petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Zebra ispinozlar ( Hint bülbülü ) hakkında kısa bilgiler.

Konusu 'Egzotik İspinozlar Hakkında Genel Bilgiler' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. muhabbetkusu

muhabbetkusu Administrator
    Yönetici Administrator

Beğenileri:
    11
    Naçizane bildiklerimi sizlerle paylaşmak istediğimden bu konuyu açtım.

Zebra ispinoz yani halk arasında bilinen adı ile hint bülbülü biraz garip ama bu kuşların Hindistan'dan gelmediği ve seslerinin yada bazı özelliklerinin de bülbüle benzemediği bilinmekte ama çoktan beli gelen bu hint bülbülü değişi o kadar oturmuş ki ne derseniz deyin asla yok olmayacak o zaman bende hint bülbülü olarak açıklayayım.

Cinsiyet: Bu kuşlarda cinsiyet ayrımı basittir erkeklerde yanaklar vücuttan ayrı bir tondadır (mutasyonlar hariç) göğüs çizgili ve gösterişlidir kendine has bir namesi vardır. Dişilerde yanak vücutla aynıdır. Ötüşleri tek tondur göğüs vücutla aynı tondadır.

Üretimi : En çok ilgi çeken ve insanların elde ettikleri her canlıyı üretmesi sebebiyle ilk açıklama gerektiren konuda tabi ki üretim olacak. Bu kuşların üretimi çok basitken bazı yanlış bilgiler bu kuşların üretimini dahi zorlaştırıyor mesela yuva konusunda en büyük yanlış tek seçenek olarak sunulan hasır yuvalar. Hasır yuvalarda en kötü yön kuşlara müdahale şansınızın %0 olmasıdır. Eğer bir yavru ölürse yada yumurtalar boşsa tabiki sorun oluşturacaktır bazen ana ve baba bu sorunu ortadan kaldıra bilse de deneyimsiz kuşlar bunu yapamıyor ve piyasada bir çok deneyimsiz ve hiç kuluçka geçirmemiş kuş olduğundan bu sorun giderek büyüyor ve önlenmesinin tek şartı muhabbetlerde kullanılan dıştan takma yuvalıklar olacaktır ama tabi ki muhabbetler için ayrı olan bu yuvalık bu kuşlar içinde tamamen özel bir sistemde olması gerekir. Bu yuvalıklar oldukça basit bir malzemeden hatta bir kartondan bire yapılabilir. Ama önemli olan yuvalığın zebra ispinozlar için uygun bir biçimde olmasıdır.

(İşte hasır yuvalar göründüğü gibi tamamen kapalı bir sistem ve müdahale neredeyse olanaksız.)

Making a Milk Carton Finch Nest

Buda bahsettiğim gibi bir kutudan bile harika bir yuva olabileceği bu yuvanın üstü açılabilen bir tipini yaparak kafese dıştan monta edebilirsiniz bu tamamen sizin yeteneğinize başlıdır. ( kullan at tarzında hijyenik bir yuva olabilir. ) )

2GR Nido Per Esotico Egzotik Kuş Yuvası 9.5 cm
    ( Buda tüm dünyada kullanılan en uygun yuvalık. )

Tabi ki kuşlar dıştan takma yuvalığı benimsemekte zorlanacaktır ama yuvalığı dediğim gibi uygun bir şekilde hazırlarsak ve tünekleri uygun dizersek kuşlar kısa sürede bu yuvalara uyum sağlayacaktır.

Bir önemli sorun ise yuva malzemesi bu soruna da en iyi çözüm doğal bir üründür.

YUVA N KETEN P - #727915 AlalimSatalim.com

KANAVE JT UVAL KUMAI HAM Kumasci.com/Shop

Bu ipleri ayırıp 5 cm uzunluğunda kesersek çok kaliteli ve doğal bir yuva malzemesi olacaktır.

Üretim süreci=

Kuşlar çiftleştikten 5 gün sonra ilk yumurtalarını bırakırlar diğer yumurtalar ise bundan 1 gün arayla yada 2 günde bir olarak gelir bazı kuşlar ilk yumurtadan sonra kuluçkaya başlarken bazı kuşlar ise 2. ve 3. yumurtadan sonra kuluçkaya başlarlar bu kuşlar çoğu kez 4 yumurta ile kuluçka yaparlar bazende 7 yumurtaya kadar bu sayı çıkmaktadır. ( kendimde tanık olduğum için 7 yumurta yapabilirler ve bu yavrulara tam olarak bakabiliyorlar tabi ki mama desteği ile ) Bu yumurtalar 13. günün sonunda tabi ki kuluçkaya başlangıcından sonra bu süre sıyırmalıdır yumurtadan çıkarlar çok az bir tüyle gözleri kapalı olarak dünyaya gelirler 3. günden sonra gözleri açılmaya başlar ve büyüme hız kazanır. 23. günde bağımsız olabilirler ama bazı kuşlar bakıma göre 21 - 35 gün süre ile bağımsız olurlar iyi bir ana babanın kuluçkası ise çok hızlı bir şekilde yem kırmayı öğrenirler.

