Karadeniz Pet

Yuvalık?

• Konbuyu başlatan Yılmaz Ç.
  • Başlangıç tarihi
Y

Yılmaz Ç.

Guest
Benim kuşlarım öpüşüyorlar, birbirlerini kaşıyorlar sırayla ve hiç birbirinden ayıramıyorum. Birisini bir odaya öbürünü öbür odaya koyunca çıldırıyorlar adeta. Birde son günlerde yuvalığın içine dişi kuş giriyor arada erkekte giriyor. Yuvalığı tıklatıyor erkek dişi içerdeyse.Birde benim yuvalığımın içinde oyuk var talaş atmam gerekir mi ? Nijer destekliyorum kalamar kemiği, gaga taşı ve kuş kumu hepsi var ama ne hikmetse kalamara dokunmadılar pek. Çiftleştirebilir miyim acaba? Dışarıda çıkarmıyorum artık.

kafes sabit bir yerdeyse kuşlarda çiftleşmeye uygunsa yani o olgunluğa erişmişse çiftleşmeleri için bir engel yok gibi görünüyor.Artık sabırla beklemek kalıyor size.Bunun dışında talaş atıp atmamak size kalmış ben atmadım ama atanlar da var..Yine ne olur ne olmaz atarsanız iyi olur bence...Hayırlısı olsun..

Çiftleşirler be inşallah yavru verir aynı şey benim kuşlar içinde geçerli

bu çiftleşme konusunda size birşey anlatmak istiyorum..benim zilli ve tintini yaklaşık 8 aydır yanımda.bende aceleciydim çiftleşsinler diye ama ne kadar acele ettiysem olmadı.herşeyi denedim ama olmadı.sonra umudu kestiğim bir anda çiftleştiler.zilli yumurtladı.Tam 8 ay sonra evet 8 ay sonra bundan 1 hafta önce çiftleştiler şimdi yumurtalar gelmeye başladı.Anlatmak istediğim sabır çok önemli pes etmemek çok önemli yine aynı şekilde kuşların hazır olması çok önemli.ben pes ettiğim bir anda geldi ama demek ki pes etmemek gerekiyormuş.bir de şunu söylemeliyim kuşlar çiftleşmiyor diye onlardan sevginizi esirgemeyin.inşallah sizinkilerde en kısa zamanda çiftleşirler sağlıklı yavrular verirler ;)

Talaş koy bence . 1 avuç kadar bide onun içine birazda kuş kumu serp .

Yumurtalar için sormuştum ama altı çukur yuvalığın. Artık dışarıda çıkarmayacağım. Sürekli az az nijer desteği vereceğim.

Talaş tabanında oyuk olmayan yuvalıklarda yumurtayı bir arada toplamak için kullanılır, tabanında oyuk olan yuvalarda talaşa gerek yok, zaten kuşlar yumurtaları oyuk kısma topluyor, talaş atsan bile talaşı dışarı atabiliyorlar...
Talaş bir de yavruların dışkıları yuva tabanını kirletmesin diye kullanılır, yumurtadan yavrular çıktıktan sonra talaş atarsınız...
Bence yuva tabanına kum koymayın...
rvpqj.jpg

Son düzenleme: