Karadeniz Pet

yuvalıga kum koymak dogrumu ?

murat DEMİR11

Onursal Üye
slm ben sıteye yenı uye oldum. hobi olarak 2 takım muhabbetim beslemekteyım yuvalıklara talaş yerıne kum koymanın bır sakıncası varmıdır.

öncelikle hoşgeldiniz hayır sakıncası yoktur ama bazı muhabbet kuşları yuvalığına ne talaş ne de kum koymaya izin veriyorlar..hepsini dışarı atabiliyorlar eğer siz koyduktan sonra kum veya talaş dışarı atarsa kuş ellemeyin o kendi istediği gibi ayarlar yuvayı

yumurtaların birbirlerine çarpıp kırılmasını önler başka hiçbi fikrim yok açıkcası

kum ince bir tabaka olsa yeter.hatta yuvalığın dibinde ortası boş parça vardır sadece onun içi kadar olsa tamamdır

Bence talaş koymalısınız. Dişi muhabbet kuşu yuvalığın içindeki talaştan rahatsız olursa talaşı dışarı atar bir sonraki kuluçkalarda talaş koymaya devam edin dişi muhabbet kuşu zamanla talasa alışır. Petshoplarda hamster ve tavşanlar için satılan talaşlar çok kalın tanelidir muhabbet kuşları bu talaşları sevmezler ve hemen yuvalıktan atarlar.

Arkadaşlar ben ne kum ne de talaş koyuyorum sadece yemiş oldukları yemin kabuklarını koydum gayette güzel durdu :)

Geri