Karadeniz Pet

Yuvalık sorunu (ACİL)

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Meraba arkadaşlar yumurta ötüyor diye bir başlık açmıştım. Açıkladım orada benim 16 günlük yumurtam var ötüyor hareket ediyor içinde yavru. Çıkmak üzere ama bir sorun var yuvada hiç talaş yok. Sitedeki arkadaşlar talaş olmayınca çarpık bacak olabilir yavru dediler. Ama şimdi talaş koyarsam anne de çok kızmaz mı? Ya yuvayla ilgisini keserse? Ne yapmalıyım?

Talas yumurtaların birbirine degipte kırılmasın diye öneriliyor.
Folluk oyuk ise sorun olacağını düşünmüyorum.
Şimdi yapılacak değişiklikler olumsuz yansıyacaktır.
Anneyi sinirlendirebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben onermem anne kızıp ta tüm yumurtaları kırabilir.
ama yinede konuyu Guncel tutun.
Diger arkadaşlarin yorumlarinada bir bakin.

Arkadaşlara katılıyorum. bencede koymamanızı öneririm gerçi kuşun davranışlarıda önemli ama kuluçkadayken ne yapacağı belli olmaz oyuk varsa sıkıntı olacağını pek zantetmiyorum... Rahatsız etmeyin güzelim yumurtalara ne olur ne olmaz :)

Kusunuzada bagli olmk üzre bn katin derm. Yavrularinizn omur boyu carpk ayak olmasini istemzsiniz. Yine de bi veterinere sorn ya da, kuslardan anlayan. Levent ACAR vya Murat DEMİR abi de yonlendrebilir sizi.

Kesinlikle hiçbir şey koymayın bu dakikadan sonra. Yavrular çıkınca azar azar koyun anne yavru hevesinden dolayı yuvaya girecektir tüm yavrular çıktıktan sonra artık koyabilirsiniz

aynı dertten bende muzdaribim. yumurtlamadan önce talaş koymuştum ama hepsini dışarı attı şimdi boş duruyor. ama ben kesinlikle koyamam bu saatten sonra kızdığında yumurtaları kırma ve dışarı atma huyu var :(

3 günde bir tüm folluklarımı çıkartıyorum. yumurtalı olanlarda yumurtayı alıp içindeki azmiktardaki talaşı değiştirip yumurtaları tekrar yerleştiriyorum, fotoğraf çekip yerine koyuyorum toplam 3 dakika sürüyor.
Yavrulu olanlarda yedek folluğu önceden hazırlıyorum içi taşa dolu, yavruları aktarıyorum, akay ve bileziklere yapışmış kakaları temizliyorum, fotoğraf çekip koyuyorum yerine yaklaşık 3-5 dakika. Bu güne kadar ne bir yumurtam kırıldı ne bir yavrum zarar gördü.

Kuluçka başlarken ve yumurtalar çıkana kadar 1-2 çimdik talaş yeterlidir.
Yavrular çıktıktan sonra talaş miktarı yavaş yavaş artırılabilir.
Talaş hem yavrularun temiz kalmasını hem de serin havalarda sıcak kalmalarını sağlar. Hamster talaşı kullanırsanız bit te oluşmaz kolay kolay. Ancak temizlik şart.

3 günde bir tüm folluklarımı çıkartıyorum. yumurtalı olanlarda yumurtayı alıp içindeki azmiktardaki talaşı değiştirip yumurtaları tekrar yerleştiriyorum, fotoğraf çekip yerine koyuyorum toplam 3 dakika sürüyor.
Yavrulu olanlarda yedek folluğu önceden hazırlıyorum içi taşa dolu, yavruları aktarıyorum, akay ve bileziklere yapışmış kakaları temizliyorum, fotoğraf çekip koyuyorum yerine yaklaşık 3-5 dakika. Bu güne kadar ne bir yumurtam kırıldı ne bir yavrum zarar gördü.

Kuluçka başlarken ve yumurtalar çıkana kadar 1-2 çimdik talaş yeterlidir.
Yavrular çıktıktan sonra talaş miktarı yavaş yavaş artırılabilir.
Talaş hem yavrularun temiz kalmasını hem de serin havalarda sıcak kalmalarını sağlar. Hamster talaşı kullanırsanız bit te oluşmaz kolay kolay. Ancak temizlik şart.

Levent bey çok güzel yazmışsınız ama plastik folluk kullanmayanlar için bu yöntem geçerli olamıyor. normal yuvalıkta yuvanın içini temizlemek yumurtaları başka yere almak vs sorun oluyor. bunun için önerebilceğiniz bir şey var mı ? ve arkadaşın sorusuna da tekrar dönersem şuan talaş koymakta bir sakınca yok mu size göre ? misal iki kuluçkasında da kızdığı için 2 şer yumurtasını atmış bir kuş için.

Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Yavru az önce yumurtadan çıktı. Kendisini görmedim ama yuvadan cik cik sesleri gelince hafifçe baktık kırık bir yumurta vardı ve annesinin altına yatmış cik cikliyordu. Yarın bi kontrol edip tekrar düşüneceğim. Talaş alayım yarın az miktarda koyayım diyorum, ama çok da korkuyorum kuş çok titiz çünkü hem kafesi hem yuvası konusunda bir görseniz o kadar temiz bırakıyor ki kafesi de yuvayı da.. ve korumacı bir anne bayağı. Zor valla keşke baştan koysaydım. Daha öbür yumurtaların dolu olup olmadığıyla ilgili de bir fikrim yok :/ Şu an yavrumuz annesinin altında ötüyor.