Karadeniz Pet

yuvalık temizliği nasıl olmalı ?

ramboq103

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar şuan yuvalığımda 1 çıkmış yavrum ve çıkmayı bekleyen 3 tane yumurtam var. dişi kuşum talaş istemedi . kuluçka döneminden önce içeri koydugum talaşları dışarı attı . şuan içeride kuşun kendi tüyleri ve 3-4 parça talaş var . kuşlarım hasta olur mu diye tedirginim . içeride herhngi bi kuş pisliği yok sadece tüy ve 3 5 parçatalaş var . yuvalık temizliği yapılmalıdır ? nasıl yapılır bilgilendirirseniz sevinirim.

İlk hafta temizliğe gerek yoktur. İçeriye bir tatlı kaşığı kadar ince talaş ilave edebilirsiniz 3 gün sonra tekrar aynı miktar. Artık dışarı atmayacaktır. Talaşlarınız iri ise biraz elinizle ufalamalısınız. Talaş asla yumurtalararı örtmemelidir; örterse yumurtalar soğuyabilir. Yavrunun ayak ve gövdesi zemine değmeyecek kadar olması yeterli. Bir hafta sonra temizleyip yeni talaşlarla değişim yapabilirsiniz. Yalnız alışkın olduğu kokuyu değiştirmeyelim. Yani tamamen farklı birşey kullanmayalım.

peki talaş ilave etmesem olur mu ? gayet mutlu gibi dişi şuan . talaş ilave etmessem ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim ? ya da talaş ilave etmem ne gibi kolaylıklar sağlayabilir kuş için ?

Yuvalik temizligi önemli bakteriyel olarak yavrularinizin frencmolt olma olasiligi var talas eklemezseniz plastik folluk degilse yavrularin carpik bacakli olma ihtimali var kis geliyor yavrulariniz usutmesin cok az kucuk taneler seklinde koyun bir kac gune saglikla buyurler insallah

plastik folluk kullanıyosanız çok sorun olucağını düşünmüyorum bi dahaki kuluçka döneminde isterseniz yavruluğa kuş kumu koyup deneyebilirsiniz ben talaş denedim ama kuş kumu daha iyi sonuç verdi saygılar

teşekkür ediyorum cevaplarınız için yarından itibaren azar azar talaş eklemeye başlayacağım