Yuvalık problemi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Elif YILMAZ tarafından 25 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif YILMAZ
  Çevrimdışı

  Bir çift muhabbetim var, yaklaşık iki yaşındalar. Şu ana kadar hiç yavru alamadım, yuvalığa girmiyorlar, dişi kafesin tabanına yumurtlayıp, sonrasında ilgilenmeyip zamanla da onları kırıyordu.Ben de artık kabullenmiştim bu durumu.

  Kardeşim yanımıza geldi ve ders çalıştığı için kuşların üzerini örtmeye başladı.Bu dönemde tesadüfen, gene dişinin yumurtladığını ama bu sefer ilk defa yumurtaların üzerine yattığını fark ettim. Şu an 5 tane yumurtası var. kafesin üç tarafı örtüyle kapalı, duvara gelen tarafıysa,duvardan 5-10 cm uzakta.İlk defa bi kuluçka dönemi yaşadığımız için şaşkınım.Kafes tabanında yavrular ne yapar, büyüyebilir mi ? Mama yapılması lazım diyorsunuz ama örtüyü kaldırdığım zaman yumurtaların üzerinden kalkmaya hazır hemen bizimki, sadece yem su değişimi yapıyorum,onda da iki günde bir baksam yetiyor. Yorumlarınızı bekliyorum.
   
 2. Mehmet ŞEKER
  Çevrimdışı

  o zaman kafesin tabanına kuş kumu serin.
   
 3. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  ...................
   
 4. Elif YILMAZ
  Çevrimdışı

  Kafesin tabanında havlu kağıt vardı, yumurtalardan sonra kafesin tabanına talaş koymuştum, talaşı kafesin başka bi köşesine biriktirmiş resmen, gene de kumu denemeli miyim ?
   
 5. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Denemeyin, ürkütmenin alemi yok bugüne kadar yumurtaları alıp hiç yuvalığa koyduğunuz oldumu.?
   
 6. Elif YILMAZ
  Çevrimdışı

  Denedim bi çok defa, yumurtaları elime de almadım, öyle okumuştum forumda. Gene de ne yuvalığın ne de yumurtaların yüzüne bakmadılar.Kimi zaman yuvaya girip aşağı atarak kırdı, kimi zaman da uzun süre durunca kendim çıkardım yuvadan.İlk defa yumurtaların üzerine yatınca gerçekten şaşırdım, bundan anne olursa herkesten olabilir :)
   
 7. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Yapılabilecek bişi kalmamış, hakkınızda hayırlısı.
   
 8. Elif YILMAZ
  Çevrimdışı

  Teşekkür ederim,bakalım bu kuluçka dönemi nasıl geçecek, ben illaha yavrusu olsun da demiyorum, kendisi hasta olmasın da bana yeter.
   
 9. Mehmet ŞEKER
  Çevrimdışı

  inş. kafesin tabanında yavrulara bakar büyütür de ikincisinde yuvalığa alışsa bari..
   
 10. Hasan KURT
  Çevrimdışı

  Hasan KURT Site Bağımlısı

  Katılım:
  4 Şubat 2013
  Mesajlar:
  83
  Beğenileri:
  0
  Yuvalığı değiştirmeyi düşündünüz mü ? Bence kuşunuz yuvalığı beğenmemiş. Kendini güvende hissettmediği için siz üzerini örttüğünüzde kuluçkaya başlamış. Bulunduğu ortam çok mu kalabalık? Çiftinizi daha sessiz ve sakin bi ortama alabilirsiniz. Stres yapmış olabilir
   

Sayfayı Paylaş