Beslenme: Beslenmede fazla seçici değillerdir ak darı, dal darı gibi darı çeşitleri ile beslenirler. Arada bir yeşillik takviyesi yapılmalıdır. Mama olarak yumurta maması verilmesi en uygunudur. En önemli kural kafeste her zaman mürekkep balığı kemiği olmalıdır.

Alıntı değildir. Tamamı kendi bilgi ve düzenlemelerimdir. Yardımcı olması dileği ile iyi forumlar.

2. Murat ÖZYÜREK

Murat ÖZYÜREK New Member

Beğenileri:
    0
    renk renk zebra ispinozları !...

3. GÖKHAN GENÇ

GÖKHAN GENÇ New Member

Beğenileri:
    0
    paylaşım için teşekkürler tepeli ve jumbolarıda mevcuttur.

4. Cihat Türkmen

Cihat Türkmen Active Member

Beğenileri:
    12
    Ustam her şey için çok teşekkürler gerçekten özetle çok faydalı bilgiler vermişsiniz.
    Bir de cinsiyet ayrımında bi' bilgi daha: Dişilerin gagaları açık renk, turuncu, erkeklerinki koyu renk, koyu turuncu veya kırmızı olur. :)

5. GÖKHAN GENÇ

GÖKHAN GENÇ New Member

Beğenileri:
    0
    hiç anlamasanız ötüşden anlarsınız erkek daha uzun ve nağmeli tabiri gbi öter

6. Murat ÖZYÜREK

Murat ÖZYÜREK New Member

Beğenileri:
    0
    benim favorim en üst ve en alt'daki resimlerdeki kuşlar...hepsi güzel ama bunlar daha da güzel...ALLAH yaratmış kardeşim...bu ne güzellik maşaallah...

7. Mehmet GÜNEY

tşklr payşalım için acaba bunlardanmı beslesek ya :)

8. Cihat Türkmen

Beğenileri:
    12
    Mehmed ağabey aslında çok tatlı hareketli kuşlar baktıkça içinize enerji doluyor tavsiye ederim :D
    Gerçi benimkiler ben kaç ay bekledim de yumurtlamamışlardı sonra bi' aile dostuna vermiştik 2. haftasında yumurtlamışlardı çok dokunmuştu ama neyse :D

9. Mehmet GÜNEY

cok eskiden kanarya besledim tek öttürmek için ama yapamamıştım vermiştim çevremde besleyen cok kişi var :)

10. Ali Alp ÇOŞAN

Ali Alp ÇOŞAN Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Çok güzel kuşlar ama sevmek için çok atikler o yüzden forever mubiş :)

11. Ali KOÇAK

görüntüleri çok hoş kuşlar biara heveslendim alacaktım ortalığı muhabbetten çok batırır dediler vazgeçtim.

12. Muammer KONUK

Muammer KONUK New Member

Beğenileri:
    0
    Renkleri çok güzel muhabbetten sonra bide bulara dalarsak tamamdır:)
    evde kuştan geçilmez, mutfak dolabının gözlerini bile kafes yaparız artık.

13. Cihat Türkmen

Beğenileri:
    12
    Aynen öyle ustam :D

14. Serkan ERKAN

Serkan ERKAN Active Member

Beğenileri:
    1
    Gökhan ustam iyi anlar bu cinslerden ama bi ben sevemedim heralde :) çok minikler yavvv...

15. Murat ÖZYÜREK

Murat ÖZYÜREK New Member

Beğenileri:
    0
    [YOUTUBE]6ivN8TAOgLk[/YOUTUBE]

16. GÖKHAN GENÇ

GÖKHAN GENÇ New Member

Beğenileri:
    0
    golden finch grubu kuşlar renklerne hastayım ya

17. Murat ÖZYÜREK

Murat ÖZYÜREK New Member

Beğenileri:
    0
    renkleri gerçekten çok güzel...yağlı boya tablo gibi sanki....maşaallah...

18. Serkan ERKAN

Serkan ERKAN Active Member

Beğenileri:
    1
    Forumumuzda bu golden finc cinsinden besleyen varmı ?

19. Yücel YETİMOĞLU

golden bulmak çok çok zor ben daha önce h.bülbülünü alırken beyaz dışisyle çifte 180 lira demşlerdi aydında

20. Yücel YETİMOĞLU

bu arada bilgilendirme için muhammet beye teşekürler

Sayfayı Paylaş