Karadeniz Pet

Yuvalıktan korkuyorlar

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Benim çift kuşlara bir hafta önce yuvalık takmıştım, yuvalığın içine girmeyi bırakın yanına bile yaklaşmıyorlar özellikle dişi kuş tüneğin yuvalıktan en uzak kısmında (en ucunda) duruyor erkek arada bir göz ucuyla bakıyor ama oda yaklaşmıyor.
İkinci yemliği özellikle yuvalığın girişinin yanına taktım oraya inip o yemlikten hiç yemiyorlar.
Aynı yuvalığı daha öncede takmıştım 2 hafta sonra çıkartmıştım o zamanda içine girmemişlerdi ama şimdiki gibi bu kadar uzak durmamışlardı.
Nedeni ne olabilir?

Usta senin dediğin gibi korkuyorlar senin kuşlar. bence yuvalığın ağzını çevir cama dogru falan içeri ışık girsin karanlık diye içi korkuyor olabilirler.

Benim çift kuşlara bir hafta önce yuvalık takmıştım, yuvalığın içine girmeyi bırakın yanına bile yaklaşmıyorlar özellikle dişi kuş tüneğin yuvalıktan en uzak kısmında (en ucunda) duruyor erkek arada bir göz ucuyla bakıyor ama oda yaklaşmıyor.
İkinci yemliği özellikle yuvalığın girişinin yanına taktım oraya inip o yemlikten hiç yemiyorlar.
Aynı yuvalığı daha öncede takmıştım 2 hafta sonra çıkartmıştım o zamanda içine girmemişlerdi ama şimdiki gibi bu kadar uzak durmamışlardı.
Nedeni ne olabilir?

Usta 2 yemliğide oraya ölecek hali yok açlıktan gidip yiyecek biraz ışık girsin yuvalıga karanlıktan korkarlar

Bide yaşları geldimi resim atarmısın bide biz bakalım

Ben en iyisi yuvalığın üst kapağına veya yan taraflara birkaç ışıklandırma deliği açayım.

Yemliği yuvalık girişine yakın bir yere takın ve kafes içerisinde sadece 1 adet yemlik bulunsun.. Tüneği direk yuvalığın girişine doğru takın.. Suluklarınıda yuvalığın girişine yakın uygun bir yere takın.. Biraz zaman verin kuşlarınıza..

Yemliği yuvalık girişine yakın bir yere takın ve kafes içerisinde sadece 1 adet yemlik bulunsun.. Tüneği direk yuvalığın girişine doğru takın.. Suluklarınıda yuvalığın girişine yakın uygun bir yere takın.. Biraz zaman verin kuşlarınıza..

Teşekkürler Muhammet kardeş senden cevap almak ne güzel tam hatırlamıyorum ama benim konulara verdiğin belki de 2.cavap tır. :eek:

1- Yemliğin biri yuvalığın girişinin yanında.
2- 1 tane yemlik bir gün yetmiyor yani akşam geldiğimde üzeri tamamen kabuk oluyor kuşlar alttaki yemi yiyemiyor.
3- Suluk yemliğin tam üstünde kafesin teline takılı.
4- Kafeste 2 tünek var biri yukarıda diğeri aşağıda tüneğin bir ucunda yuvalık girişi diğer ucunda yemlik var. Üstteki tüneği çıkartsam kuşlar rahat edemez çünkü ikinci tünek kafesin aşağısında kuşlarda aşağıda durmuyor.
5- Sizce dişi kuş yeterli olgunluğa ulaşmış mı? Biraz daha zaman versem (15-20 gün) çiftleşir mi yoksa değiştireyim mi?
6- Erkek kuş biraz kıskanç dişiye rahatça yem yedirmiyor bu durum çiftleşme yavru büyütme eş tutmada sorun teşkil eder mi?

Diğer konuda videoyı izledim dişide erkekde henüz kızışmamışlar fakat üzerinden yaklaşık 1 ay geçmiş şuanki durumları nedir ? Foto alabilirsek daha iyi olur.

02.06.2013 tarihinde çekilmiş fotoları erkek kızışkın da dişide bir hareket yok. Bir Allahın kulu tam yaşını söylese dişinin bende ona göre davranacam ama henüz öyle bir kula raslamadım.

p3p5z.jpg

p3p8r.jpg

p3pbb.jpg

p3pcu.jpg

Abi benim kuşlarda yuvalıkdan çıkmıyorlar.Yem le su ya hiç dokunmamışlar.

Yuvalık ile kapak arasına küçük bir takoz koydum bakalım içerisi biraz daha aydınlık oldu.

Buda işe yaramaz ise artık yuvalığın içine bir ampul takarım ufaktan da bir müzik disko gibi olur :D Artık girip parti yapmak onların bileceği bir iş. :p

Geri