Karadeniz Pet

Yuvalık temizleme

Sadık

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Yuvalıkta 3 yavru, 2 yumurta var. Yuvalığın içerisi baya pislenmiş durumda. Yavruları dışarı alıp yuvalığı temizleyip tekrar taksam bi problem olur mu? Dişi kuş çok rahatsız olur mu? Kalan 2 yumurta da boş, onları da çıkartmalı mıyım yuvalıktan? Bu arada yavruların en büyüğü 10 günlük. Şimdiden teşekkürler.

Eğer yumurtalar gerçekten boşsa yuvalıkta tutmanızın bir faydası yok bence. Atmanızı tavsiye ederim. Dişi boş yere yumurtalara enerji harcamamış olur. Yuva temizliği konusunda da esasen sorunuzun kesin bir cevabı yok. Tamamen kuşların huyuyla ilgili. Bakıcı kuşlarda sorun yaşanmıyor ama çift bakıcı özelliği az bir çiftse sorun yaşanabiliyor. Ben 10 gözlü pvc box set kullanıyorum. Set kendinden yuvalı, özel sabit bir yuva gözü var ve içinde folluk bulunuyor. Hem yumurta döneminde annenin dışkıyla kirlettiği yumurtaları ılık suya batırıp temizliyorum. Hem de yavrular çıkınca hem yuva gözünü, hem folluğu temizliyor yavruların talaşlarını haftada 1 yeniliyorum. Şu ana kadar sıkıntı yaşamadım. Ama bu yaşanmayacağı anlamına gelmiyor tabii ki. Tamamen kuşların huyuyla ve size ne kadar güvendikleriyle ilgili. Benim kuşlarım benden başka kimseyi görmüyorlar ve beni tanıyorlar. Belki benim yaptığım temizliği başkası yapsa sorun yaşanabilir.

İçini temizleyin. Ancak kokulu maddeler kullanmayın. İyice durulayın kurulayın talaş koyun ve takın. Yavru döneminde pek reddetme yaşanmaz. Yumurta döneminde bu yapılanların yapılması riskli olacaktır.
Ben yedek folluk bulunduruyorum. Yavruları bir dakikada yeni folluğa aktarıyorum. Sorun olmuyor.

Yardımlarınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Benim yuvalık tek kafese takılan ahşap yuvalıklardan içine plastik folluk koyulacak büyüklükte değil.Bu kuluçka sonrası değiştiricem inşallah. Son yavru kuş 7 eylülde gelmişti. onun üzerinde kalan iki yumurtanın boş oldugunu düşünüyordum. lakin bugün yuvalıgı temizlemek için yavruları alırken bi sürprizle karşılaştım :) Bugün çıkmış bi tanesi. Umarım diğer yumurta da doludur. Elimde talaş yoktu malesef. yavruların altına bi peçete koydum ısıyı tutması için. Yarın talaş alıp koyucam. Umarım peçeteden ötürü sıkıntı çıkmaz. Tekrar teşekkürler.

hiç gerek yok bencede riskli olabilir.ben bugüne kadar hiç yavru varken yuvalık temizlemedim.yuvanın ısısını bozarsınız kuşları strese sokarsınız.1 ay sonra atlayacaklar yuvadan ozaman temizleyiniz.