Karadeniz Pet

yuvaya talas

Necdet ESEN

Paylaşımcı Üye
Arkadaslar selam herkese
Daha once disi kus yumurtlamaya hazirlanirken yuvadaki tum talaslari disari atmisti
Simdi 5 yumurtasi var folluk da kirlenmeye basladi
Talas koymali miyim tekrar
Veya follogu degstirmel miyim

Yumurtadayken talas a çok gerek yok yavrular çıkmaya başlayınca koymalisiniz

Plastik folluk kullanıyorsanız dişi yuvalık dışındayken yedek plastik folluğa yeni talaş ve yumurtaları koyup pis follukla değiştirilebilir.Ama plastik folluk kullanılmıyorsa temizlik uzun süreceği için dişi rahatsız olabilir,bu riski almaya gerek yok.

Bazen dişi kuşlar yuvalık içine yaparlar kakalarını. Dişi çok hırın değilse kafesin içine kışalayıp yuvalık içini temizleyebilirsin. Yumurtaların üstü kaka olmuşsa ılık su hazırlayıp 15-20 sn. kadar içinde bekletirsen kağıt havlu ile kolayca temizlenir. Yumurta kabuğununkaka kaplı olması yavrunun yeterli hava alamamasına ve yumurtayıkolay kıramamasına yol açabilir. Yukarda anlattığım işlemi çok hızlı ve dikkatli yapmalısınız.

Eger imkanin varsa talas koymani ve arada degistirmeni tavsiye ederim.

Tesekkurler herkese
Bu tavsiyeler gore follugu hizlica degistirecegim

Ilk baslarda zor olur ama sonra el alisinca hizlanirsin degistirmede. Kolay gelsin.

Follugu degiştirdim
İlk etapta yuvanın içinden follugu alınca anne kusun gozleri faltaşı gibi açıldı :)
Allahtan şimdilik sıkıntı yok 1 hafta 10 güne de yavrular gelince pratiğe bağlarız inşallah

Follugu degiştirdim
İlk etapta yuvanın içinden follugu alınca anne kusun gozleri faltaşı gibi açıldı :)
Allahtan şimdilik sıkıntı yok 1 hafta 10 güne de yavrular gelince pratiğe bağlarız inşallah
Aynen o zaman daha da alisirsin zaten. Bende biraz once 2 takimin yuvalarini degistirdim. Alisinca normal geliyor kuslara da.

Geri