Karadeniz Pet

Yuvalık içi ve Çiftleşme

Paul Sahilleri

Yeni Üye
herkese selam. kısaca anlatıyor ve sorumu soruyorum.

bir çiftimiz var bizim. onlara bir yuvalık alalım dedik folluklu bir yuvalık aldık geniş gayet. baktım içine ne koymam gerekiyor diye talaş dendi çam talaşını da aldık.

ama hangi kuşçuya sorsam kum veriyor yuvanın içine koy diye. yaz ayı diyeymiş. bu süreçte kum mu uygun olur yoksa talaş mı? ilk sorum bu. yani hangi aylarda talaş hangi aylarda kum daha uydundur? ve nasıl koymalıyım? sadece folluğa mı yoksa yuvanın her alanına mı?

ikinci sorum da bizim kuşlar şimdi salonda. televizyon falan var görece odanın diğer köşesinde olsa da gece hariç sesini her an duyuyorlar. kış da yaklaşıyor. çiftleşme ve kuluçda dönemini orada mı geçirmek daha doğru olur yoksa onları arkadaki sessiz odaya almak mı? hem daha rahat çiftleşme hem de kuluçka dönemi açısından. diğer odalarda doğalgaz falan yok çünkü havalar yavaştan soğuyacaktır artık o açıdan.

inşallah cevap veren çıkar.

İlk sorunun cevabi bu yaz veya kiş konusunu bilmiyorum açikcasi ama ben bişi koymadim kuşlar tahta yuvaliği kemirerek talaş yapa bilirler isterseniz 1 avuç yumuşak talaş yokabilirsiniz (marangozdan istiye bilirsiniz) eğer kuşlar içindeki talaşlari çıkartirsa dökün kum koyun onuda çikartiyosa kendi halerine birakin Ikinci Soru ise kuşlar için sesiz ortam önemlidir ama sicak ortamda önemli yani bunu cevabini biraz kafa kariştirici en sesiz odaya ve en sicak odaya koymaniz lazim veya batiniyeyle örte bilirsiniz fazla etkili değildir ben hiç yapadimğim için bilmiyorum AMA DİŞİ KUŞ YUVAYA GİRP ÇİKİYORSA SAKIN YERİNİ DEĞİŞMEYİN

Son düzenleme:
Kuslariniz icin evin icindeki sicak yeterli olacaktir. Cok sicak kuslar icin iyi degildir. Surekli tuye girebilirler. Kuslar icin onemli olan ani sicaklik degisikligi ve hava akimi olmamasi. Birde onlari fazla rahatsiz etmemeniz gerekir. Yuvalik icine talas koyabilirsiniz. İstemezlerse zaten atacaklardir. Kum tercih edenlerde var. Size ve kuslarinizin tercihine kalmis birsey. Ama cok fazla degil sadece follugun orta kismina koyun.