Karadeniz Pet

yuvalıkta ki yavrular tehlikede mi

Mehmet Nuri Alkayış

Emektar Üye
arkadaşlar yuvalıklarımdan birinde küçük böcekler oldugunu fark ettim:eek: ve yuvalık içindeki yavrularında üzerindeler bu küçük şeyler yavruları öldüre bilirmi ne yapmalıyım:confused:

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:03 -->-> Daha önceki mesaj 10:57 --

lütfen yardım edin

Foto ata bilirsen iyi olur bitmi kenemi nasıl böcekler tahminen bittir spirey alır sıkarsın biter.

Sprey yavrulara zarar verecektir.

siyah siyah demi böcekler bir tür parazit onlar kaşıntı yapar , dağılması kolaydır tüm kafeste vardır kuşlarını yuvalıktan cıkart sprey sık hava alan balkon gibi yere koy o yuvalıgı 3 - 4 saat beklesin sonrasında büyük kuşlara sık asıl onlardan düşüyor o böcekler 30 cm uzaktan. Sonra tüm kafesi spreyliyebiliyorsan spreyle cünkü o böcekler sürü halinde olabiliyorlar cogaldıkca cogalırlar . Çok sık kaşıntı yapar kafes harici kafesin bulundugu yerdede dağılabilirler.

Foto ata bilirsen iyi olur bitmi kenemi nasıl böcekler tahminen bittir spirey alır sıkarsın biter.

foto atamam çok küçük siyahlar yuvalığı kafesden çıkarıp yavruları içerisinde çıkardım ve yuvalıgı temizledim diğer kafes ve yuvalıkları kontrol ettim diğerlerinde Allahtan yoktu bir şey bu çiftin kafes ve yuvalıgını temizledim yavruları öldüre bilirmi bu parazit denilen siah küçük şeyler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:22 -->-> Daha önceki mesaj 21:20 --

Sprey yavrulara zarar verecektir.

yavruları içinden çıkardım iyi ce temizledikten sonra sprey sıktım 3 saat sonra yavruları içine koyup tekrar kafese taktım

Yaklaşık 1 ay önce benimde başıma geldi.Kafesim MDF dendi.Sprey kullandım işe yaramadı yuvalıktaki yumurtalar da bile böcek yani bit vardı.Kafesi ve yumurtaları bile attım.Çiftlerimi de toz ilaç ile ilaçladım.Çok şükür kurtulduk.Eski kafesi balkona koymuştum ve o bitler hala yaşıyorlar.Yavrular la işin zor gibi.Allah kolaylık versin.

Bolfo tarzı bit tozu kullanmanız lazım yuvalıkta. Yuvalığın her yerine ince bir katman halinde serpeceksiniz. Ayrıca anaçlara da uygulamanız lazım. Ve o bit denen zıkkımlar yavru kaybına neden olabiliyorlar. Sürekli kanlarını emen parazitler bunlar sonuçta. Ve önlem olarak diğer yuvalıklara da uygulayın size tavsiyem.

Bolfo tarzı bit tozu kullanmanız lazım yuvalıkta. Yuvalığın her yerine ince bir katman halinde serpeceksiniz. Ayrıca anaçlara da uygulamanız lazım. Ve o bit denen zıkkımlar yavru kaybına neden olabiliyorlar. Sürekli kanlarını emen parazitler bunlar sonuçta. Ve önlem olarak diğer yuvalıklara da uygulayın size tavsiyem.

bolfo zehirli bır toz dıkkatlı kullanmak gerekıyor eger acemı ise kullanan kışı zarar verebılır kuşlara.ama cok etkıli bir tozdur

bolfo zehirli bır toz dıkkatlı kullanmak gerekıyor eger acemı ise kullanan kışı zarar verebılır kuşlara.ama cok etkıli bir tozdur
Haklısınız Murat Bey,ama arkadaşın başka çaresi de yok,eliyle yedirir yuvaya (ayrıca ardap var ama hem orjinalini bulmak zor,hem de pahalı). İnşallah sizin başınıza böyle birşey gelmemiştir ya da geldiyse siz de bilirsiniz ki geç kalınırsa bu bit denen haşerelerin üremesine engel olmak çok zor oluyor. Ben muhabbet yuvalıklarımda ve ayrıca finch yuvalarımda da kullanıyorum ve çok şükür bolfodan kaynaklanan bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Arkadaşta dikkatli kullanacak,dozajı aşmayacak.

vilmectin kullana bılır hocam cokta pahalı degıl her üretici gıbı bızımde başımaza gelıyor zaman zaman ben ardap ve vılmectin kullanıyorum.keneson vardı şimdi üretimi durdu ondan kullanıyordum o da doz seklınde bır ılactı bolfon kanaryalarda kullanıyorum ben yuvalık ile kece arasına koyuyoruz.dıkkatlı kullanırsa sorun olmaz elbetde

Vilmectini anaçlara uygulayabileceği ama yavrulara uygulamayacağı için bahsetmedim ben,kafadan elemiştim. Ben yavrulara kullanmıyorum onu,korktum hiç denemedim ama kullanabilir miyiz?

Geri