Karadeniz Pet

Yuvalık Temizliği

• Konbuyu başlatan Burak Bilici
  • Başlangıç tarihi
B

Burak Bilici

Guest
İyi Günler Arkadaşlar.
Muhabbet Kuşum Yumurtladı Birtane Yavruda Çıktı Fakat Yuvaya Baktığım Yuvanın İçin Kuşun Pisliği Var Ama Diğer 4 Tane Yumurtada Halen Çıkmadı Tamamen Yumurtalar Çıktıgındamı Yuvayı Temizliyeyim Bilgi verirseniz Çok sevinirim.

Yumurtalar çıksın yavrular 20 günlük falan olsun öyle temizleyin

Yumurtalar çıksın yavrular 20 günlük falan olsun öyle temizleyin

Ben şöyle birşey planlıyorum, ileride kuşlarım yumurtlarsa böyle bir sorunla karşılaşırsam pisliğin üzerine hafif kum dökmeyi planlıyorum? Kokmaması için uygun olduğunu düşünüyorum, acaba ne kadar doğru?

Ben şöyle birşey planlıyorum, ileride kuşlarım yumurtlarsa böyle bir sorunla karşılaşırsam pisliğin üzerine hafif kum dökmeyi planlıyorum? Kokmaması için uygun olduğunu düşünüyorum, acaba ne kadar doğru?

Burada temel olan konu dişinin yuvalıkta değişen birşey olmadığını ve sakin kalabileceğini yumurta ve yavrularına ilgisini sürdürmesine inandırabilmektir.Bazı dişiler ele alışıktır sahibinden ürkmez,hızlıca yapılan pislik alımını önemsemez korkmaz.Ama her dişi kuş böyle değildir,çoğu korkar.Bizim elimizden çekinip yavrularına zarar verebileceği gibi dışardan bi anda gelen kumda onu rahatsız edebilir.Tavsiyem en başta yumurta yokken yuvalığa havalar çok sıcak değilse az miktar talaş dökmek.Talaş dışkının yavrulara bulaşmasını bi nebze olsun engeller.Ayrıyetten yuvalığa fazladan 2-3 adet havalandırma deliği eklemek kokunun uzaklaşmasını sağlar.
Özetle kum dökülmesini tavsiye etmem :)