Yuvalığa Alıştırmak ?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Ferman tarafından 2 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Ferman
  Çevrimdışı

  Ferman Aktif Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2014
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  0
  Bir çift muhabbetim var , eşler ve maşallah iyi anlaşıyorlar. 10 gün kadar önce yuvalık taktım . Kafes salma olduğu için kuşlar yuvalıktan oldukça uzak duruyorlardı başlarda . Yuvalığa paralel ve önüne taktığım tüneğe gelmiyorlardı. Bende 5-6 gün önce yuvalığın tam önüne taktım yemliği ve bu sayede yem yerken çok yakın olmaya başladılar yuvalığa . Dişi gittikçe daha çok merak etmeye ve yuvalığın deliğine kafasını sokup içine bakmaya , yuvalığın konargasını ve deliğini kemirmeye başladı. Ama hala girmeye yanaşmıyor ürküyor. Yuvalığa alışırsa kısa sürede çiftleşeceklerini düşünüyorum , çünkü maşallah erkek çok kızışmış durumda sürekli dişiye kur yapıyor ve çoğu sefer ayak atıyor , dişinin kanadını ayağıyla aşağı çekip üstüne çıkmaya çalışıyor tabi dişi kızıyor ve gagalıyor ama yinede erkek vazgeçmiyor ve dişi tünekten yere düşene kadar bırakmıyor yakasını :) Bazen dişi erkeği vazgeçirmek ve oyalamak için erkeğe yem kusuyor kafasını kaşımaya çalışıyor vs.. ama nafile.

  Son günlerde de birşey dikkatimi çekiyor , dişi aynen erkeğin kur yaparken çıkardığı sesleri çıkararak ve erkek gibi başını hafif sallayarak erkeğe kur yapıyor sanki onu taklit ediyor , erkekte bu duruma şaşkın şaşkın bakıyor sadece , bu durum normal mi ne ifade ediyor ?

  Son olarak dişiyi nasıl hazır hale getirebilirim ve yuvalığa daha çabuk alışmasını nasıl sağlayabilirim ? Nijer , mama , vitamin veriyorum düzenli olarak .

  Not : Kuşlar 6-7 aylık.
   
 2. KORDON
  Çevrimdışı

  KORDON Profesyonel

  Katılım:
  2 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.109
  Beğenileri:
  5
  Yer:
  İZMİR, KSK
  Zaman iyi olacaktir. Yapacaginiz her seyi yapmisiniz. Disi hele 8 aylik olsun da gerisi gelir.
   

Sayfayı Paylaş