Karadeniz Pet

Yuvalık Uyku Odası Gibi Kullanılabilir mi?

• Konbuyu başlatan Tolga ÖZMERAL
  • Başlangıç tarihi
Resimler için teşekkürler Abi'm uğraştırdım senide ama çok beğendim eline sağlık :) bende de böyle kalın bir dal ve ince dallar ver bi ağaç budanmıştı hemen topladım :D ondan yapıcım bişeyler :) tekrar teşekkürler :)

yuvalık yapacaksanız,yuvalığı yatay bir dikdörtgen gibi yapın.yuva girişini sağ veya sol tarafa çekin,ortaya koyduğunuz zaman kuşlar girip çıkarken yavru veya yumurtalara zarar verebiliyor.içine koyacağınız ortası boş parçayıda kapalı olan kenardan yana yapacaksınız

Bende geçen seneden talaş kullanıyorum yuvalığın içinde. Geçen sene bir kaç gece soğuk olmuştu, onun içinde yatmışlardı.

Aslında yuvalık çok mantıklı akşam karanlık ortamda uyuması için ama benim kafes tek kapılı :(

Benim kafes çift kapılı ama kapılardan birini söküp akıllı yemlik taktım. Aslında kafesleri artık standart en az üç kapılı yapmaları lazım.

Bende denemiştim daha önce ama Kuş ilgi duymadı ve girmedi hiç ..

Öncelikle şu işgal etme olayını bir kenara koyalım. Yok öyle bir şey.

Aslına bakarsanır dediğiniz mantıklı geliyor ama alt kısımda kuş için az yer olabilir. Bu durumda yuvalığım derinliğini yani yükseltisini tünek itibari ile bir beş santim arttırsanız bı sorun ortadan kalkar sanırım.

İç kısımda ki tünek gerektiğinde kuşun ışıktan kaçması için uygun olur kanaatindeyim ama bu konuda kuşun fikrini almak lazım. Onun içinde deneyip görmek lazım.

Sayın Güzen,

Öncelikle yapıcı yaklaşımınız için teşekkür ederim.

Evde atıl halde bir köşede duran tek kapılı minik bir kafes var.
Acaba bu kafesi kalın bir kumaş ile kaplayıp yuvalık misali diğer kafese monte etsem nasıl olur dersiniz?

Resimler için teşekkürler Abi'm uğraştırdım senide ama çok beğendim eline sağlık :) bende de böyle kalın bir dal ve ince dallar ver bi ağaç budanmıştı hemen topladım :D ondan yapıcım bişeyler :) tekrar teşekkürler :)

Rica ederim Sevgili Buğra ne demek.
Ayrıca burada birşeyler paylaşmak ve paylaşılan bilgileri okumak bana keyif veriyor.
Bu uğraş benim için yeni bir hobi ve diğer ilgi alanlarımda olduğu gibi elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

yuvalık yapacaksanız,yuvalığı yatay bir dikdörtgen gibi yapın.yuva girişini sağ veya sol tarafa çekin,ortaya koyduğunuz zaman kuşlar girip çıkarken yavru veya yumurtalara zarar verebiliyor.içine koyacağınız ortası boş parçayıda kapalı olan kenardan yana yapacaksınız

Sayın Şenol,

Yumurta ya da yavruların zarar görmesi gibi bir kaygım yok.
Daha önce belirttiğim gibi sadece karanlık bir uyku ortamı sağlayıp kuşun bu duruma olacak adaptasyonunu görmek istiyorum.

..... ..... ......

Yeter artık be adam.
Sen de kapat ışığı yat vakitlice demeyin olur mu :).

Yok öyle yat felan. Ben kendi adıma bu hobide yeniyim. Daha öncesinde akvaryum ile uğraşırken gecenin 3 ünde 4 ünde akvaryuma du değiştirdiğimi bilirim.

Elimde atıl kafes var bunu kaplayıp kafese ekleyebilirim demişsiniz. Bende size ne duruyorsunuz diye sorarım? Şimdi bu kuşlar doğalarında ağaç kovuklarında yaşıyorlar. Şimdi bu kovukları neye göre seçiyorlar bilemem ama eminimki genişlik bunlardan biridir bence ;)

Yine en başa dönüyoruz deneyelim ve görelim.

Bu arada iyi geceler cümleten;)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yok öyle yat felan. Ben kendi adıma bu hobide yeniyim. Daha öncesinde akvaryum ile uğraşırken gecenin 3 ünde 4 ünde akvaryuma du değiştirdiğimi bilirim.

Elimde atıl kafes var bunu kaplayıp kafese ekleyebilirim demişsiniz. Bende size ne duruyorsunuz diye sorarım? Şimdi bu kuşlar doğalarında ağaç kovuklarında yaşıyorlar. Şimdi bu kovukları neye göre seçiyorlar bilemem ama eminimki genişlik bunlardan biridir bence ;)

Yine en başa dönüyoruz deneyelim ve görelim.

Tamamdır o zaman Sayın GÜZEN.

Dediğiniz gibi yapayım.

Hoş bizim ufaklık minik kafesi yaramazlık yapan oyuncak bebeklerine hapishane olarak kullanıyor şu aralar ama...
Neyse bakalım ikna edebilirsem bizim bıdığı kafesi vermeye :).

Geri