başladı yuvaya. Fazla kurcalamamak lazımmış demek ki.

yuva kılı alaydın kafesin ddibine koysaydın kendi düzenlerdi kardeş

Geri